Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Archiv rubriky: 'Antiwarez'

Moje názory ke komentářům warez uživatelů

Pátek 11. Září 2009

Dnes jsem si podrobněji prohlížel statistiky mého webu a když jsem si prohlížel seznam všech možných stránek, ze kterých přišli lidé na můj web, tak jsem mimo jiné narazil i na dvě, podle názvu, warezová fóra. Záměrně je nejmenuji. Zajímalo mě tedy, co se zde mohlo objevit o mém webu.

Použil jsem tedy vyhledavač Google a po zadání názvu mého webu jako klíčového slova jsem našel na jedné z těchto stránek nějaké téma. Na stránku jsem se dostal pomocí archivu Google. Téma na fóru se zabývalo tím, že jeden z uživatelů by si nepořídil účet na RapidShare a přidal odkaz na stránku, kde se vyskytuje článek, který jeho smýšlení popisuje. Sice nevím, jaký odkaz to byl protože na fórum nemám přihlášení a ani ho nebudu zakládat, ale připsal i název článku, který se shoduje s tím, který jsem psal já (Stahování přes Rapidshare a podobné weby - zamyšlení), není tedy pochyb, že se jedná o můj článek.

Dost mě mrzí, že toto téma bylo založeno již v prosinci 2007 a já jsem si té návštěvy z toho fóra prostě nevšiml, protože jsem statistiky webu tak podrobně nezkoumal, ale jsem docela rád, že jsem se dozvěděl více názorů na mé smýšlení.

V tématu se vyskytuje spousta názorů, které převážně kritizují můj pohled v již zmíněném článku, což sice mohou, ale je to můj subjektivní názor a já si za ním budu stát, ostatně oni mají zase názor svůj. Dále jsem si všiml, že někteří uživatelé fóra některé věci trochu špatně pochopili, pokusím se tedy o upřesnění, o co mi šlo (není vyloučené špatné vysvětlení z mé strany).

Teď k názorům z fóra. Některé komentáře se zabývají tím, že dotyční nemají rychlý internet, a tudíž si účet na RapidShare nepořídí, protože by ho asi nevyužili, tyto komentáře nebudu komentovat. Popíši obsahy více zajímavých komentářů a můj názor na ně.

Komentář: Jeden z uživatelů píše, že ten, co psal článek (já), asi nevyzkoušel rychlý internet + Premium účet na RapidShare.

Můj komentář: Je to pravda. Rychlý internet sice mám, ale Premium účet ne, proč taky, když nemám potřebu stahovat každou sekundu svého života. Navíc proč bych měl platit za nelegální software.

Komentář: Dotyčný píše, že názory v mém článku popsané šíří lidé, co mají pomalý internet a v peněžence počítají každou korunu.

Moje odpověď: Internet pomalý nemám, jak jsem již napsal. Film (700 MB) bych pomocí svého připojení klidně stáhnul za 30 a méně minut. V peněžence úplně každou korunu nepočítám, ale určitě jako rozumný člověk všechny možné nákupy před uskutečněním promyslím. To se týká i počítačových her, nekoupím si spoustu her najednou, ale promýšlím si, které by mě opravdu bavily a ty si koupím.

Komentář: Uživatel píše, že kdo vyzkoušel Premium účet, tak již nikdy nebude chtít nic jiného, že člověk přestává hledat free servery. Dále píše, že cena jednoho účtu měsíčně je jedno posezení v hospodě, 3 krabičky cigaret nebo 200 Kč kredit. Dále píše o tom, že většina warez uživatelů mají Premium účet a ty, co ho nemají jsou k smíchu ostatním warez uživatelům a na závěr píše, že peněz za Premium účet nelituje.

Moje odpověď: Premium účet jsem nevyzkoušel a ani mě to nemrzí. Free servery nehledám, protože je hledat nepotřebuji. 200 Kč je sice jedno posezení v hospodě, ale já hospody kvůli kuřákům vyhledávám čím dál tím méně, tudíž nechodím ani jednou za měsíc do hospody. Třeba jen jednou za půl roku, když je příležitost a utratím třeba i více než 200 Kč.
Kolik by se za to dalo koupit krabiček cigaret mě nezajímá, protože jsem nekouřil, nekouřím a kouřit nebudu. Stačí, když vdechuju ten smrad na každé zastávce spolu se smogem zadarmo. 200Kč kredit mi vystačí třeba i na půl roku, protože mám telefon jen na důležité hovory a ne na “vykecávání”.
Takže rada přestaňte chodit do hospody, kouřit, méně volejte a můžete k tomu Premium účtu pořídit i jiné věci, třeba i legální hry. Kdybych používal Premium účet na stahování věcí, které vím, že jsou nelegálně získáné, tak by mě ty peníze mrzely.

Komentář: Další autor říká, že 200 Kč měsíčně není moc. A píše o autorovi článku (mně), že věří, že když si koupí hru za 600 Kč, tak že mu to vyjde lépe, než si stáhnout 10 her za 200 Kč. A dále píše o tom, že se při stahování přes RapidShare nevyskytují žádné chyby a že autor článku je asi vydavatel her.

Moje odpověď: 200 Kč měsíčně opravdu není moc, ale za nelegální obsah? Já ale nevěřím, že když si koupím hru za 600 Kč, že mi to vyjde finančně lépe než 10 her za 200 Kč, ale těmi 600 Kč podpořím výrobce a distributora, kteří mohou vyvíjet další hry, třeba i s českými titulky a třeba i za nižší cenu. Koho podpořím těmi 200 Kč za Premium účet? Výrobce a distributora hry asi těžko, že?
A dobrý pocit z koupě nemá cenu popisovat, protože to stejně dotyční nepochopí. Co se týče těch chyb, tak jsem myslel stahování přes free servery, kdy čekáte na “tiket” pro stahování. Třeba když “jede” internet v paneláku přes jednu IP adresu, tak se vám třeba zobrazí hláška, že již stahujete, což není úplně pravda. Anebo čekáte posledních pár vteřin a někdo z paneláku vám tiket “ukradne”. Toto se týká ale jen free serverů zadarmo.
Bohužel si vůbec nevymýšlím, popisuji jen svoje zkušenosti. Vydavatel her opravdu nejsem.

Komentář: Autora článku (mně) označuje jako “capka” (ani nevím, co to je) a že údajně nemám pojem o cenách. Že Premium účet stojí 1800 Kč ročně a hra stojí 1500 Kč a že za čtvrt roku vyjde další hra za dalších 1500 Kč. A že během roku přijde dotyčný o vetší peníze. Dále píše, že můj článek není o tom, že RapidShare je drahý a “na prd”, ale je proti warezu, že je to jinak “zabalené”. A že mě lituje, když nechci krást.

Moje odpověď: Pojem o cenách mám. Ano účet stojí 1800 Kč ročně a mohu si stáhnout 1800 her, z nichž je každá za 1 Kč. Stihnu ale ty hry za ten rok dohrát, potřebuji vůbec 1800 her? Nebo třeba i 100 her? Stihnu dohrát 100 her za rok? Budou mě vůbec všechny bavit? Nebo si vyberu jen pár nejlepších kousků, koupím si je, podpořím výrobce a nebudu těmi 1800 Kč podporovat bůhví koho.
Když si koupíte dvě hry za 1500 Kč, tak opravdu přijdete o více peněz než je 1800 Kč, ale v případě Premium účtů přijde výrobce a distributor her o několik miliónů, miliard Kč, nevím kolik přesně a nechci zbytečně přehánět.
RapidShare opravdu není tak drahý, ale já nechci platit za nelegální software, proto je pro mě “na prd”. Článek je opravdu proti warezu. Pak je pravda, že třeba nadpis článku je takový až příliš určitý, i když je v článku více myšlenek. A na závěr, opravdu nepotřebuji, aby mě litovali nějací “zloději”. Opravdu nechci. Litujte se prosím navzájem, “warezáci”.

Komentář: Další uživatel píše, že to nemám v hlavě v pořádku a že když zkusím Premium účet, tak nechci nic jiného. A že je blbost nepoužívat Premium účet, když má někdo pomalý internet. Dále píše, že stahování z RapidShare je vlastně legální, ale přesto se obsah stránek čistí, jak píše. Je to prý takový boj, kde warez svět je vynalézavější a lepší než cokoli jiného a většinou prý stejně vyhrává.

Moje odpověď: Nikdo v mém okolí si nemyslí, že bych byl nějaký duševně nemocný. Občanský průkaz mám, vystudoval jsem gymnázium, teď studuji technickou vysokou školu. Mám svůj vlastní názor a nenechám si do hlavy vtlouct názor někoho jiného, jako spousta warez uživatelů, takže jsem OK.
Premium účet? Neděkuji, nechci. To s tím pomalým internetem ať si každý rozhodne sám. Stahování z RapidShare je legální? Tak proč se tedy podle uživatele ten obsah promazává, když je nezávadný? A i kdyby to tak bylo (což nepopírám a ani nevyvracím), tak kde vezme výrobce a distributor peníze na vývoj nových her? Například v případě filmů se vydělává pomocí kin a v případě hudby pomocí koncertů, ale kde vezme výrobce her peníze na vývoj, než z koupí originálních médií?
Dále je pravda, že s warezem to takový boj je. Warez je možná vynalézavější a možná i často, podle uživatele warez fóra, “vyhrává”. Takže až úplně vyhraje, že si všichni lidé budou hry stahovat a nekupovat žádné nové, výrobcům her dojdou peníze a skončí, skončí také počítačové hry. Poděkuji tedy všem warezákům k jejich vítězství, poděkuji jim, že zvítězili a že zároveň zničili to, co stahují. Opravdu kvalitní logika. Když se všechno ukradne, budou mít všichni všechno, ale nic nového nevznikne, protože zadarmo dnes nic není, což asi někomu nedochází a ani nedojde.

Takže to je tak z komentářů asi vše. Každý má svůj názor, já také, tudíž jsem poukázat na to, že může existovat i jiný názor, než jejich. V komentářích jsem viděl, že si někteří z dotyčných přečetli jen něco a v článku také našli to, co tam není. A argumentace některých warezových uživatelů mi připomíná argumentaci žáků základní školy prvního stupně. Proč platit za věci, které můžu stáhnout (ukradnout) zadarmo? Prospějí však jen sobě (o nic jiného “warezákům” asi nejde).

Někteří uživatelé fora ke mně také měli připomínky, tak přeci mohli napsat komentář k tomu článku, já bych si své případné chyby uvědomil nebo bych se pokusil o upřesnění svého názoru.

Dále se chci omluvit, zda jsem v článku popsal něco dvojznačně. Opravdu jsem nechtěl, aby to vypadalo, že si myslím, že koupě nové hry se finančně vyplatí více než stažení z RapidShare. Jen jsem chtěl poukázat, že stahování z free serverů jako RapidShare je zdlouhavé (čas jsou také peníze) a Premium účty jsou pro mě trochu nesmyslné tím, že zaplatím za obsah, o kterém vím, že je nelegální.

Dále bych chtěl dnešním článkem popsat, že pokud člověk nemá na drahý software a k práci ho nepotřebuje, tak ke spoustě softwaru existuje i software ekvivalentní a zadarmo. Pochybuji, že všichni, co si stáhli Photoshop, potřebují všechny jeho funkce a nestačil by jim “normální” program. Toto sice u her neplatí, ale zase já osobně nepotřebuji dvacet her na 1 měsíc, protože bych je nestihl dohrát a “válely” by se mi na disku, tudíž si vyberu jen ty pro mě nejlepší.

Navíc kvůli warezových uživatelům dnešní hry obsahují až neuvěřitelně složité protikopírovací ochrany, které stejně “warezáci” prolomí. Navíc by mě ani nebavilo tyto ochrany obcházet. Například si chci zahrát nějakou hru, tak si ji stáhnu. Přečtu si návod, jak hru spustit, je tam třeba kolem 20 bodů. Píše se tam například něco jako:

Nejdříve vypalte tuto hru “zvláštním” programem na “zvláštní” médium, pak si nainstalujte další “zvláštní” program, nainstalujte si hru atd. Nakonec vypněte počítač, mechanicky odpojte všechny optické mechaniky, počítač zapněte. Připojte softwarově image CD přiložený u hry a hru spusťte. Pokud se objeví problém, zřejmě jste něco udělali špatně a začněte znova.

Tento návod jsem si právě vymyslel, ale něco v něm je pravda. Musím tudíž říci, že po takovém složitém popisu, který mi pár minut zabere, přestávám mít chuť si tu hru zahrát nebo mi již nezbývá čas. Zato když mám koupenou hru, tak vložím CD (DVD), nainstaluji, spustím, popřípadě zadám sériové číslo a hraji, jak prosté.

Nikomu svůj názor násilím a ani jiným způsobem nevnucuji, pouze jsem chtěl naznačit jiný způsob myšlení a možné důsledky činů warezu. Ale jak vidím, stejně se nikdo nezamyslí tak, jak bych potřeboval a stále vidí v mých článcích to, co tam není, a nevidí to, co tam je.

Rubrika: Antiwarez | 2 komentáře/ů »

Stahování přes Rapidshare a podobné weby - zamyšlení

Pátek 10. Srpen 2007

Stahování přes Rapidshare a podobné weby je v dnešní době velice hodně v módě, neboli “in”. Proč ne, je to velice jednoduché, najdete si určitý film, hru, program, který si chcete stáhnout, vyhledáte si odkaz na Rapidshare, pokud nemáte zaplacenou Premium verzi, zvolíte Free verzi a potom pouze čekáte, čekáte dvacet minut, čekáte osmdesát minut, čekáte třeba až dvě hodiny, abyste mohli zadat kontrolní kód a stáhnout soubor.

Jenomže ne vždy se vám soubor po zadání kódu začne stahovat, stane se nějaká chyba a vy potom opět musíte čekat určitou dobu pro stažení souboru, ale třeba delší. Toto se může stát, pokud jste připojeni s více lidmi k internetu a surfujete pod stejnou IP adresou, protože kdokoli může také stahovat přes Rapidshare a stahovací “tiket” vám ukradne a musíte čekat. Někdy to nemusí být tím, že vám někdo tiket ukradl, ale prostě je web v tu chvíli trochu zaneprázdněn, nebo vám na chvíli vypadne internet a po aktualizaci prohlížeče můžete opět čekat.

Ano, existuje i možnost zaplatit si Premium verzi za určitý poplatek na určitou dobu, kdy nemusíte nikdy čekat a můžete hned stahovat, navíc možná není Premium verze tak zaneprázdněná a můžete stahovat rychleji. Ale platit si Premium verzi se mi zdá trochu scestné, já si zaplatím Premium verzi, abych si stáhl nějakou hru, ale tuto hru mám staženou nelegálně a ještě k tomu mi ta Premium verze za chvíli skončí a potom to vypadá, že jsem si vlastně tu hru koupil nelegální, což se mi zdá trochu hloupé a je lepší si tuto hru koupit oficiálně.

Jak jsem se informoval, tak nejkratší doba Premium verze je 48 hodin a stojí 4,5 €, to je v přepočtu kolem 126,45 Kč (kurz: 1 € = 28,10 Kč). Zaprvé nevím, jestli za tuto dobu stihnu stáhnout jednu hru či program, nebo 2 hry a více anebo třeba vůbec ani jednu, kvůli rychlosti/pomalosti stahování, nebo třeba výpadku internetu na 1-2 dny. Ano, toto se dá vyřešit tím, že si prodloužím Premium verzi, například na měsíc, 3 měsíce, 6 měsíců, nebo dokonce na celý rok. Ale co když si už potom nebudu chtít nic stáhnout, nic mě nenadchne, nebo nebudu po nějakou dobu nic stahovat, tak se mi bude zdát, že jsem si koupil tuto verzi docela zbytečně a bude mi líto peněz. Pro příklad Premium verze na Rapidshare na celý rok stojí 54,99 € (v přepočtu asi 1545,219 Kč, to je dost).

Nebo si nemusím kupovat nic a budu stahovat přes Free verzi, kde se mi může stát, že budu čekat na jeden soubor vlastně dvakrát, jak jsem již, skoro na začátku, zmiňoval, nebo nemusím mít dostatečně rychlý internet a stahování mi půjde pomalu, ale co nejvíce může naštvat, že je nějaká hra dokonce rozdělena například do 40 archivů a každý archiv má kolem 50 MB a ne každý soubor půjde stáhnout úplně lehce.

Stahování přes Rapidshare hlavně také zabírá docela dost času, zadáte odkaz na jeden archiv a čekáte například dvacet minut, u dalšího souboru je to již třeba padesát minut, u dalšího ještě více, takže tady nezáleží pouze na rychlosti vašeho připojení, ale také na době čekání, ale hlavně na vaší trpělivosti.

Ano, jistým řešením, abych nemusel čekat na Rapidshare, jsou jistě známé torrenty, na torrenty již potřebujete speciální program. Torenty jsou postaveny na tom, že to, co stahujete, stahujete od lidí, kteří mají podobný program na stahování torrentů (Bittorrent klient) a něco z toho už mají staženo, ale i od vás, když máte něco staženo, si může jiný člověk něco stáhnout.

Zde je zase problém toho, že na kvalitní stahování musíte mít nějaký dobrý Bittorrent klient, dále musí ta vaše chtěná data vlastnit více lidí, čím více lidí, tím rychlejší stahování (nejlepší, když počet těch lidí je řádově v tisících). Ale také jsem si všiml, že někteří provozovatelé internetových připojení svým klientům stahování přes torrenty zakazují, takže ne každý si může přes torrenty stahovat. Poslední nevýhodou je, že často Bittorrent klient hodně zabírá vaší operační paměť a procesor, takže jestli vám jde Doom 3 bez jakéhokoli stahování jen tak tak, tak můžu zaručit, že se spuštěným stahováním torrentu si nezahrajete a ani si nemůžete moc upravovat videa z vaší kamery. Výhodou tohoto stahování je, že si pouze stáhnete určitý torrent, ve vašem programu ho vyberete a spustíte a můžete klidně odejít.

Aby někdo neřekl, že o stahování přes Rapidshare nebo torrenty jen mluvím a nemám žádné zkušenosti, tak řeknu, že mám. Nevěříte? Věřte! Ale nikdy bych si asi teď ani v budoucnu žádnou hru, program atd. asi nestáhl, protože je to opravdu náročné na čas, často na trpělivost jedince a někdy i na počítač. Třeba přes takové torrenty bylo nejlepší stahovat přes noc, ano, velice skvělé, počítač vám vesele hučí do uší (jenom pokud spíte s počítačem v jednom pokoji) a “hrabe” vám pevný disk, ale pořád. Chudák, pevný disk, už bych mu to asi nikdy nemohl udělat. Nebo stahování přes Rapidshare, jednou jsem někomu pomáhal stahovat jeden seriál, to bylo utrpení, jelikož máme v našem panelovém domě stejnou veřejnou IP adresu, tak se mi skoro u každého archivu stalo, že mi někdo stahovací “tiket” ukradl, to bych přímo vraždil. Říkám, už nikdy více, radši si budu vše kupovat legálně.

Příklad - přijdu do obchodu, řeknu si o hru, kterou chci, zaplatím, přijdu domů, vyndám médium z obalu, nainstaluji hru, pustím a hraji, jak jednoduché, u jiného příkladu to může vypadat takto: přijdu na internetovou stránku, kde prodávají hry, vyberu si hru/hry, vložím do košíku, objednám (napíšu jméno, adresu atd.), počkám 2 a více dní (podle skladového množství, často ale hry bývají skladem, takže to často trvá nejvýše týden), dále u mě zazvoní pošta/dopravce, přijdu, zaplatím a odnesu zpět (toto platí, pokud jsem doma), nebo si vyzvednu lísteček, že zboží přišlo, přijdu na poštu, ukážu lísteček, zaplatím zboží a odnesu domů, dále to pokračuje jako u prvního příkladu (nakupování v kamenném obchodě).

Navíc jsem koupí hry podpořil výrobce a distributora hry, takže budou dále vycházet nové hry, třeba s nižší cenou (pokud jsem si tedy tuto hru nekoupil jako jediný na světě). Když si stáhnete hru nelegálně, tak si často musíte hru, aby vám správně fungovala, vypálit nějakým speciálním programem někdy i na speciální médium a ještě musíte mít crack ke spuštění, někdy to vypadá jako kouzla a navíc jste nikoho nepodpořili (pouze návštěvnost warezových stránek).

V některých případech se cena hry/programu/filmu pohybuje v tak nízkých hodnotách, že se nevyplatí si hru/program/film vypálit, ale znám i případy lidí, že si “originál” i přes výhodnější cenu prostě nekoupí, protože když má všechny hry atd. stažené, tak si stáhne i tuto, protože by třeba u kamarádů vypadal trapně, že si koupil “originál”, nesmysl. Každému může být jedno, co si koupím a nekoupím.

Rubrika: Antiwarez | 38 komentáře/ů »

Xbox 360 - úprava konzolí

Pondělí 11. Červen 2007

S příchodem Xbox 360 na trh přišli také zprávy o tom, že na Xbox 360 nepůjdou přehrávat zkopírovaná média, řekl jsem si, že to bude asi v dnešní normální, že Microsoft nechce, aby se na jeho konzoli přehrávala pálená média a chce donutit vlastníky, aby si kupovali média originální. Proč ne, kdo by chtěl, kdyby prodával hry na Xbox, aby hráči hry pouze zkopírovali od jiných nebo z internetu.

Ale poté jsem se dočetl o tom, že asi po 4 měsících od vydání Xbox 360 už nějaká skupinka hackerů dokázala změnit firmware mechaniky a ta už nedokázala rozpoznat správně originální médium od neoriginálního a přehrávala i kopie. Tato skupina sice nechtěla tento způsob přesněji popisovat, aby zamezila jiným si takto Xbox upravit, jenže jsem se dozvěděl poté o tom, že již velká část majitelů Xbox má svou konzoli upravenou pro přehrávání zkopírovaných médií, ale Microsoft zase těmto lidem zamezil přístup na online službu Xbox live, takže si tito lidé nemohli stahovat dema, doplňky a hlavně nemohli hrát po internetu hry s přáteli.

Ale i přesto jsem se zase postupem času dověděl o tom, že si někteří dokázali upravit Xbox tak, aby se na tu službu dokázali připojit a nemuseli používat originály.

V tomto článku mi jde o to, že když se tak zamýšlím nad vším tím obcházením ochran a omezení, tak jsou lidé docela vynalézaví. Proč? Jenom proto, aby ušetřili, aby si vše zjednodušili a to mě prostě fascinuje. Oni vlastně vymyslí a vytvoří nějaký crack, aby si nemuseli hru koupit a potom ho dají třeba na internet, aby si ho mohli ostatní stáhnout a to mě také mě fascinuje, jak se dokáží mezi sebou podělit a nic po nikom (většinou) nechtějí. Já kdybych třeba někdy vymyslel nějaký zlepšovák, tak bych ho asi jen tak pro stáhnutí nedal, ale zase jsem nikdy žádný nevymyslel, tak vlastně nevím, jak bych se zachoval.

Jde mi o to, že ti lidé si neřeknou: “Jo, tak to je hodně složitá ochrana, tak přes tu se asi nedostanu.” a dál to nezkouší, spíše si řeknou: “Vypadá to složitě, ale nějak to musí jít obejít.” Potom zkouší různé možnosti a vždy přijdou na nějaké řešení, i když je to dvojnásobně složitější než předtím. Třeba jenom aby ulehčili své peněžence, tak se řešením zabývají třeba i několik dní.

Teď to vypadá, že tyto lidi chválím, pravda to zčásti je, protože se mi líbí ta jejich odhodlanost, aby si užili her a programů bez finančních ztrát, i když na tom musejí někdy docela dost pracovat, ale zase to není moc správné, už také vůči těm, co si tu hru, program opravdu koupí (koupili), ale také výrobce si nemůže moc dovolit jen tak vyrábět hry a dávat je na internet ke stažení. Mimo jiné stáhnout si zdarma hru z internetu, která se normálně má kupovat, je vlastně krádež.

Rubrika: Antiwarez | Bez komentářů »

Průvodní zamyšlení nad Warezem

Čtvrtek 7. Červen 2007

Proč hodně lidí stahuje hry, programy, operační systémy, které jsou normálně placené? Asi proto, že za ně nemusí platit, dají se jednoduše stáhnout z internetu, nemusejí jít do obchodu a koupit si tu onu hru, či program.

Ale logicky se zamysleme, vezmeme si například nějakou hru, vývojáři do té hry dali hodně úsilí, práce, času, pro vývoj hry také museli najít a použít nějaké podklady, někde museli získat povolení použití značek chráněných licencí (třeba oficiální značky vozů v závodních hrách), tudíž je to něco stálo, něco, co by se dalo vyjádřit penězi. Z tohoto peněžního vyjádření vychází cena tohoto zboží, rozpočítána na více kusů.

Dejme si proto teoretickou otázku, kdyby vývojáři naprogramovali hru, pak ji začali prodávat, ale poté by zjistili, že si ji nikdo nekoupil, protože se mu nechce platit a radši by ji nějak ukradl, nebo počkal, až ji ukradne někdo jiný, který ji pak dá na internet ke stažení a mohlo si ji poté hodně lidí stáhnout, postupem času by ti vývojáři zjistili, že se jim nevyplatí vyrábět hru, kterou jim nikdo nezaplatí, hodně by na tom prodělali a hra by se přestala vyrábět.

V dnešní době existují lidé, kteří si hry kupují, je jich dost, ale nemuselo by jich v budoucnu být dostatek a mohlo by jich dokonce být méně, ale kdyby si každý, kdo si hry stahuje zdarma (ilegálně) na internetu, hru koupil, tak by firma měla dost finančních prostředků a dokonce by mohla postupem času snížit ceny (alespoň teoreticky).

Stahování her ilegálně také donutilo výrobce her, aby do svých výrobků dávali ochrany proti kopírování (Starforce, Securom atd.). Také jsem slyšel, že i když si pořídíte originální hru s ochranou Starforce, tak můžete kvůli této ochraně, která se vám vlastně do počítače nainstaluje, mít problémy s počítačem, s čímž jsem se sice ještě nesetkal, ale není důvod ani důkaz k vyvrácení této hypotézy, tyto ochrany by ale také nemusely ve hrách být, protože kdyby si lidé hry kupovali, výrobci by nemuseli do her vkládat tyto ochrany.

Já nechci nutit lidi, aby se změnili, přestali stahovat hry ilegálně, přestali je pálit, ale chci pouze poukázat na to, že ilegálnost není vždy výhodná a ne vždy se vyplácí (ilegálností se člověk také mimo jiné dostává do protizákonné situace), ale jde to i legálně a nemáte problém s prolamováním nějakých ochran. Toť vše v průvodním zamyšlení.

Rubrika: Antiwarez | Bez komentářů »