Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Archiv rubriky: 'Auto-moto'

Ferrari 250 GTO - předchůdce 288 GTO

Pátek 22. Srpen 2008

Dnes se chci zmínit o jednom z vozů od dosti známé značky Ferrari. Tímto vozem je model 250 GTO, jak jsem již napsal v nadpisu, jedná se o předchůdce 288 GTO, o kterém jsem se již také zmínil.

Hned na úvod musím uvést, že se nejedná o novinku, která vyjela z továrny, je to model poněkud starší, znalcům nemusím popisovat, jak starý je. Přesto uvedu, že se tento model vyráběl v letech 1962 - 1964 a z výroby vyšlo asi jen 36 kousků, což nemám nijak podloženo, ale vím, že těchto vozů moc nebylo. Tento vůz ovšem nebyl přímo určen na nějaké běžné každodenní ježdění, primárně byl totiž určen a designován, aby mohl konkurovat vozům v závodech GT.

Tento vůz vycházel z modelu 250 GT SWB. Hlavní inženýr Giotto Bizzarrini do tohoto vozu vložil motor z modelu 250 Testa Rossa (neplést s Ferrari Testarossa), jednalo se o motor vidlicový s celkovým počtem válců 12 (s rozvodem OHC) a objem těchto válců čítal 3 litry (jestli chcete - 2953 cm³). Jako kostru vozu použili tedy již zmíněnou 250 GT SWB a s výrobou karoserie jim pomáhal designér Sergio Scaglietti.

Po Bizzarrinim bylo ale mnoho inženýrů kvůli sporu s Enzo Ferrarim vyhozeno a výroba vozu byla předána inženýru Mauro Forghierimu, který pracoval se Scagliettim, aby mohli dokončit výrobu těla. Vůz testovali nejen ve větrném tunelu, ale i na tratích.

Motor tohoto vozu je, jak bylo již řečeno, V12, který je umístěn podélně vpředu, úhel mezi válci je 60°, má šest karburátorů Weber 38 DCN a vytváří výkon 221 kW (300 koní) při asi 7500 otáčkách za minutu. Nejvyšší točivý moment 294 Nm leží asi v 5500 otáčkách za minutu. Převodovka je manuální pětistupňová, synchronizovány jsou druhý až pátý stupeň. Poháněna jsou zadní kola, ta také dokáží rozjet tento vůz až na nějakých 279 kilometrů za hodinu, na druhou stranu zase někdy potřebujeme zastavit a o to se postará čtveřice kotoučů brzd. 100 kilometrů za hodinu dosáhnete z nuly s tímto vozem asi za 6,1 vteřiny. Tyto údaje se ovšem mohou s různým nastavením měnit.

Rám vozu je ručně svařen z trubek, přední zavěšení je nezávislé, použita jsou A-ramena a vinuté pružiny, vzadu je tuhá náprava s listovými pružinami. Celková hmotnost 250 GTO se pohybuje kolem 1000 kilogramů, bohužel jsem nenašel jeden shodný údaj.

Tento vůz na mě vzhledově působí velice klidně a vyrovnaně, i když jde o vůz značky se vzpírajícím se koněm ve znaku. Na tomto voze také těžko hledám nějakou ostrou hranu, na voze snad žádná není, možná ta na zádi, kde karoserie přechází v decentní spoiler. Na voze je docela dost nasávacích otvorů, které slouží buď k chlazení brzd nebo motoru, každý z těchto otvorů mě vždy přesvědčí, že se bude jednat o pořádného dravce.

Nebylo by vůbec špatné, kdybych měl tu čest se s tímto skvostem setkat, ostatně asi tak jako s ostatními Ferrari či jinými značkami jako Porsche, Lamborghini, Maserati…. Na druhou stranu bych asi tento vůz nechtěl vlastnit, protože je to rarita, a všudypřítomný strach, abych vůz nezničil, by mě donutil jezdit s vozem velice pomalu, takže bych si jízdu moc neužil. Ovšem je tu možnost mít repliku tohoto skvostu, osobně jsem četl o replice postavené z Nissanu 280Z, která je poháněna BMW motorem V12. Na severoamerickém trhu dokonce můžete koupit karoserii 250 GTO, která se dá položit na základy nejen Nissanu 280 Z, ale také 240 Z a 260 Z. Neříkám, že je toto levnější špás, ale originál Ferrari je originál a ten nikdo nenahradí.

Zde je pár obrázků a odkazů:

Ferrari 250 GTO zepředu

Ferrari 250 GTO zepředu

Ferrari 250 GTO zepředu

Ferrari 250 GTO zepředu

Ferrari 250 GTO z boku

Ferrari 250 GTO z boku

Ferrari 250 GTO z boku

Ferrari 250 GTO interiér

Ferrari 250 GTO motor

Zde další odkazy:

topspeed.com

supercars.net

A nakonec pár rozbitých kousků (jedná se o více modelů Ferrari 250) na wreckedexotics.com:

Zde

Rubrika: Auto-moto | Bez komentářů »

Ford Mustang Bullit

Neděle 11. Listopad 2007

Poslední dobou mě z nevšedních automobilových novinek nejvíce zaujal americký stroj, konkrétně Ford Mustang a konkrétně jde o speciální edici Bullit, tento název jistě znají všichni zastánci staršího amerického filmu Bullitův případ (nebo alespoň jedné určité automobilové honičky ve filmu). Právě v tomto filmu, kde hlavní roli plukovníka Franka Bullita hrál Steve McQueen, se oběvuje vůz Ford Mustang Fastback, který se vyráběl přibližně od roku 1965 a podle něho je vyrobena tato speciální edice.

Tento nový Mustang má vidlicový osmiválec (jak jinak) s výkonem okolo 315 koní, točivým momentem kolem 442 Nm při 4250 ot./min a tento vůz dokáže uhánět okolo 242 km/h (taková pohodová městská jízda). Přenos motorové síly na kola přenáší pětistupňová manuální převodovka značky Tremec, hliníková řadicí páka je prakticky shodná s řadicí pákou z Mustangu, který se objevuje ve filmu.

Dále má velice dobře upravené výfukové potrubí, které produkuje skvělý akustický zvuk a samozřejmě zvyšuje výkon motoru, dále nové sportovní tlumiče a pružiny, které dělají z Mustangu (známého jako auto, které jezdí pouze rovně) dobře ovladatelný vůz. Mustang Bullit má také samozřejmě designově prakticky shodné disky o velikosti osmnácti palců, na které se nazouvají pneumatiky o rozměrech 235/50 ZR18. Samozřejmě má na karoserii tmavě zelenou barvu jako ve filmu. Bohužel pro milovníky Mustangů z České republiky je tu menší problém, že se Ford Mustang Bullit bude prodávat jen a jen v Kanadě a USA a za přibližně 31 tisíc dolarů (přibližně 565 tisíc Kč při dnešním kurzu 1 dolar = 18,21 Kč).

Ještě se ale zmíním o asi jedné z nejznámějších automobilových honiček právě ve filmu Bullitův případ, kde se po San Francisku prohání právě Bullit s jeho tmavě zeleným Fastbackem a jeho pronásledovatelé, následně také pronásledování, používají další americký velkomotorový stroj Dodge Charger v barvě černé. Honička je to velice napínavá, zvláště na začátku, kdy se jen tak oba vozy na dálku “pošťuchují”, ale když začně hlavní část, tak slyšíte jen řev pneumatik a motorů, obzvláště motor Mustangu se hodně projevuje, dále vidíte i scény s prokluzujícímu koly a kouřem od pneumatik či s odletujícími poklicemi kol. Při konci honičky se dostaneme i ven z města a dojde i na střílení, úplně na konci dojde docela k zajímavému konci, který si můžete prohlédnout zde na youtube.com, který vám neprozradím, ale nejspíše asi konec této honičky znáte. Mimochodem stojí za to, si tento film zhlédnout celý.

Zde pár obrázků starého i nového Bullita:

Nový Bullit

Nový Bullit

Nový Bullit

Starý Bullit

Starý Bullit

Starý Bullit

Rubrika: Auto-moto | Bez komentářů »

Maybach 62 S Landaulet - luxusní poloviční kabriolet

Sobota 3. Listopad 2007

Maybach 62 S Landaulet je luxusní vůz vycházející z modelu 62 S, který je určen pro ty, kteří mají svého osobního řidiče. Nejen, že by nevypadalo dobře, že si takovýto vůz řídíte sami, ale i to, že auto je kabriolet ale pouze z poloviny a to z té zadní části. Řidič si proto vítr neužije, pouze spolujezdci vzadu. Střecha je z černé látky, skládá se za zadní sedadla, celé složení či rozložení trvá kolem 16 vteřin, ale úplně na konci skládání musí stejně řidič ručně překrýt tuto složenou střechu bílým obalem.

Technika vozu je prakticky shodná s původním Maybachem, vůz je poháněn přeplňovaným dvanáctiválcem s přibližným objemem válců 6 litrů, který vydává výkon kolem 450 kW, což je asi 612 koní. Maximální výkon se pohybuje kolem 5000 otáček za minutu, zatímco nejvyšší točivý moment čítající 1000 Nm se pohybuje docela nízko a to okolo 2000 otáček za minutu. Spojení mezi motorem a koly zajišťuje 5-stupňová automatická převodovka. Pokud máte o tento vůz zájem, tak si předem připravte řidiče, něco kolem 14 miliónů Kč (kolem 524000 €) a připravte se i na to, že počátkem příštího roku bude uvedena limitovaná série čítající 20 vozů.

Zde nějaké obrazné přiblížení:

Zavřená střecha

Otevřená střecha

Z boku

Rubrika: Auto-moto | 2 komentáře/ů »

Ferrari 288 GTO - pro mě nejlepší Ferrari

Pondělí 24. Září 2007

Dnes bych se chtěl zmínit o automobilu od jedné velice známé italské značky. Ta značka je Ferrari a konkrétní model se jmenuje 288 GTO. Ne, že bych byl nějaký maniak do Ferrari, ale když prostě Ferrari vidím, tak ve mě ten pohled na tyto vozy také něco probouzí, probouzí ve mě kluka, který si moc přeje, aby si mohl mohl nějaké Ferrari prohlédnout z blízka, nebo aby se v něm mohl svést, nebo ba dokonce nějaké Ferrari řídit (to by ovšem nemuselo dopadnout dobře). Proč právě jsem si vybral toto Ferrari, vybral jsem si ho asi proto, že na mě nejvíce zapůsobilo ze všech těch možných modelů, ne že by se mi jich nelíbilo více, ale tento model mě nějak upoutal.

Ferrari 288 GTO vypadá zepředu velice dravě a nekompromisně, myslím si, že tuto nekompromisnost dodává vozu velice ostrá hrana mezi kapotou a přední maskou a také ostrý ohyb zpět mezi maskou a navazujícím předním nárazníkem. Také mám dojem, že vyklápěcí hlavní světla dodávají vozu sportovnost a také trochu elegantnost. Velice mě ale upoutala i světla na masce, která jsou nekrytá a jsou uskupena v dvojicích, na každé straně jedna dvojice. V předním nárazníku jsou dva otvory, nejspíše nasávací otvory.

Ferrari 288 GTO je kupé, ani bych u sportovního vozu neočekával nic jiného. Po stranách ve dveřích jsou prohlubně, které se postupně zvětšují a vzadu na karoserii přechází v otvory, které slouží k chlazení motoru, ale jen pomocně, primárně je motor chlazen kapalinou. Střecha vozu je velice krátká, protože je motor uložen uprostřed vozu a jelikož je motor překryt kapotou, tento vůz nemá moc velké zadní okno, je plošně velice malé a je velice skosené (kdo by se u tohoto vozu díval za sebe). Přesto ale ze střechy po stranách přechází dvě svislé lišty až k zadnímu malému decentnímu spoileru (jestli se tomu tak dá říci), takže při pohledu ze strany to navokuje dojem, že má toto Ferrari vzadu běžné velkoplošné okno sahající až k zádi. Na zádi se můžeme všimnout již zmíněného decentního křídla, které zároveň utváří jakýsi kšilt, který překrývá zadní světla.

Co říci k motorové a pohonné výbavě? Asi to, že srdce vozu je umístěno uprostřed, je to vidlicový osmiválec (pouhý osmiválec, to je možná také důvod, proč někteří nemusí mít toto Ferrari rádi, někdo může mít názor, že když to nemá dvanáctiválec, tak to není Ferrari, to je podle mě “blbost”) přeplňovaný dvěma turby (to je opět ta samá písnička, když to není “atmosféra”, tak to ……..) s objemem válců 2855 ccm (kubických centimetrů), čtyřmi ventily na válec a chlazený kapalinou, výkon činí něco kolem 400 koní (asi 298 kW) při 7000 otáčkách za minutu, nejvyšší točivý moment ovšem leží trochu někde jinde a to v 3800 otáčkách a činí asi 498 Nm. Maximální rychlost by se měla s jistotou zastavit na hodnotě 305 km/h (nevím, jestli jede rychleji, zatím jsem neměl možnost otestovat). Na sto kilometrů za hodinu byste se měli dostat za 5 vteřin. Převodovka je pětistupňová manuální, pohon je přes ní veden na zadní kola.

Tyto skvosty se vyráběly v letech 1984 - 1985 a vyrobilo se jich pouhých 273 kusů (možná 277, našel jsem dva údaje). Ještě bych se na závěr zmínil o interiéru Ferrari 288 GTO, interiér je dle mého velice jednoduše uspořádán, avšak přehledně, ne jako v dnešní době - natlačit tam, co se do toho vejde - ale velice přehledné uspořádání ukazatelů a jiných “budíků” či ovladačů, volant a sedačky v kůži, sedačky závodně stavěné a řadicí páka má otevřenou kulisu. Opravdu se mi toto Ferrai velice líbí a velice bych ho chtěl jako i jiné supersporty alespoň vidět z blízka, ne-li něco víc.

Zde bych si opět dovolil pár obrázků, některé obrázky budou uloženy přímo na webu, na některé se pouze odkážu, protože některé hezké obrázky mají vodotisk.

Ferrari 288 GTO

Ferrari 288 GTO

Ferrari 288 GTO

Ferrari 288 GTO Interiér Ferrari 288 GTO Motor

Ferrari 288 GTO Interiér

A zde nějaké ty odkazy na další skvělé obrázky:
ultimatecarpage.com (zepředu)
ultimatecarpage.com (zepředu)
ultimatecarpage.com (zezadu)
ultimatecarpage.com (zezadu)
ultimatecarpage.com (z boku)
ultimatecarpage.com (zezadu)
ultimatecarpage.com (zespoda)
ultimatecarpage.com (interiér)
ultimatecarpage.com (interiér)
ultimatecarpage.com (motor)
ultimatecarpage.com (motor)
ultimatecarpage.com (motor)

Rubrika: Auto-moto | Bez komentářů »

ART GTR374 Mercedes-Benz CLS350

Úterý 28. Srpen 2007

ART GTR374 je Mercedes-Benz vycházející z modelu CLS 350. Oproti původní verzi má vylepšenou karoserii, která by mohla připomínat vozy DTM, u tohoto vozu je také vylepšen motor. Výkon upraveného šestiválce o objemu 3,5 l se z původních 272 koní vyzvedl na 374 koní, mimo jiné tento údaj je zařazen v názvu modelu, točivý moment vylepšeného Mercedesu činí 510 Nm. O tento vůz se postarala německá firma ART. Karoseriově není tento vůz zas tak moc změněn, i když se od původního modelu docela liší. Změněny jsou oba nárazníky, boky mají zlepšené sání, v předním nárazníku je na každé straně dvojice mlhovek, na zadním nárazníku je difuzor a pod ním je čtveřice výfukových koncovek. Vůz je také snížen asi o 4 centimetry a má černá kola z lehké slitiny o velikosti 20 palců.

ART 374 zepředu

ART 374 zezadu

Rubrika: Auto-moto | Bez komentářů »

Rossion Q1: Supersport za “milion a půl”

Neděle 22. Červenec 2007

Nedávno se na internetu objevila informace o novém supersportu Rossion Q1, který je od americké automobilky 1G Racing. Ale není to tak úplně vůz od této automobilky, ale je to přepracovaný vůz M12 od britské automobilky Noble, která licenci na tento vůz prodala americké automobilce 1G Racing. Rossion Q1 má pozměněnou karoserii a pozměněný výkon narozdíl od původního Noble M12. Výkon dosahuje 450 koní (330 kw), hmotnost je velice nízká a to 1135 kg. Rossion se rozjede z 0 km/h na 100 km/h za pouhé 3,2 s a zvádne uhánět skoro 300 km/h. “Menší” maximální rychlost je způsobena krátkými převody převodovky, ale proto se také zlepšila akcelerace a o to asi šlo. Jak je již naznačeno v nadpisu, Rossion Q1 by se měl v Americe prodávat za 69 tisíc dolarů, což v přepočtu na české koruny činí asi 1,5 milionu.

Fotogalerie:

Rossion Q1

Rossion Q1

Rubrika: Auto-moto | Bez komentářů »

Porsche 911/997 GT2

Neděle 22. Červenec 2007

Dostala se mi do rukou informace, že se v říjnu tohoto roku objeví nová generace nejsilnějšího turbem přeplňovaného vozu od automobilové značky Porsche, které si tradičně nese název GT2, celým názvem se jedná o vůz Porsche 911 GT2 nové generace, tudíž je to typ 997. Tradičně bude tento vůz poháněn motorem typu boxer o šesti válcích, jejichž objem činí 3,6l. Ovšem tento vůz si výkonově od předchozí generace polepšil o 43 koní (32 kw) na současných 530 koní (390 kw).

Tomuto výkonu napomohlo nové turbodmychadlo s variabilním naklápěním lopatek a tento výkon napomáhá k akceleraci z 0 km/h na 100 km/h za 3,7 s a maximální rychlost by měla být okolo 320 km/h. Výkon u tohoto Porsche bude přenášen pomocí šestistupňové manuální převodovky a to pouze na zadní kola, čili to bude vůz parametry určen na závodní okruh. Cena GT2 není ještě přesně stanovena, ale podle předběžných informací by vám z vašeho konta po koupi tohoto skvostu mělo ubýt asi 180 tisíc eur (v přepočtu asi 5,2 milionu korun českých).

Nějaké obrázky pro vaši představu:

Porsche 911 GT2

Porsche 911 GT2

Rubrika: Auto-moto | Bez komentářů »

Chevrolet Impala 1967

Sobota 30. Červen 2007

Už to také bude asi déle než jeden rok, ale stále jsem na to nezapomněl. Na co vůbec? Na to, jak jsem se vracel z projížďky na mém 8 letém horském kole od značky Favorit, což zatím není podstatné, podstatné je to, že jsem už byl blízko mého domova a na jedné křižovatce jsem se postavil za jedno velice mohutné vozidlo, které jsem zdálky nepoznal. Až při bližším setkání jsem zjistil, že se jedná o Chevrolet Impala. Jel se mnou i můj bratr, oba jsme trošku udiveně koukali, odkud že se toto vozidlo vzalo a přáli jsme si, aby ta červená na semaforu trvala trochu déle a my si mohl tento skvost lépe prohlédnout.

Po chvíli padla zelená a tento stroj se s lehkým “zabubláním” motoru rozjel a bez jakékoli námahy se začal vzdalovat a ujel. Doma jsem sedl k internetu a začal jsem hledat nějaké podrobnější informace o tomto vozidle a zjistil jsem, že první Impala objevuje v roce 1958 a prakticky v každém dalším roce se objevuje nová trochu pozměněná verze, takže mi dalo nejdříve velice dost práce zjistit, kterou že jsem to viděl verzi a přišel jsem na to, že ta “moje” bude z roku 1967 plus mínus rok.

Chevrolet Impala v letech 1965-1970 dostával motorizaci: řadový šestiválec s objemem válců 250 kubických palců (asi 4,1l, výkon byl kolem 155 koní), dále vidlicový osmiválec s objemem 283 kubických palců (asi 4,6l, výkon se pohyboval mezi 195 koni-220 koni), další byla také V8 s 307 kubickými palci (asi 5,0l s výkonem od 115 koní do 200 koní), další je V8 s objemem 327 kubických palců (asi 5,4l, výkon 250-375 koní), dále V8 s 350 kubickými palci (asi 5,7l s výkonem mezi 250-350 koni), dále motor V8 s objemem válců 396 kubických palců (asi 6,5l, výkon od 265 koní do 425 koní) a úplně posledním motorem Impaly je opět V8 tentokrát s objemem válců 427 kubických palců (asi 7,0l, výkon se pohybuje v rozmezí 335 koní a 425 koní). V těchto Chevroletech se objevují převodovky manuální se třemi nebo čtyřmi stupni a také převodovky automatické. Karoserie těchto vozů mohou být dvoudveřové a to buď convertible (kabriolet), nebo coupe (kupé) a také hardtop (s pevnou střechou), dále karoserie mohou být čtyřdveřové a to hardtop, sedan a station wagon (takové “kombi”).

Jinak když se ještě vrátím k tomu pocitu, jak jsem toto auto spatřil, je to velice nezapomenutelný okamžik. Mě vždy takováto silná, mohutná americká auta fascinovala. Někdo řekne, že taková auta jezdí jenom dopředu a mají hroznou spotřebu, je to pravda, ale musíme vzít v potaz, že tato auta byla postavena v Americe, kde mají široké dlouhé silnice a benzin tam také moc nestojí. Mě vždy fascinovalo, že ta auta vypadají velice normálně (alespoň v Americe, ale ani v evropských zemích se těchto vozů moc lidí nevšimne) a přitom v nich dřímá docela velká síla a také se mi líbí, s jakou lehkostí se dokáží rozjíždět a pohybovat a hlavně ten jejich poklidný “bublající” zvuk, který se dokáže v mžiku přeměnit ve vyšších otáčkách na řev, který dokáže na sebe upoutat velikou pozornost. Chevrolet Impala, který jsem potkal na semaforu, mimo jiné bylo to v Kladně (kdo by nevěděl které Kladno, protože jsou dvě, tak je to Kladno položené blízko hlavního města Prahy ve Středočeském kraji), jsem pak spatřil na Hlavní třídě v Kladně, kde bylo v jedné ulici zaparkováno, tak jsem si ho lépe prohlédl, ale pak už jsem ho nikdy nespatřil jako většinu neobvyklých vozů v Kladně.

Zde se pokusím o jakési přiblížení tohoto vozu fotografiemi, které jsem ovšem nevytvořil já, protože jsem s sebou na kole neměl jaksi žádný fotoaparát a ani to nejsou fotografie toho dotyčného vozu, který jsem viděl.

Impala
impala
Impala

Rubrika: Auto-moto | Bez komentářů »

Porsche 911/997 Turbo Cabrio

Úterý 19. Červen 2007

Teď jsem si právě přečetl informaci o vozidle značky Porsche, kterou si vzala do parády firma 9ff (proč asi ten název firmy?). Jedná se o kabriolet Porsche 911 typu 997, který je navíc osazen místo původního motoru s dvěma turby a obsahem válců 3,6l, větším motorem 4,0l a ta turba jsou vylepšena touto firmou.

Existují dvě výkonové verze. Ta “slabší” má “pouhých” 582 kW (asi 780 koní) a ta silnější dosáhne výkonu až 679 kW (kolem 910 koní), s tou první verzí se vám tachometr zastaví na hodnotě asi 382 km/h, respektive 392 km/h s verzí druhou, navíc druhá verze se vyšplhá na 100 km/h už za 3 sekundy, což docela ujde.

Navíc vůz obsahuje lepší vzduchové filtry, lepší vstřikovače paliva, upravené hlavy válců a také vylepšené výfukové potrubí. Zvenku se Porsche dočkalo lepších spoilerů na lepší odvod vzduchu a také karbonového krytu kufru. Porsche je to pěkné, ale zdá se mi, že i původní Porsche dokáže slušně uhánět, takže alespoň já bych neměl potřebu si tento vůz pořídit, protože bych byl rád i za původní verzi.

Porsche 911/997 Turbo Cabrio

Rubrika: Auto-moto | Bez komentářů »

1978 Porsche 911 Turbo 3,3

Sobota 16. Červen 2007

Rozhodl jsem se, že na svém webu zveřejním nějaké informace o vozidle, které je vlastně mým autem snů. Jedná se o vůz značky Porsche, o které jsem se zmiňoval již v jednom článku věnovaném knize Porsche. Je to vůz Porsche 911 Turbo s objemem válců 3,3l vyrobený v roce 1978, bohužel si tento rok nemohu pamatovat z důvodu mého věku, v té době mi bylo asi “-11let”.

O tomto Porsche jsem se poprvé dozvěděl ze hry “Need For Speed: Porsche Unleashed” (ve zkratce NFS:PU, známá také jako “Need For Speed: Porsche 2000″). V této hře, když jsem se poprvé dostal k tomuto vozu a jel jsem s ním, tak se mi moc nelíbilo, bylo velice přetáčivé a složité na ovládání, tak jsem s ním moc nejezdil, ale postupem času jsem zjišťoval, že jde spíše o velice zábavné auto. Díky jeho přetáčivosti jste si mohli projiždět zatáčky velice efektním stylem. Tento vůz měl také velice vysoký výkon a dobrou akceleraci, navíc po nákupu lepších součástek se ten výkon zvětšil a auto bylo při rozjezdu skoro až brutální, navíc má pouze čtyřstupňovou převodovku, což vám zjednoduší ovládání při použití manuální převodovky.

Ale aby to nevypadalo, že zde pouze popisuji 7 let starou hru (která je ovšem velice dobrá, pro mě i v dnešní době), tak sem přidám fakta z reality. Tomuto vozu předcházel prakticky totožný vůz, avšak pouze s menším objemem válců a to 3,0l, menším výkonem, pomalejší akcelerací a nižší maximální rychlostí (ale takový rozdíl to zase nebyl). Ale úplný původ tohoto vozu pramení z vozu Porsche 911 Carrera RS 3,0 z roku 1974, což bylo závodně laděné auto, z této Carrery byl pro Turbo použit podvozek.

Porsche 911 Turbo 3,3 mělo také na svou dobu velice luxusní výbavu. Okna měla kouřové zabarvení, vůz měl vyhřívané přední a zadní okno, měl elektricky stahovatelná boční okénka, také měl zadní stěrač a ostřikovače předních světel. Sedadla byla potažena kůží, vůz obsahoval stereo rádio s magnetofonem a obsažena byla i klimatizace.

Jedním turbem přeplňovaný motor 3,3l vydával výkon 220 kW (asi 300 koní), maximální rychlost se udává 260 km/h, ale myslím si, že dokáže uhánět i rychleji. Tento vůz potřeboval nějak usměrnit, tak byl opatřen velikým křídlem na krytu motoru (vzadu, přezdívka “velrybí ocas”). Pneumatiky mají rozměry: přední - 185/70 VR a zadní - 215/60 VR 15. Blatníky vozu jsou velice široké, dost přesahují do stran vedle vozu a jsou také dobrým poznávacím znakem tohoto vozu.

“Budíky” tohoto vozu jsou provedeny jaksi závodně, mají obyčejná skla bez antireflexní vrstvy, kterou měly i levnější vozy v té době, a proto na ně nemusí být vidět, když se v nich odrazí světlo. Ale důležité budíky, jako je otáčkoměr a tlak turba, byly dobře umístěny, aby na ně řidič viděl. Palubní deska je také velice jednoduchá.

Tomuto vozu stačily pouhé čtyři stupně převodovky a po 2500 otáčkách se začalo otáčet turbodmychadlo, vůz slušně zrychloval i při zařazeném 4. stupni a při vysokých otáčkách jste mohli mít pocit, že jedete v závodním voze (to ovšem nemusel být jen pocit).

Můj sen je tento vůz vidět na vlastní oči, to je můj základní sen, avšak kdyby se objevila možnost si do tohoto vozu sednout, nebo dokonce se svést jako pasažér, nebo tento vůz dokonce řídit (což by mohlo být pro některé i nebezpečné), tak bych byl neuvěřitelně šťastný. Avšak nelpím pouze na tomto vozu, byl bych rád i za vizuální kontakty i jiné kontakty s jinými zajímavými vozy této značky, ale spíše s těmi, které jsem ještě neměl možnost vidět jet po městě (příklady těch, co jsem viděl: Porsche 911 Carrera typ 996, Porsche 911 Carrera typ 993, Porsche Boxster, Porsche Cayenne, ale i tyto bych si rád osobně chtěl prohlédnout).

Když ale přemýšlím o tom, že bych nějaké Porsche dokonce i vlastnil, tak si říkám, že bych ho asi na našich českých silnicích moc dobře nemohl využít, spíše by se dalo využít na dálnicích nebo na silničních okruzích, na obyčejných silnicích s dírami ve vozovce bych mohl z toho vozu a i ze sebe vytřást duši. A navíc kdybych nějaké Porsche vlastnil, tak bych o něm už nemohl snít a musel bych si sen vymyslet nový a nemluvím o tom, že bych to Porsche ani neuživil.

Rubrika: Auto-moto | 2 komentáře/ů »