Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Archiv rubriky: 'Mobilní koutek'

Motorola VE538 - slušná výbava za slušnou cenu

Úterý 24. Březen 2009

Dnes jsem se rozhodl, že svůj blog obohatím o další krátkou recenzi nějakého levějšího mobilního telefonu, který má slušné parametry. Jde o Motorolu VE538. Tento telefon mě sice vzhledově moc neoslovil, což není podstatné, ale oslovil mě slušnými funkcemi za slušnou cenu.

Rozměry telefonu jsou 10,7 cm na výšku, 4,6 cm na šířku a “tlustý” je asi 1,7 cm. To vše při hmotnosti kolem 85 gramů, což je dle mého standard a což je mimo jiné také přibližná hmotnost již neprodávaného telefonu Ericsson T39m, který byl ve své době považován za velice malý a lehký mobilní telefon. Takže se v dnešní době hmotnost multimediálních telefonů opět snižuje na snesitelnou mez. Tato Motorola má samozřejmě barevný displej TFT, který je aktivní a který dokáže zobrazit až 262 tisíc barev při rozlišení 240 na 320 pixelů. Rozměry displeje jsou přibližně 3 x 4 cm, což je přibližně úhlopříčka 2″.

Klávesnice telefonu obsahuje, dnes již, standardní 2 kontextová tlačítka těsně pod displejem, dále také standardní čtyřpolohový ovladač, se kterým se můžete v menu či aplikacích telefonu pohybovat, a uprostřed tohoto ovladače je tlačítko standardně sloužící pro potvrzení. Mezi další tlačítka neodmyslitelně patří tlačítko pro zvednutí a položení hovoru, tlačítko se šipkou, které slouží k mazání textu či návratu do vyšší nabídky. A nakonec je tu tlačítko, které je označené jako ShoZu, které slouží k připojení ke službě, se kterou můžete sdílet fotografie a videa, nebo můžete pracovat se svým blogem. Co by nás mělo na přední straně telefonu ještě zaujmout je čočka fotoaparátu, která však nebude tak kvalitní jako ta na zadní straně, protože tato přední by měla sloužit k videohovorům či případně jako zrcátko, teď již můžeme tušit, že telefon bude zvládat připojení do 3G sítě.

Na levém boku nalezneme gumovou krytku, pod kterou se skrývá konektor miniUSB, který neslouží jen k připojení datového kabelu, ale připojuje se k němu i nabíječka či sluchátka. Baterie je rozšířeného typu Li-Ion a má kapacitu 910 mAh, což není podle mého v případě používání 3G sítí nebo přehrávání hudby mnoho na získání dlouhé pohotovostní doby. Pod baterií se nachází slot pro microSD, což znamená, že není zaručena funkčnost paměťové karty větší než 2 GB.

Jak jsem se již zmínil, Motorola VE538 podporuje 3G sítě, dále je to pak GPRS ve třídě 10 a GSM sítě o frekvencích 900 MHz, 1800 MHz a 1900 MHz. Tím jsem skončil, protože EDGE se nekoná, dále není obsažena podpora HSDPA a ani přes Wi-Fi se nepřipojíte. Pro datové přenosy na krátkou vzdálenost je obsažen pouze bluetooth, infraport ne.

Na zadní straně má telefon 2MPiX digitální fotoaparát s automatickým ostřením, který natáčí videa v rozlišení 176 x 144 pixelů do formátu 3GP. Tento telefon si kromě 3GP videí poradí i s MP4, z hudebních formátů přehraje MP3 a dokáže hudbu reprodukovat stereo i přes bluetooth sluchátka, která musí stereo podporovat také.

Menu telefonu je uspořádáno do 12 čtverečků (4 x 3), můžete si nastavit často užívané položky do uživatelského menu. Telefon dále podporuje 6 druhů vibrací, 6 upravitelných vyzváněcích profilů. Telefonní seznam pojme 500 kontaktů a kromě jejich čísel pojme i další informace. Motorola VE538 dokáže také pracovat s emaily, standardně Gmail. Kalendář telefonu má i denní zobrazení kromě mesíčního a týdenního.

Telefon Motorola VE538 mě docela překvapil vcelku širokým obsahem za cenu kolem 2 800 Kč, kdybych momentálně potřeboval nový telefon, jistě bych ho zahrnul do svého seznamu možných adeptů.

Dále přikládám orientační obrázky.

Motorola VE538 - 3 stěny telefonu

Motorola VE538 - zepředu

Rubrika: Mobilní koutek | Bez komentářů »

Mobilní telefon podle mého gusta - 2. díl

Středa 24. Září 2008

Toto je až druhý díl rozsáhlého článku, první najdete zde. Pokud jste na indexové stránce je 1. díl trochu níže na stránce, popřípadě na stránce starších článků.

Dále takový dotykový displej. Potřeboval bych ho vůbec, chtěl bych ho? Je to vcelku pěkná věc, ovládat telefon prsty, hned ukázat na displej na to, co chci, ale pokud má telefon klávesnici i dotykový displej najednou (mluvím o klasické konstrukci), tak bude buď malá klávesnice, nebo malý displej - bude se muset používat stylus, který bývá všude kromě domova nepohodlný, anebo bude přístroj tak velký, že by mě jako kupujícího mobilního telefonu odradil. Buď jedno nebo druhé. IPhone a hodně dalších telefonů se snaží o co největší dotykový displej a nic nezbylo na klávesnici, je to nové řešení mobilního telefonu, vcelku zajímavé, do jaké míry však (pro mě) praktické. Všechno se ovládá dotykem prstu, displej je dostatečné velký a čitelný (určitě i na slunci), ale osobně mám problém, často píšu SMSky a třeba i venku v zimě, jak moc je praktické psaní SMS a ještě k tomu venku v zimě, třeba i prší či dokonce sněží. S rukavicí to nepůjde, ale bez ní bych zase v té zimě nemusel mít takový cit.

Momentálně mám u svého telefonu dobrou klávesnici, na které se mi píše a i ovládá telefon dost dobře, takže bych chtěl ještě lepší. Navíc displej 3,5″ u iPhonu je podle mého minimální velikost pro pohodlné ovládání dotykového displeje a IPhone je také kvůli němu o dost větší než můj telefon a já bych chtěl spíše stejný, takže iPhone nemá pro mě moc velký význam a navíc na tom není s pohotovostní výdrží příliš dobře.

Takže dotykový displej nepotřebuji. Stačil by mi 2″, možná i 1,5″ displej, ale stále tak přemýšlím, jestli nebyly náhodou černobílé displeje lépe viditelné bez podsvícení než tyto dnešní TFT LCD displeje, které kvůli úspoře pohasínají a není vidět nic, pokud by měly svítit stále, zase by rychle vybíjely baterii. Tento problém by vyřešil displej OLED, který vlastně svítí pořád a to za menší nároky na baterii, těch jsem ale zatím moc neviděl. Na druhou stranu telefony s černobílým displejem a lepším vybavením vymizely, takže se dají koupit jen levné bez většího vybavení jako Motorola Motofone F3.

Když jsem tak přemýšlel o telefonu, klidně bych si telefon s černobílým displejem pořídil a kdyby uměl MP3, měl paměťové karty a existovaly by pro něj různé užitečné aplikace a dokázal by se i připojit na dnešní internet (s nějakým tím upravením), bral bych ho všema deseti. Nedávno jsem se všiml Motoroly W161, která se u nás neprodává (ani nevím, jestli bude) a která sice nesplňuje úplně vše, co si přeji, ale kdyby splnila dlouhou výdrž na baterii, venku čitelný displej třeba i bez podsvícení, sice má nebarevný displej, ale nevím, jaké technologie je, takže bych si ho musel předem vyzkoušet, než bych ho koupil, tak bych o ní začal uvažovat. Ale jen za té podmínky, že by měla větší výdrž než můj nastávající telefon.

S úvahou nad displejem je spojena i úvaha nad přítomností či nepřítomností fotoaparátu v telefonu. Když už bych nějaký ten fotoaparát měl v telefonu mít, musel by mít rozlišení nejméně 3 MPiX, určitě by měl obsahovat automatické ostření, měl by být rychlý, třeba jako běžné kompaktní digitály, pokud by se vešel optický zoom, byl bych potěšen, pokud by však měl zhoršit kvalitu snímků třeba kvůli celkovému zmenšení optiky a čipu fotoaparátu, tak ho nechci a digitální zoom by mi stačil jen při prohlížení již nafocených obrázků. Od fotoaparátu bych chtěl, aby byl funkčně a kvalitově stejný jako u kompaktů. Pokud by ale měla být optika o hodně menší, fotoaparát bych v mobilu nechtěl.

Z dalších funkcí nepotřebuji Bluetooth ani infraport, věřím kabelu. Potěšilo by mě však WiFi, ale to je opět “žrout” baterie, takže bych ho používal asi jen v přítomnosti nabíječky. Na další funkce si nevzpomenu.

Zde bych se pokusil o přehlednější výčet pro mě důležitých a nedůležitých funkcí:

Pohotovostní výdrž: velice důležitá - alespoň 10 dní při běžném používání

Čitelný displej: velice důležitý - musí být velmi dobře čitelný za většiny podmínek i bez podsvícení (černobílý, kvalitní OLED, popřípadě kvalitní barevný TFT displej)

Konektor miniUSB: méně důležitý - spojeno s USB Mass Storage a paměťovými kartami
USB Mass Storage: méně důležitý
Paměťové karty: méně důležité
Pokud by nebyl konektor miniUSB, tak Mass Storage a paměťové karty nechci

MP3 přehrávač: nemusí být - je však spojen s
3,5 mm jackem:který by musel být

Digitální fotoaparát: nemusí být - pokud by byl, musel by mít mnou chtěné parametry

WiFi: potěšilo by, ale nedůležité

Velký displej: nedůležitý - pokud by měl zvýšit hmotnost a zvětšit velikost telefonu - určitě ne

Bluetooth a infraport: určitě nemusí být

Dotykový displej: nepotřebuji

O shodných konektorech se ve výčtu nezmiňuji, protože to je přání spíše na všechny telefony a je to velice velice naivní přání.

Rubrika: Mobilní koutek | Bez komentářů »

Mobilní telefon podle mého gusta - 1. díl

Středa 24. Září 2008

V tomto článku bych se chtěl zmínit a zamyslet nad tím, jak bych vlastně chtěl, aby vypadal můj mobilní telefon, který by splňoval všechny moje požadavky. Ne všechny funkce jsou hlavními prioritami, u každé píši, zda je důležitá či ne.

Určitě bych chtěl, aby neměl telefon problém vydržet na jedno nabití nejméně 10 dní, avšak musí být v této době započítány i nějaké hovory, napsané SMSky, možná i nějaké to připojení na WAP (či internet). Pokud by telefon měl jen tak ležet zapnutý a nic bych s ním nedělal, přál bych si, aby telefon vydržel více než 3 týdny, ba dokonce měsíc, protože by mě opravdu nebavilo strkat telefon každý druhý den do nabíječky, což je u dnešních telefonů docela běžné (že pane iPhone?). I když je to trochu nadsazené, telefony se často dostávají na hodnotu 4 - 6 dnů, což je obstojné, ale ne pro mě. Na tento nápad mě inspiroval můj stávající telefon Nokia 6030, se kterou jsem se dostal až na hodnotu 14 dnů (článek), ale určitě by vydržel ještě dva dny navrch, takže jsem se přesvědčil, že to jde. Ale abych se na takovéto hodnoty dostal, musel bych mít telefon oproštěný od různých vychytávek nebo je alespoň nevyužívat, což by pro mě nebyl problém, můj stávající telefon neumí ani MP3 (či něco podobného, na to mám MP3 přehrávač, popřípadě discman) a neumí ani fotit (na tom mám digitální fotoaparát), takže jsem zvyklý na obyčejný telefon.

Ale pokud by měl být v mém vysněném telefonu MP3 přehrávač, musel by ten telefon mít 3,5 mm jack, protože nechci žádné redukce a chci si připojit hned svá sluchátka, protože původní již od jisté doby nepoužívám. Tudíž by mi nevadila větší tloušťka telefonu, alespoň se lépe drží (2 cm tlustý telefon není pro mě problém). Na přenášení dat do telefonu bych si samozřejmě přál velice rozšířený konektor miniUSB (důležitá podmínka), který má docela hodně jiných zařízení (od fotoaparátů po kapesní počítače) a kabel není drahý, podpora Mass Storage by měla být samozřejmostí (jak pro vnitřní, tak pro vnější paměť), s tím souvisí existence rozšiřujícího paměťového slotu (nejlépe na SD, pokud možno SDHC, karty či jeho zmenšené verze - jsou levné a rozšířené).

Dále bych měl jeden velice naivní sen a to, aby se většina výrobců mobilních telefonů dokázala sjednotit a vyráběla by telefony se stejnými konektory, jak audio či datový, tak i nabíjecí. Protože mě opravdu nebaví mít s jiným telefonem, dokonce často i stejné značky, jiné kabely. Proč nemohu používat na tři telefony jednu nabíječku, či jeden datový kabel, protože v dnešní době ty staré mohu zahodit. Také by ale s těmito konektory souviselo další přání a to takové, abych mohl mít připojenou nabíječku, sluchátka a třeba i datový kabel najednou, což u Siemensu nějak pohodlně nešlo (spíše vůbec ne), protože měl pouhý jeden konektor na vše a záleželo na připojeném příslušenství, které spoje byly využívány. U nabíječky pro Siemens MT50 byly využívány asi jen 3, pokud jsem používal datový kabel, ten nejspíš využíval všechny, takže bych mohl jistým způsobem na jednu zástrčku drátky připojit i další příslušenství najednou, ale to není pohodlné. Například u Nokie 6030 mohu připojit sluchátka a nabíječku najednou, ale už nezapojím datový kabel a naopak, když zapojím datový kabel, nezapojím sluchátka ani nabíječku.

Mé přání stejných konektorů souvisí také s tím, že bychom si mohli, pokud nás jede někam víc lidí, popůjčovat nabíječku, pokud někdo zapomene. Protože je třeba problém v tom, že i když já mám Nokii (6030) a bratr má také Nokii (3109 Classic), nemůžeme použít jednu nabíječku (bez redukce), protože já mám větší konektor (asi 3,5 mm) a bratr menší (asi 2,0 mm) a to je to ta samá značka. Při tom většina dnešních telefonů má stejné napětí 3,7 V a jiný napájecí proud by vadit neměl, bude rozdíl v rychlosti nabití. Přece tužkové nabíjecí baterie se dají nabít pomalou nabíječkou (menší proud) za 17 hodin, nebo také rychlejší (větší proud) třeba za 30 minut a tolik to nevadí.

To je další problém, každá značka mobilu má jinou baterii (akumulátor), dokonce i jiný telefon stejné značky má jinou. Zde je sice trochu problém s odběrem telefonu, že ne každý telefon “žere” stejně, takže je rozdíl, a měl by asi být, v kapacitách baterií, ale zase bych si také přál, aby to bylo nějaké jednotnější, protože v dnešní záplavě různých modelů telefonů, si musíte řádně najít, která baterie by mi do telefonu šla a která ne. Každý výrobce si asi tímto odlišením konektorů, baterií a dalších příslušenství vydělává více peněz, protože s novým telefonem si musíte pořídit “vše” nové, ale asi si také snaží vytvářet vlastní originalitu a snaží se, aby si člověk spíše koupil telefon stejné značky, protože již nějaké to příslušenství má (nemusí všechno vyměnit) a je skoro líný vybrat si jiný telefon s jiným příslušenstvím.

Pravda je, že se poslední dobou čas od času objevují telefony jiných značek, které mají 3,5 mm jack na sluchátka nebo miniUSB konektor, ale je to jen za čas. Podle mého, kdyby mělo více značek stejné konektory, tak by uživatelé značky telefonů měnili častěji a častěji. Samozřejmě toto vše souvisí i s ovládáním a klávesnicí každého telefonu, protože si lidé také nechtějí zvykat na nové ovládání.

Rozhodl jsem se kvůli přehlednosti článek rozdělit na dva díly. Dále budu pokračovat ve funkcích mého vysněného telefonu. Pokračujte zde.

Rubrika: Mobilní koutek | 1 komentář »

DVB-T v mobilu je již skutečností - LG HB620T

Čtvrtek 7. Srpen 2008

Po dlouhé odmlce jsem se konečně dostal k nějakému psaní a chtěl bych upozornit na to, že se již objevil první z telefonů, který dokáže přijímat televiní vysílání, které přijímá i set-top-box dokoupitelný k televizím, či v televizích přímo obsažený, tudíž si koupíte mobilní telefon a stačí být na příjmu televizního vysílání a můžete si užívat vysílání “bez poplatků”.

Samozřejmě, že se něco platit bude, protože tento telefon takto slouží jako televize a za každou televizi se mají platit koncesionářské poplatky. Signál digitálního vysílání byste měli zachytit v místech, kde chytíte s běžnou televizí, ale zase jestliže jste v nějaké zapadlejší oblasti nebo v oblasti zastavěné paneláky, asi bude trošku s příjmem problém, protože ne všude se dá chytit digitální vysílání. Ale celkově v okolí Prahy, Plzně, Domažlic, Ústí, Brna a Ostravy byste se měli chytit (ČT1, ČT2, Nova, Prima, ČT24, ČT4 Sport, Óčko).

Na tento telefon se vrátila teleskopická anténka, která ovšem nechytá GSM signál, ale právě DVB-T. Sice je tento LG ve stylu véčka, což mi nevyhovuje a ani bych tento telefon kvůli tomu nekoupil, ale myslím si, že přijdou další telefony a cena postupně klesne k normálním telefonům. Telefon má rozměry 8,9 cm do délky × 5,5 cm do šířky × 1,8 cm tloušťku při hmotnosti 110 gramů, což je docela dost, ale je to jeden z prvních telefonů, takže se dá očekávat postupné snižování hmotnosti. Displej je aktivní dvou palcový s rozlišením 320 na 240 při 262 tisících barvách. Telefon zvládá GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, má 2 MPiX fotoaparát, slot pro microSD karty a bluetooth.

Cenově začne asi na 8000 Kč u Vodafonu jako nedotovaný. Myslím si, že tento telefon přináší nový styl, ale příjem digitálního vysílání v telefonu je zatím na začátku, tudíž telefon moc dlouho nevydrží přehrávat a to znamená, že nevydrží přijímat ani 4 hodiny, což mně osobně moc nevyhovuje, protože jsem si zvykl na dlouhou výdrž a asi bych si s telefonem na cestách často “hrál” a potom bych nebyl na příjmu.

Rubrika: Mobilní koutek | 1 komentář »

Samsung Solid M110 - levný odolný mobilní telefon

Pondělí 3. Prosinec 2007

Vyskytujete se často v oblastech, kde by mohl být váš mobilní telefon ohrožen a zároveň nechcete zaplatit za odolnější telefony více peněz, protože ne každý potřebuje mít ve svém telefonu všechny možné i nemožné vymoženosti, tak mobilní telefon Samsung Solid, který se zatím sice neprodává, by mohl být tou správnou volbou.

Je to velice jednoduchý telefon, který asi uznává pravidlo, ke kterému se hlásím také, že čím méně vymožeností a věcí je obsaženo v telefonu, tím méně se toho dá rozbít. Samsung Solid má pogumovaný povrch, kryt baterie je jištěn zámkem ve stylu šroubu, a dokonce tento telefon získal certifikát IP54, který zaručuje odolnost vůči snadnému poškození, proti vodě (ale asi to žádný potapěč nebude) a i trochu proti prachu.

Z hardwarové výbavy mohu jmenovat pasivní displej 128×128 s 65 tisíci barvami s přibližnou úhlopříčkou 1,5 palce. Solid umí i fotit, avšak v rozlišení VGA (640×480 picelů), ale má blesk, který se ale spíše bude používat jako svítilna. Nemá možnost rozšíření paměti paměťovými kartami (2 MB paměti k dispozici), nemá MP3 přehrávač (ale umí vyzvánět pomocí MP3), ale potěší FM rádio. Telefon umí javu, má Bluetooth 1.2 a hlasový záznamník. Volá v pásmech 900/1800 MHz, podporuje i datové přenosy GPRS, které jsou již ale standardem.

Rozměry telefonu jsou přibližně 107 mm na výšku, 48 mm na šířku a jeho tloušťka (tenkost) činí přibližně 17,7 mm a váží kolem 92 gramů, což podle mého není strašné číslo. Jelikož Samsung Solid, jak by někdo mohl říci, nic neumí, tak je celkem možné, že by mohl mít dobrou pohotovostní výdrž, i délka hovoru by mohla být slušná a cena by se také nemusela škrábat až bůhví kam, mohla by se rozumně pohybovat do 4 tisíc Kč.

Orientační foto:

Samsung Solid

Rubrika: Mobilní koutek | 2 komentáře/ů »

LG KS20 - stylový a pracovní mobilní telefon najednou

Úterý 27. Listopad 2007

Jestliže potřebujete ke své práci mobilní telefon s operačním systémem a velkým dotykovým displejem, ale chtěli byste zároveň i telefon, který by se dal využít při jiných příležitostech i jako telefon stylový, pak je tu přístroj od LG, model KS20.

Tento přístroj je osazen operačním systémem Windows Mobile 6, telefon také obsahuje takovou zvláštní funkci, podobnou jako TouchFLO od HTC, kdy k určitým položkám můžete přistoupit bez použití stylusu, ale pouze za pomoci určitého pohybu prstem po displeji. Telefon dále obsahuje program Kontakty, což je vlastně takový mobilový Outlook, ovšem jsou zde obsaženy i jiné Office aplikace, konkrétně Word, Excel a Powerpoint, z dalších programů mohu jmenovat PDF prohlížeč, archivátor ZIP, Internet Explorer a emailový klient.

Zatím sice nevím, jaký má tento přístroj procesor, ale měl by obsahovat 256 MB flash paměť ROM, 128 MB RAM a slot pro paměťové karty microSD. Rozměrově je velice příjemný: asi 10 cm do výšky, 6 cm do šířky a do hloubky má něco kolem 1 cm a čtvrt při dobré hmotnosti do 100 gramů, asi 95 gramů. Asi některé nepotěším, když uvedu, že tento přístroj nemá žádnou hardwarovou qwerty klávesnici ani žádnou jinou hardwarovou a tudíž se musíte spolehnout na tu softwarovou či si přes bluetooth připojit svoji vlastní. Na druhou stranu by přístroj asi neměl tak dobré rozměry při slušné velikosti displeje, který má úhlopříčku 2,8 palců a zobrazuje 262 tisíc barev při rozlišení 320 bodů na 240 bodů. Ale abych úplně nelhal, tak tento telefon nějaké ty klávesy přesto má, dvě tu jsou na přijetí a odmítnutí hovoru a jakési kolečko sloužící jako joystick pro pohyb v menu.

Dále telefon umožňuje poslouchat hudbu přes stereo bluetooth sluchátka pomocí stereo A2DP profilu, naleznete zde i multimediální přehrávač Windows Media Player 11 s ID3 tagy. S KS20 se dá i fotit, použít můžete 2 MPX digitální fotoaparát, který ale kvalitou příliš neoplývá, ale je to spíše pracovní telefon, takže k čemu kvalitní fotky. K přístroji se dodává i USB kabel, který ovšem nemá miniUSB konektor, ale stejný konektor, který byl použit i u LG Prada a Shine. Z datových přenosů se dá použít standardní GPRS, také již standardní EDGE, dále 3G, HSDPA (až 3,6 Mbit/s) a nakonec, co podle mého nesmí u takovýchto pracovních nástrojů chybět, je tu možnost připojení přes Wi-Fi (IEEE 802.11b).

Na tento přístroj si ale budeme muset chvíli počkat, protože ještě není v prodeji a neznám ani přibližnou cenu tohoto produktu. Přesto je LG KS20 docela kvalitní pracovní pomocník, který se vyzná i v multimédiích a o stylu toho také mnoho ví a mohl by spoustě stylových mobilů vyprávět.

Zde nějaký ten oficiální web: ks20.lgmobile.com

Samozřejmě i obrázek pro představu:

LG KS20

Rubrika: Mobilní koutek | Bez komentářů »

Apple iPhone: mobil nebo skvělý multimediální přehrávač?

Úterý 23. Říjen 2007

Sice už to není úplně tak aktuální téma, ale stále kvůli nemožnosti použití Apple iPhonu v ČR se stále o něm mluví a mluvit se bude. Už od samého začátku, prvních náznaků možné výroby tohoto údajného telefonu jsem tyto informace nějak tak sledoval a čekal jsem, zda to bude opravdu dokonalý telefon ve všech směrech. Avšak s prvními informacemi jsem si začal o tomto přehrávači dělat vlastní obrázek.

Ne, že bych mluvil o tomto přístroji jako o “krámu”, který nic neumí, ale přesto mě překvapilo, že je tento telefon tak nějak zaměřen na jednu oblast a v ostatních se moc nedokáže pohybovat. Vlastně hodně revoluční věc, kterou přinesl, je podle mě ovládání celého přístroje pouze pomocí dotykového displeje bez potřeby nějaké hardwarové klávesnice (kterou ani nemá), avšak i to může přínést nevýhody, například by to nemuselo být vhodné a pohodlné pro nějaké delší psaní zpráv (ale pouze textových, s multimediálními si neporadí).

Kromě slušného dotykového ovládání tento přehrávač docela pohodlně umí přehrát videa či nějaké zvukové formáty. Dále je velice kvalitní prohlížení internetových stránek, i správa emailové schránky. Připojit se můžete přes GPRS, EDGE nebo WI-FI. Docela mě překvapilo, že tento “skvělý” nástroj neobsahuje sítě třetí generace. Prostě datové přenosy UMTS nejsou asi pro Američany potřebné, i když se mi zdá, že jsou Američani na vyšší úrovni. Sice už by měla mít nějaká novější verze přenosy UMTS v podpoře, ale první iPhone to nemá. Tento přístroj má fotoaparát, ale jen to, prostě zaměříte, stisknete spoušť digitálního fotoaparátu a máte fotku, to vše se dá udělat, nic víc, nic míň, videa si pomocí IPhonu nenatočíte vůbec. Natáčet videa uměly první mobilní telefony asi tak před 4 až 5 lety.

Další překvapením bylo, že se nedají soubory posílat přes Bluetooth, to snad dnes umí každý nový mobil. Další takovou zajímavou věcí je to, že iPhone “nechce” přijímat jiné aplikace než, které jsou přímo od Apple, sice se dnes už mluví o tom, že v budoucnu si s jinými aplikacemi poradí, ale nejsem si moc jistý podporou některých aplikací, protože je ovládání iPhonu tak revoluční, že by se s ním možná nedaly ovládat obyčejné aplikace.

Apple s iPhonem udělala veliký krok do budoucna, ale zdá se mi, že udělala s něčím také zároveň několik kroků zpět. Slyšel jsem hodně českých záporných názorů na iPhone, dále hodně názorů, že kdyby iPhone nestál kolem 15 000 Kč, že by si ho dotyčný koupil a i pár, že by si ho někdo normálně koupil. Ale stále u mě převládají myšlenky, že je iPhone spíše skvělý multimediální stroj s možností volat a že za tu cenu nestojí, alespoň v ČR. V USA mají asi jiný názor, tam uplatňují názor, že pokud to má velký displej, jednoduché intuitivní ovládání, které zvládne údajně i 2 leté dítě (viděl jsem takovéto video), umí to volat, dá se s tím machrovat a je to od Apple a jmenuje se to i….., jako také Appl iPod, tak je to jasná volba. Nevím a nechápu americké myšlení, je to ale zase hodně vzdálená země a je za velikou louží.

Rubrika: Mobilní koutek | Bez komentářů »

Jeden z dalších levných telefonů: LG KG275

Pondělí 15. Říjen 2007

Mobilní telefon KG275 značky LG je jeden z mála dnešních telefonů, jehož cena se pohybuje těsně na hranici 1000 Kč, i když těch telefonů už je dnes více, ale přesto jich moc ještě není a tento telefon tuto skupinu telefonů doplňuje. Tomuto LG zbývají na výšku do deseti centimetrů asi 2 milimetry, široké je asi 4,5 centimetru a “tlusté” je bez milimetru 1,3 centimetru, přičemž vám kapsu (či kabelku, či pouzdro) neprohloubí o více než 59 gramů, samozřejmě, že s nějakým tím smítkem, či nálepkou se hmotnost může zvýšit. Displej tohoto telefonu je typický pro tuto cenovou kategorii, je ve tvaru čtverce a rozlišení činí 128 na 128 bodů s přibližně 65 tisíci barev. Telefon je použitelný v telefonních sítích GSM a to duálně (900 Mhz a 1800 Mhz), navíc tento telefon podporuje textové zprávy. Ovšem multimediální zprávy či nějakéto datové “spojeníčko” si zde neužijete. Své telefonní kontakty či zprávy si bohužel musíte ukládat na svou SIM kartu.

Sice už jsem zde někdy uvedl jiné levné telefony typu Motorola Motofone F3, či Sony Ericsson J120i, ale tento telefon neobsahuje vůbec žádnou výstřednost, jako například u Motoroly to bylo zvláštní zpracování displeje a velice tenká konstrukce, která mohla dávat pocit strachu, že se telefon rozzlomí, Sony Ericsson měl zase trochu menší displej orientovaný na šířku, který by zase mohl být trochu hůře čitelnější, LG KG275 je prostě jen mobilní telefon, nic víc, nic míň.

Zde bych si dovolil pár menších obrázků:

LG KG275

LG KG275

Rubrika: Mobilní koutek | Bez komentářů »

Mivvy Dual - konečně dvě SIM karty najednou

Pondělí 8. Říjen 2007

Mobilní telefon Mivvy Dual umožňuje prakticky jako první mobilní telefon v ČR používat dvě SIM najednou. Ne, že by nebyli žádné jiné telefony, které by umožňovaly do sebe vložit dvě SIM či nějaké speciální kryty pro dvě SIM, ale tento telefon je naprosto výjimečný tím, že s těmito dvěma SIM umí pracovat zároveň. Obě SIM karty jsou přihlášeni k síti najednou a dokáži zároveň přijímat hovory.

Tento telefon ale asi ničím jiným nenadchne, sice má docela vysokou výdrž baterie, slot pro paměťové karty microSD, přičemž 128 MB karta je v balení, ale třeba fotoaparát telefonu je spíše obrázkovač s 1.3 MPiX a z datových technologií je obsaženo “pouze” GPRS. Vzhled telefonu je velice konzervativní bez módních výstřelků, což považuji za plus, ale že je telefon konstrukce “V”, to považuji za mínus.

Displej má rozlišení 176 na 220 bodů a 262 tisíc barev, vedlejší displej je jakýsi proužek typu OLED se stavovými ikonami. Mivvy dokáže pracovat s jakoukoli SIM kartou od jakéhokoli operátora a telefon na displeji ukazuje pro každou SIM její signál, telefon má také dvě tlačítka pro zvednutí hovoru (jedno pro první SIM, druhé pro druhou SIM). Hlavní (primární) SIM karta se vkládá pod baterii, druhá (sekundární) SIM má místo na boku. Jinak je vždy všechno pro každou SIM kartu označeno, aby nedošlo k záměně, například při posílání zprávy si vyberete, jaká SIM má zprávu poslat, nebo v telefonním seznamu máte u jména napsáno uložení na té, či oné SIM (samozřejmě i samotný telefon má paměť - 1000 kontaktů). Ale je tu jedna výjimka a to při MMS a datových přenosech, kdy s MMS a datovými přenosy umí pracovat pouze primární SIM karta.

Samozřejmostí je i možnost vypnout jednu SIM kartu. Mivvy Dual obsahuje i emailový klient. Telefon dále umí přehrávat MP3, má diktafon, hlasité handsfree, rádio a kalendář (měsíční náhled). Telefon se dá k PC připojit přes USB kabel, který telefon i dobíjí a je zde i podpora USB Mass Storage (chování se jako pevný disk).

Cena tohoto přístroje se pohybuje od 6 200 Kč do 7 400 Kč. Mivvy Dual by asi bez přítomnosti možnosti používání dvou SIM karet najednou upadl do zapomnění, protože kromě této funkce je to velice obyčejný telefon, ale díky této funkci je to průkopník a bude to vždy ten první, co to měl.

Rubrika: Mobilní koutek | Bez komentářů »

Nokia 6030 - redukce na 3,5 mm audio jack

Pátek 14. Září 2007

Mobilní telefon Nokia 6030 mám již přes rok a vždy mě napadalo, zda neexistuje k původnímu jacku (asi 2,5 mm) redukce. Viděl jsem hodně redukcí, ale ne u každé bylo napsáno, zda je můj telefon podporován či ne. Až nedávno na konci prázdnin (pro pracující lid to znamená na konci srpna) jsem si v internetovém obchodě všiml, že tam redukci mají a je dokonce určena i pro můj telefon.

Redukce se jmenuje “Redukce s mikrofonem pro Nokia 1″, existuje i levnější verze s názvem “Redukce Nokia”, ta ale nemá mikrofon, tudíž není použitelná jako handsfree. Jak jsem se zmínil, redukce, kterou vlastním, obsahuje i mikrofon. Konstrukčně je redukce velice jednoduchá, na jednom konci má 2,5 mm jack samec a na druhém je taková malá krabička, ve které je mikrofon, tlačítko a zdířka 3,5 mm jack, tato krabička mi připadala docela “fórová”, vypadá skoro, jako by ji skádal někdo doma na koleni, protože se trochu rozevírá při připojování sluchátek a tlačítko je (alespoň u mého kousku) trochu volné, leč celkově tato redukce funguje. Tlačítko na krabičce se nejspíš dá použít na přijímání hovorů (ještě jsem bohužel neměl tu možnost to vyzkoušet), ale vím jistě, že při poslouchání rádia, pokud máte naladěny a pojmenovány nějaké stanice, umí toto tlačítko tyto stanice přepínat.

Na délku má redukce kolem 50/60 cm, nevím přesně, neměřil jsem ji, kabel je celistvý, není rozdělený jako u původního “nokiáckého” handsfree na dva kabely. Nakonec by mohlo někoho zamrzet, že tato redukce nemá jakoukoli klipsnu k připojení kabelu na oděv.

Redukce by měla být kompatibilní s těmito telefony Nokia (já osobně jsem to nezkoušel, pouze zjistil na internetu): 1100, 1101, 1110, 1600, 2100, 2300, 2600, 2650, 3210, 3310, 3410, 3510, 3650, 3660, 5210, 5510, 6510, 6600, 6030, 7280, 7650, 8210, 8310, 8910, N-GageQD. U T-Mobile MDA Compact není jisté, že bude fungovat mikrofon. Osobně bych si dovolil tvrdit, že by redukce mohla fungovat na jiných telefonech zde nevypsaných, či dokonce na nějakých přehrávačích s 2,5 mm jack, ale je to pouze můj nepodložený názor, tak kdyby měl někdo nějaké zkušenosti, ať mi klidně tuto hypotézu vyvrátí.

Nakonec nějaké ty odkazy:

Headphones.cz (zde je vyšší cena, ale je tu více údajů a na obrázku můžete vidět důležité součásti redukce)

Patro.cz (zde je nižší cena, ale prakticky žádné údaje)

V obou obchodech se dá koupit i levnější redukce bez mikrofonu.

Rubrika: Mobilní koutek | Bez komentářů »