Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Archiv: Červen 12th, 2007

Česká hra Chameleon

Úterý 12. Červen 2007

Asi před rokem a půl jsem si pročítal na internetu nějaké recenze, v té době, nových her a začal jsem číst i recenzi na hru Chameleon. Už z názvu by se dalo očekávat, že by to mohla být nějaká hra, kde by účelem hry bylo skrývání a bezslyšné plížení se kolem nepřátel, čili nějaká stealth akce. Na druhou stranu by si někdo ovšem mohl představit hru, kde budou hlavními aktéry ti plazi, chameleoni, avšak to není pravda.

Tato hra je opravdu stealth akce a hlavní hrdina je člověk. Jestliže znáte českou hru Mafia od Illusion Softworks, tak ve hře Chameleon poznáte herní engine, je to upravený engine z Mafie - LS3D. Sice v té době byla již Mafia zastaralá, tím pádem i engine, ale Chameleon zase nevypadá graficky úplně špatně. Jinak jako výrobce této hry je uvedeno studio Silver Wish Games, protože firma Illusion Softworks zanikla.

Hlavním aktérem této hry je bezejmenný bývalý agent CIA, který když byl malý kluk, tak byl jeho otec jako velvyslanec v nějaké arabské zemi spolu s jeho ženou zastřelen, atentátník malého chlapce nechal živého (kdyby ne, tak bych se o aktérovi nezmiňoval jako o bývalém agentovi CIA), ale on jako kluk si to zapamatoval, chce se pomstít, a proto pátrá po různých částech světa (Moldávie, Afgánistán, Albánie, Makedonie…).

Tato hra si bohužel (bohudík) nehraje na Splinter Cell, kde hlavní hrdina předvádí hrdina nějaké krkolomné kousky, ale hlavní aktér hry Chameleon je vlastně běžný člověk (no úplně běžný člověk to asi nebude, když byl agent CIA, něco asi umí) s nadstandardní výbavou, ovšem je to člověk se schopnostmi se potichu a neslyšně pohybovat a umět se skrývat (i když to bude spíše na vás, jak vy se dokážete neslyšně pohybovat a skrývat).

Ve hře se samozřejmě objevují i zbraně palné, ale myslím si, že je lepší je moc nepoužívat, ve této hře palné zbraně teoreticky musíte použít asi ve třech misích (nevím teď přesně v kolika misích) a v ostatních můžete projít i bez střílení a navíc v některých misích můžete střílením vyvolat poplach a ne moc často z toho vyjdete živí.

V této hře je nejlepší hledat stíny a řídit se takovým měřičem, který vám ukáže, z jaké vzdálenosti vás může nepřítel zahlédnout, také vám může pomoci v některých situacích, že když vás někdo na velkou vzdálenost zahlédne, tak objeví se vám nad ukazatelem viditelnosti takové oko, když je bílé, můžete se ještě rychle schovat do stínu, aniž by se vyvolal nějaký poplach, protože nepřítel pouze přijde blíže k tomu místu, kde vás viděl a půjde pryč, ale když to oko zčervená, tak máte smůlu.

Zneškodňovat nepřítele se dá nejlépe zezadu a to, aby vás ten nepřítel neviděl, můžete ho buď omráčit paralyzérem (zabere menší čas při zneškodňování, ale může ho někdo z “kolegů” poté probudit), nebo pěkně ručně uškrtit (zabere delší čas, avšak neprobudí se).

Ve výbavě se může dále objevit dalekohled se vzdáleností objektu, noční vize, paklíč, kuš atd. Ta kuš je velice dobrá věcička, máte do ní na misi sice jen tři šípy, ale dokáže na docela velkou vzdálenost uspat protivníka (i když také nestřílí na nekonečnou vzdálenost, někdy můžete být dál a šíp prostě nedoletí) a ve hře jsem ji používal docela hojně. Jinak jsem si ještě vzpomněl, že ve výbavě můžete mít na pár misí i mikrofon na dálku, ale nějaký účel má pouze pro první misi, kde ho dokonce použít musíte. Někdy je účelem mise něco vyfotografovat, tak se vám ve výbavě objeví i fotoaparát.

Jinak střelné zbraně se tam objevují od ručních poloautomatických pistolí (některé s tlumičem), přes automatické zbraně (samopaly - MP5, atd.), až po zbraně s dalekohledem, které hojně využijete na tiché zabíjení na docela velkou vzdálenost.

I když tato hra není zdarma, tak jsem ji sem přesto zařadil, protože o této hře se moc nemluví, já jsem o ni zavadil náhodou, zalíbila se mi a vůbec nelituji její koupě, sice jsem jí přímo neplatil, ale i když nejsou peníze moje a jsou podle mě špatně investované, tak jich lituji, ale této hry opravdu nelituji. Když jsem ji dostal, stála asi 700 Kč, teď stojí asi 250 Kč, což není tak moc a nemusíte si hrát s obcházením nějakých ochran, někde na internetu jsem také četl, že se spuštěním kopie této hry bývají problémy. Ještě taková poznámka, hra je vlastně česká, ale dialogy ve hře jsou namluveny anglicky, proto jsou tam obsaženy původní české titulky.

Nějaké weby o této hře: Chameleon-game.ic.cz a Chameleon.hotgames.cz.

Rubrika: Hry | Bez komentářů »