Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Archiv: Červen 20th, 2007

Čínské telefony - CECT FG525, Noria T688, K998, Haier Sterling, Hualong IP2000

Středa 20. Červen 2007

Poslední dobou trochu sleduji příchod nových a nových telefonů a překvapuje mě, že se v poslední době objevují telefony se vznikem v jedné známé asijské zemi - Číně, přímo bych řekl, že se s nimi “roztrhl pytel”. V Číně se vyrábí hodně spotřebičů, ale firmy vymýšlející tyto spotřebiče mají základny i v jiných zemích, ale teď se budu věnovat mobilům, které vymyslely a vyrobily opravdu čínské firmy.

První telefon, který mohu jmenovat je CECT FG525, je to mobil vysouvací konstrukce na dobré úrovni. Do telefonu se dají vkládat paměťové karty microSD. Telefon se dá ovládat také pomocí dotykového displeje, má i stylus, stylus je tak trochu divný, teleskopický, tenký, špatně se s ním přístroj ovládá. FG525 dokáže zaznamenat i zvuk, přehrát hudbu v MP3 nebo natočit video, samozřejmě dokáže i fotit, rozlišení fotoapartátu je 1,3 Mpix, což není extra rozlišení a navíc fotografie nejsou moc kvalitní, ale použití jako “obrázkovač” je možné. Ale má trochu na naše poměry docela nelogické a složité ovládání. Nakonec se telefon dá zakoupit i v ČR za asi 4500 Kč.

Dále se zmíním o mobilním telefonu Noria T688 (opravdu je v názvu “r”), má podobný název jako známá finská mobilní značka, protože by vzhledem mohla některý telefon od známé značky připomínat, konkrétně přístroj N…A N73. Tento telefon je specifický tím, že v něm můžete používat 2 SIM karty, avšak ne najednou. Změnu SIM můžete učinit v nastavení, reset a přepnutí telefonu na druhou SIM trvá kolem 15 s. Noria je klasické konstrukce, obsahuje 2 Mpix digitální fotoaparát, ale telefon nemá ostření, takže fotky opět nejsou zas takové valné kvality. Telefon obsahuje 512 MB paměti, dodává se i paměťová karta 256 MB (microSD), přístroj k PC připojíte pomocí USB kabelu (dodávaný) a telefon umožňuje Mass Storage, není ovšem obsažen žádný software. K Norii se také dodávají dvě baterie (Li-lon 900 mAh každá), telefon má na jednu baterii slušnou výdrž, bez použití multimediálních funkcí by mohl vydržet kolem 5 dní (také se nabíjí přes USB v PC). Telefon má malé jednoduché menu, ke hrám je tu Java a připojit se můžete i na WAP. K Norii dostanete průměrná sluchátka na přehrávání formátů MP3, WAV, AAC, WMA, můžete ovšem poslouchat i přes vestavěný reproduktor, naladit si můžete i FM rádio, ze kterého se dá nahrávat. Video můžete shlédnout ve formátu 3GP a MP4. Noria T688 se také dá nakoupit v ČR za asi 5 tisíc Kč.

Další čínský stroj umí pracovat dokonce se třemi SIM kartami, ale narozdíl od předchůdce to umí najednou. Jde o K998. Jako předchůdce napodobuje také známou finskou značku, tentokrát model N…A N70. Zavolat si můžete ve čtyřech pásmech GSM. Telefon se dá ovládat dotykově, má digitální fotoaparát s rozlišením 1,3 Mpix, avšak s možnou softwarovou emulací 2,0 Mpix (této funkci moc nevěřím), fotit můžete i druhým VGA objektivem, ale mobil nepodporuje videohovory. Telefon má standardně Bluetooth 2.0, GPRS (10. třídy), na poslech vlastní dokonce čtyři “repráčky” a také se dokáže dobíjet přes USB v PC. Paměť se jako u předchůdce dá rozšířit paměťovými kartami microSD. Ale oproti předchůdcům je tento prodejný pouze v Číně za další myslím skvělou cenu a to v přepočtu okolo 4 tisíc Kč.

Mobilní telefon Haier Sterling se na první pokus pokouší o zaujmutí velkou zrcadlovou plochou přes celý displej, ale i přes klávesnici. Telefon standardně jako jeho čínští kamarádi přehrává MP3, AAC nebo WMA, má také “modrý zub” verze 1.2 a podporuje USB 2.0, Fotit můžete 1,3 Mpix fotoaparátem, pro fotografie je v mobilu obsažena 128 MB paměť opět rozšiřitelná microSD kartami. Zavolat si můžete ve třech pásmech GSM (900/1800/1900 Mhz), Sterling také umí GPRS a baterii můžete ,jako u už zmíněných čínských přístrojů, nabíjet přes USB. Telefon se ze začátku bude prodávat v USA asi za přibližně 4200 Kč (cena není oficiálně stanovena), do Evropy se možná dostane pak.

Nakonec se musím zmínit o vcelku zajímavé napodobenině ještě neprodávaného iPhonu, telefon dokonce má znak jablka jako Apple, avšak jablko na čínském Hualongu IP2000 není nakousnuté. Telefon se ovládá dotykově (jak jinak), má určitě jeden 2,0 Mpix objektiv pro pořizování fotek, údajně by měl obsahovat takovéto objektivy dva. Přehrává MP3, MP4, dokáže i wapovat. Použitelný je pouze ve dvou pásmech (900/1800 Mhz), k PC Hualong připojíte přes USB, jeho paměť se dá rozšířit kartami, jejichž typ je prozatím pro mě neznámý. Java hry si s ním nezahrajete, nezná Javu. Telefon zůstane také jen na čínském trhu za, pro mě, fantastickou cenu 2800 Kč.

Nejdříve jsem se z těchto telefonů dozvěděl o Hualongu, který mě velice překvapil a od té doby se snažím zaznamenat nějaké další kousky čínských tvůrců. Myslím si, že by si mohla Čína najít také v ČR nějaké kupce, protože ceny za tyto přístroje jsou velice lidové a čínské telefony by klidně mohly konkurovat na trhu ostatním telefonním značkám. Nejen že mají dobré ceny, oni mají zároveň vysokou výbavu. Čínských telefonů je samozřejmě více a nevznikly až teď, ale já jsem si vybral ty, které mě velice zaujaly a také ty, které by mohly nahradit i známější mobilní značky.

Rubrika: Mobilní koutek | 4 komentáře/ů »