Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Archiv: Srpen, 2007

Počítačová hra Clovece3D

Úterý 28. Srpen 2007

Právě dnes mně do oka padla velice známá hra, známá je spíše jako desková hra, ale já jsem našel její skvělou počítačovou náhradu, jde o počítačovou podobu deskové hry “Člověče, nezlob se!”, jmenuje se Clovece3D. Na tuto hru jsem přišel náhodou, když jsem hledal nějaký zajímavý námět pro můj web a stojí za to.

Hra je zdarma a na disku vám zabere asi 10 MB. Jedná se o klasickou verzi “Člověče, nezlob se!” s nejběžnější verzí pravidel, hrají čtyři hráči, žlutý, modrý, červený a zelený. Můžete hrát vy se třemi počítačovými protivníky (u kterých se dá nastavit tří stupňová obtížnost), nebo může být hráčů méně, nebo mohou hrát pouze počítače, také můžete více hráčů ovládat vy a hrát tak sami proti sobě, ale lepší variantou bude asi síťová hra také obsažená v této hře.

V nastavení si nemůžete měnit pravidla, ale pravidla by měla být opravdu ta nejznámější. Nastavit si můžete, jestli chcete hru pouštět přes grafický systém OpenGL nebo Direct3D, bohužel bez grafické karty, která tyto systémy nepodporuje, se neobejdete, navíc musíte mít nainstalovaný DirectX 9.0c, ale myslím si, že většina dnešních PC by mohla takové grafické karty obsahovat. Dále si můžete nastavit rozlišení, grafickou hloubku, antialiasing, stíny figurek, nebo jestli má být hra spouštěna v okně či v celoobrazovkovém módu, dále také rychlost skákání figurek, rychlost hodu kostkou.

Tato hra mě velice překvapila, je zdarma a velice kvalitně provedena ve 3D obraze, což vám ještě více přiblíží právě tu stolní hru, od které je tato počítačová odvedená.

Nakonec si dovolím pár mých foteček:
(Odkazy ke stažení pod obrázky!)


Clovece3D

Clovece nastavení

Clovece nastavení hry

Clovece hra

Clovece hra

Clovece hra

A úplně nakonec uvedu pár odkazů:

Stažení z webu Stahuj.cz zde

Oficiální web hry zde

A web výrobce hry: NewFolder Software

Rubrika: Hry | Bez komentářů »

Nokia 3110 Classic

Úterý 28. Srpen 2007

Název Nokia 3110 by mohl někoho vyděsit, že Nokia prodává nějaké staré telefony a vydává je za nové, ale není tomu tak. Nokii asi došly nápady na názvy telefonů nebo nechtěla použít nějaké krkolomné názvy a využila název již prodávaného telefonu a přidala přídomek Classic.

Tato Nokie má více společného s Nokií 3109, o které jsem se také již zmiňoval, ovšem 3110 Classic byla představena dříve než Nokia 3109. Nokia 3109 je funkcemi tak trochu určena pouze pro práci a neobsahuje fotoaparát a FM rádio, což by mohlo někoho odradit od její koupě, ale to, co 3109 nemá, Nokia 3110 Classic již obsahuje. S Nokií 3110 Classic si již můžete vesele fotit a poslouchat rádio. Dalším velkým rozdílem je menší odlišnost v barvách krytu.

Nokia 3110 Classic je rozměrově 10,9 cm vysoká, 4,6 cm široká a 1,6 cm hluboká, ruku vám zatíží svými 86 gramy. Klávesnice je totožná s klávesnicí Nokie 3109, tudíž velice kvalitní a standardně rozpoložena. Pro přenos dat do PC má Nokia miniUSB konektor, pro headset je tu 2,5 mm jack, ovšem k této Nokii žádná sluchátka nedostanete, pouze headset.

Rozlišení dipsleje je 128 na 160 pixelů s 262 tisíci barvami a na slunci je displej slušně čitelný díky aktivní metodě zobrazování. Prostředí telefonu je Series 40 třetí edice s možností pohotovostního režimu. Telefonní seznam pojme 1000 kontaktů, ke každému se dá přiřadit 20 různých položek. Telefon umí přehrávat hudební formáty MP3, WMA, MID, AAC, AAC+, eAAC+. Devíti megabajtovou paměť si můžete rozšířit microSD kartami. Digitální fotoaparát má 1,3 MPix objektiv. Videa se dají nahrávat ve formátu v rozlišení 176×144.

Zprávy dokáže telefon posílat SMS, MMS, MMS plus, zprávy na displej a zvukové zprávy. V MMS plus zprávách můžete posílat i telefonem nepodporované formáty nebo fotky v původním rozlišení. Telefon umí komunikovat přes GPRS, EDGE (třídy 10), Bluetooth s A2DP stereo profilem nebo přes infraport.

Nokia 3110 Classic

Rubrika: Mobilní koutek | Bez komentářů »

ART GTR374 Mercedes-Benz CLS350

Úterý 28. Srpen 2007

ART GTR374 je Mercedes-Benz vycházející z modelu CLS 350. Oproti původní verzi má vylepšenou karoserii, která by mohla připomínat vozy DTM, u tohoto vozu je také vylepšen motor. Výkon upraveného šestiválce o objemu 3,5 l se z původních 272 koní vyzvedl na 374 koní, mimo jiné tento údaj je zařazen v názvu modelu, točivý moment vylepšeného Mercedesu činí 510 Nm. O tento vůz se postarala německá firma ART. Karoseriově není tento vůz zas tak moc změněn, i když se od původního modelu docela liší. Změněny jsou oba nárazníky, boky mají zlepšené sání, v předním nárazníku je na každé straně dvojice mlhovek, na zadním nárazníku je difuzor a pod ním je čtveřice výfukových koncovek. Vůz je také snížen asi o 4 centimetry a má černá kola z lehké slitiny o velikosti 20 palců.

ART 374 zepředu

ART 374 zezadu

Rubrika: Auto-moto | Bez komentářů »

Stahování přes Rapidshare a podobné weby - zamyšlení

Pátek 10. Srpen 2007

Stahování přes Rapidshare a podobné weby je v dnešní době velice hodně v módě, neboli “in”. Proč ne, je to velice jednoduché, najdete si určitý film, hru, program, který si chcete stáhnout, vyhledáte si odkaz na Rapidshare, pokud nemáte zaplacenou Premium verzi, zvolíte Free verzi a potom pouze čekáte, čekáte dvacet minut, čekáte osmdesát minut, čekáte třeba až dvě hodiny, abyste mohli zadat kontrolní kód a stáhnout soubor.

Jenomže ne vždy se vám soubor po zadání kódu začne stahovat, stane se nějaká chyba a vy potom opět musíte čekat určitou dobu pro stažení souboru, ale třeba delší. Toto se může stát, pokud jste připojeni s více lidmi k internetu a surfujete pod stejnou IP adresou, protože kdokoli může také stahovat přes Rapidshare a stahovací “tiket” vám ukradne a musíte čekat. Někdy to nemusí být tím, že vám někdo tiket ukradl, ale prostě je web v tu chvíli trochu zaneprázdněn, nebo vám na chvíli vypadne internet a po aktualizaci prohlížeče můžete opět čekat.

Ano, existuje i možnost zaplatit si Premium verzi za určitý poplatek na určitou dobu, kdy nemusíte nikdy čekat a můžete hned stahovat, navíc možná není Premium verze tak zaneprázdněná a můžete stahovat rychleji. Ale platit si Premium verzi se mi zdá trochu scestné, já si zaplatím Premium verzi, abych si stáhl nějakou hru, ale tuto hru mám staženou nelegálně a ještě k tomu mi ta Premium verze za chvíli skončí a potom to vypadá, že jsem si vlastně tu hru koupil nelegální, což se mi zdá trochu hloupé a je lepší si tuto hru koupit oficiálně.

Jak jsem se informoval, tak nejkratší doba Premium verze je 48 hodin a stojí 4,5 €, to je v přepočtu kolem 126,45 Kč (kurz: 1 € = 28,10 Kč). Zaprvé nevím, jestli za tuto dobu stihnu stáhnout jednu hru či program, nebo 2 hry a více anebo třeba vůbec ani jednu, kvůli rychlosti/pomalosti stahování, nebo třeba výpadku internetu na 1-2 dny. Ano, toto se dá vyřešit tím, že si prodloužím Premium verzi, například na měsíc, 3 měsíce, 6 měsíců, nebo dokonce na celý rok. Ale co když si už potom nebudu chtít nic stáhnout, nic mě nenadchne, nebo nebudu po nějakou dobu nic stahovat, tak se mi bude zdát, že jsem si koupil tuto verzi docela zbytečně a bude mi líto peněz. Pro příklad Premium verze na Rapidshare na celý rok stojí 54,99 € (v přepočtu asi 1545,219 Kč, to je dost).

Nebo si nemusím kupovat nic a budu stahovat přes Free verzi, kde se mi může stát, že budu čekat na jeden soubor vlastně dvakrát, jak jsem již, skoro na začátku, zmiňoval, nebo nemusím mít dostatečně rychlý internet a stahování mi půjde pomalu, ale co nejvíce může naštvat, že je nějaká hra dokonce rozdělena například do 40 archivů a každý archiv má kolem 50 MB a ne každý soubor půjde stáhnout úplně lehce.

Stahování přes Rapidshare hlavně také zabírá docela dost času, zadáte odkaz na jeden archiv a čekáte například dvacet minut, u dalšího souboru je to již třeba padesát minut, u dalšího ještě více, takže tady nezáleží pouze na rychlosti vašeho připojení, ale také na době čekání, ale hlavně na vaší trpělivosti.

Ano, jistým řešením, abych nemusel čekat na Rapidshare, jsou jistě známé torrenty, na torrenty již potřebujete speciální program. Torenty jsou postaveny na tom, že to, co stahujete, stahujete od lidí, kteří mají podobný program na stahování torrentů (Bittorrent klient) a něco z toho už mají staženo, ale i od vás, když máte něco staženo, si může jiný člověk něco stáhnout.

Zde je zase problém toho, že na kvalitní stahování musíte mít nějaký dobrý Bittorrent klient, dále musí ta vaše chtěná data vlastnit více lidí, čím více lidí, tím rychlejší stahování (nejlepší, když počet těch lidí je řádově v tisících). Ale také jsem si všiml, že někteří provozovatelé internetových připojení svým klientům stahování přes torrenty zakazují, takže ne každý si může přes torrenty stahovat. Poslední nevýhodou je, že často Bittorrent klient hodně zabírá vaší operační paměť a procesor, takže jestli vám jde Doom 3 bez jakéhokoli stahování jen tak tak, tak můžu zaručit, že se spuštěným stahováním torrentu si nezahrajete a ani si nemůžete moc upravovat videa z vaší kamery. Výhodou tohoto stahování je, že si pouze stáhnete určitý torrent, ve vašem programu ho vyberete a spustíte a můžete klidně odejít.

Aby někdo neřekl, že o stahování přes Rapidshare nebo torrenty jen mluvím a nemám žádné zkušenosti, tak řeknu, že mám. Nevěříte? Věřte! Ale nikdy bych si asi teď ani v budoucnu žádnou hru, program atd. asi nestáhl, protože je to opravdu náročné na čas, často na trpělivost jedince a někdy i na počítač. Třeba přes takové torrenty bylo nejlepší stahovat přes noc, ano, velice skvělé, počítač vám vesele hučí do uší (jenom pokud spíte s počítačem v jednom pokoji) a “hrabe” vám pevný disk, ale pořád. Chudák, pevný disk, už bych mu to asi nikdy nemohl udělat. Nebo stahování přes Rapidshare, jednou jsem někomu pomáhal stahovat jeden seriál, to bylo utrpení, jelikož máme v našem panelovém domě stejnou veřejnou IP adresu, tak se mi skoro u každého archivu stalo, že mi někdo stahovací “tiket” ukradl, to bych přímo vraždil. Říkám, už nikdy více, radši si budu vše kupovat legálně.

Příklad - přijdu do obchodu, řeknu si o hru, kterou chci, zaplatím, přijdu domů, vyndám médium z obalu, nainstaluji hru, pustím a hraji, jak jednoduché, u jiného příkladu to může vypadat takto: přijdu na internetovou stránku, kde prodávají hry, vyberu si hru/hry, vložím do košíku, objednám (napíšu jméno, adresu atd.), počkám 2 a více dní (podle skladového množství, často ale hry bývají skladem, takže to často trvá nejvýše týden), dále u mě zazvoní pošta/dopravce, přijdu, zaplatím a odnesu zpět (toto platí, pokud jsem doma), nebo si vyzvednu lísteček, že zboží přišlo, přijdu na poštu, ukážu lísteček, zaplatím zboží a odnesu domů, dále to pokračuje jako u prvního příkladu (nakupování v kamenném obchodě).

Navíc jsem koupí hry podpořil výrobce a distributora hry, takže budou dále vycházet nové hry, třeba s nižší cenou (pokud jsem si tedy tuto hru nekoupil jako jediný na světě). Když si stáhnete hru nelegálně, tak si často musíte hru, aby vám správně fungovala, vypálit nějakým speciálním programem někdy i na speciální médium a ještě musíte mít crack ke spuštění, někdy to vypadá jako kouzla a navíc jste nikoho nepodpořili (pouze návštěvnost warezových stránek).

V některých případech se cena hry/programu/filmu pohybuje v tak nízkých hodnotách, že se nevyplatí si hru/program/film vypálit, ale znám i případy lidí, že si “originál” i přes výhodnější cenu prostě nekoupí, protože když má všechny hry atd. stažené, tak si stáhne i tuto, protože by třeba u kamarádů vypadal trapně, že si koupil “originál”, nesmysl. Každému může být jedno, co si koupím a nekoupím.

Rubrika: Antiwarez | 38 komentáře/ů »

Web o algoritmech

Pondělí 6. Srpen 2007

Chci zde uvést odkaz na další web mého bratra, tento web se věnuje algoritmy.

Odkaz: Algoritmy

Rubrika: Nezařazené | 2 komentáře/ů »

HJSplit - velice jednoduchý a dobrý program na dělení souborů

Pátek 3. Srpen 2007

Program HJSplit je opravdu velice jednoduchý program, který jsem mimo jiné také dlouho hledal a který dokáže jakýkoli soubor rozdělit na menší kusy, jejichž velikost si můžete sami přesně nastavit.

Jak tento program funguje? Je to velice jednoduché. Po spuštění programu se vám zobrazí šest tlačítek - Split, Join, Compare, Checksum, About, Exit - pokud chcete nějaký soubor rozdělit, použijete tlačítko Split, v novém okně vyberete tlačítkem “Input File” soubor, který chcete rozdělit a dole si vyberete, jakou velikost má mít každá část souboru, v jakých jednotkách si vyberete vpravo od políčka pro velikost, jednotky mohou být buď “kilobajty” nebo “megabajty”. Po nastavení dáte Start a vyčkáte, potom kde jste měli původní soubor se vytvořily další soubory (počet nových souborů záleží na velikosti původního souboru a velikosti jednotlivých částí), které mají stejný název jako původní soubor, jenom mají na konci další číselnou příponu, první z nových souborů má příponu 001, druhý 002, třetí 003, doufám, že je to pochopitelné. Takto můžete soubor například ve velikosti 8 GB přenést po dvou 4 GB částech na dvou DVD+-R/DVD+-RW (”cédéček” by muselo asi být více), nebo případně jiný menší soubor rozdělit tak, aby se vešel na diskety (diskety se už asi moc nepoužívají), nebo můžete takto rozdělit film na menší části, aby se vešel do příloh E-mailu a poslat ho kamarádovi. Ovšem tomu kamarádovi/známému byste měli poslat i tento program, jelikož si nejsem jist, zda existuje i jiný program, který by si s těmito soubory poradil.

Pokud chcete dílčí soubory opět slepit v jeden, vyberete si tlačítko Join a vyberete soubor s příponou 001 a dáte Start a program HJSplit si sám vezme další soubory a slepí je v původní soubor, podmínkou je, že dílčí soubory musíte mít všechny v té samé složce/umístění, mimo jiné po slepení souboru tento program dílčí soubory sám nemaže ani nejde nastavit, aby je smazal, dílčí soubory si musíte/můžete smazat sami.

Dále v program HJSplit je tlačítko Compare, po stisknutí si vyberete dva soubory a budete porovnávat jejich velikost, nemyslím si, že tato funkce má využití pro nějaké vaše jiné soubory, ale má spíše využití pro soubory, které vznikly po rozdělení, jestli jsou opravdu totožné nebo pokud pouze testujete program, tak si můžete zkontrolovat, zda opravdu původní soubor, který projde procedurou rozdělení a opětovného slepení, má totožnou velikost s konečným slepeným souborem. Jinak funkce Compare vám zjistí, zda jsou soubory stejné (stejně veliké), nebo jestli nejsou stejné, někdy se objeví i jiné odpovědi.

Dále je tam tlačítko Checksum, které z obsahu souboru vygeneruje nějaký číselný nebo písemný kód, pokud mají dva soubory tento kód stejný jsou totožné (stejně veliké), tato funkce je využitelná k tomu, že když soubor rozdělíte a pošlete po částech známému, který si soubor chce opět slepit a nejde mu to, vyhodí mu to nějakou chybovou hlášku, mimo jiné to může být zapříčiněno tím, že se stala chyba při posílání, nebo následném stahování, prostě se někde mohla ztratit data, tak pomocí funkce Checksum vy zjistíte tento kód u originálního souboru, váš známý u jeho staženého a porovnáte, zda jsou shodné, případně rozdělený soubor pošlete znovu.

Tyto funkce jsou také podrobně popsány na oficiálním webu, ovšem v angličtině. Z dalších tlačítek jmenuji About, to vám zobrazí údaje o verzi program a oficiálním webu a dále tlačítko Exit, které bych snad nemusel komentovat, ale přesto prozradím, že tlačítkem Exit ukončíte program HJSplit, program se vás ještě pro jistotu zeptá, zda jste si jisti. Jak jsem již několikrát psal program HJSplit je velice malý (okolo 170 kB), velice jednoduchý (důležitá tlačítka Split, Join, Exit), je zdarma a je velice praktický.

Odkaz ke stažení: Stahuj.cz

Odkaz ke stažení z oficiálního webu (zde jsou i odkazy pro stažení verzí HJSplit pro DOS, Linux, Mac, Amigu, i pro Javu a další): Freebyte.com

Odkaz na oficiální web: Freebyte.com

Rubrika: Programy | 8 komentáře/ů »

Sony Ericsson J120i

Čtvrtek 2. Srpen 2007

Již jednou jsem se zmínil o mobilním telefonu, který byl cenově velice nízko položený, šlo o Motorolu Motofone F3, tentokrát bych se chtěl zmínit o telefonu od značky Sony Ericsson a konkrétně o modelu J120i. Sony Ericsson J120i sice také jako Motofone neoplývá datovými funkcemi, digitálním fotoaparátem, MP3 přehrávačem, ale dokáže provozovat rádio (FM a funkce RDS) a to často dokáže zkrátit čas, například při čekání.

Ale narozdíl od Motofonu se vyrábí (zatím, možná navždy) pouze v jedné barvě a to je černá, nejlevnější Motorola má na výběr tuším barvy tři, červená, modrá, černá. Ale abych neporovnával tento telefon s cizí značkou, tak uvedu, že tento telefon je prakticky totožný jak vzhledově, tak skoro funkčně se starším modelem Sony Ericsson J110i, který narozdíl od novinky nevlastní FM tuner. Tento mobilní telefon, jelikož neoplývá lepšími funkcemi, tak nemusí být ani tak konstrukčně velký a těžký. Na výšku má bez drobných 10 cm, na šířku má bez drobných 4,5 cm a do hloubky zabírá asi 1,7 cm a to vše při velice nízké hmotnosti kolem 75 gramů.

Celkový design J120i je hranatý, jak bývá u Sony Ericssonu zvykem. Klávesnice má dosti velká tlačítka, která mají klasický obdélníkový tvar, ale jsou trochu tužší na zmáčknutí. Hlavní směrovací tlačítko je pohyblivé do čtyř směrů, neobsahuje potvrzovací část a je obehnáno chromovou linkou.

V pohotovosti vás navigační tlačítko dostane ihned k FM rádiu, telefonnímu seznamu, k SMS zprávám a nastavení budíku (nelze jinak nastavit). Displej Sony Ericsson J120i je velice malý s rozměry asi 3 na 2 cm, s rozlišením 96×64 bodů, zobrazí 65 tisíc barev a je velice dobře čitelný. Na displej si můžete vybrat některou z původních tapet, ale nemůžete si přidat svoji.

Telefonní seznam neobsáhne tolik kontaktů, “pouze” 200. Seznam je velice jednoduchý - jméno a jedno telefonní číslo - běžným uživatelům by měl stačit. S telefonem si sice “ememesku” nepošlete, ale pošlete si alespoň “eemesku”, vyzváněcí melodie se nedají rozšířit. Telefon obsahuje také kalkulačku, budík, který nemá opakování, stopky nebo upomínky. S budíkem se můžete budit i rádiem. Sony Ericsson má standardně dvě hry (v jedné se střílí hmyz a ve druhé hrajete něco jako ping-pong), hry opět nejsou rozšiřitelné, telefon neumí ani Javu. Když jsem zmiňoval, že telefon nerozumí datovým přenosům, tak přesněji neumí ani Wap a ani se nedá spojit s PC. Standardně se k tomuto telefonu dodává handsfree pouze s jedním sluchátkem, takže si nemůžete poslechnout stereo rádio. Tento telefon se dá sehnat okolo patnácti set korun.

Sony Ericsson J120i

Sony Ericsson J120i zleva

Rubrika: Mobilní koutek | Bez komentářů »

FreeRIP - jednoduchý program na ripování CD

Středa 1. Srpen 2007

Program FreeRIP je velice jednoduchý program, se kterým si můžete svá hudební CD uložit do formátu WAV, MP3 nebo OGG. Pokud máte již vložené hudební CD a spusíte program FreeRIP, ihned se vám zobrazí kolik má CD písní (stop), případně umí i zobrazit název alba a písní, pokud jsou na CD uloženy.

FreeRIP ale dokáže údaje o vašem hudebním CD najít i na internetu, pokud jsou údaje v databázi na internetu a pokud jste momentálně připojeni k internetu, program sám album vyhledá, pojmenuje a pojmenuje i písně, takže si vždy nemusíte popisky dělat sami, když program sám popisky nevyhledá, můžete sami zvolit v záložce freedb položku Dotaz na freedb a program údaje vyhledá (pokud existují). FreeRIP vyhledává údaje na freedb.org. Alba dokáže najít i česká, například po vložení hudebního CD - Těžkej Pokondr: Víc než Gottzila - mi program našel název skupiny, název alba, rok vydání i hudební žánr a samozřejmě pojmenoval všechny písně.

FreeRIP dokáže vyhledat i text k určité nebo všem písním, vyhledává na docela obsáhlém webu, ale ne vždy musíte text ke svojí melodii najít. Texty vyhledává na LyricsFind.com, zde můžete najít texty k písním od skupiny Offspring, Eminem, My Chemical Romance, nebo 50 Cent (ne že bych 50 Cent poslouchal, ale zdůrazňuji, že se zde dají takové texty najít), české interprety jsem zde ale (prozatím) nenašel, ale není problém je vyhledat přes internetový vyhledávač Google. Jinak texty, názvy písní, alb, skupin si samozřejmě můžete upravit podle vaší libost, také výstupní cestu a kvalitu finálních formátů si můžete zvolit podle vás.

Program ale neumí pouze ripovat z CD, on dokáže i převádět soubory, stačí si vybrat soubor z disku, který je ve formátu WMA, WAV, MP3, nebo OGG a program ho dokáže převést (zkonvertovat) do formátu WAV, MP3, či OGG, do WMA asi formátovat neumí, nebo mám možná starou verzi. Program je standardně zdarma, ale přesto vás program upozorňuje na to, že byste si ho měli zaregistrovat, protože se bude vaše jméno zobrazovat v hlavním okně a v položce O programu, můžete si také vypnout startovací logo, můžete dokonce získat dobrý pocit, že jste se zaregistrovali, ale hlavně registrací podpoříte výrobce a ten může vyrábět dále lepší a lepší verze programu FreeRIP. Registrace se dělá přes internet a stojí 15 dolarů.

Odkaz na stažení (i česky): Slunečnice

Odkaz na oficiální web: MGShareware.com

Rubrika: Programy | Bez komentářů »