Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Archiv: Říjen, 2007

Optická myš na prst

Středa 31. Říjen 2007

Název tohoto článku přesně vystihuje zařízení, o kterém se chci zmínit a tím je optická myš s malými rozměry, která se připevní na váš prst, nejlépe ukazováček a nejlépe pravý, protože tlačítka myši jsou uzpůsobena k mačkání pravým palcem. Tato myš se uchycuje suchým zipem a je opravdu malých rozměrů, a proto je lepší ji využívat jako myš přenosnou, nebo k notebooku, anebo přenosnou s notebookem.

Rozměry této myši jsou kolem 6,2 cm na 2,3 cm na 3,3 cm a váží kolem 35 gramů (což je přibližná váha přehrávače Teac MP-111 bez baterií), takže by nijak nemusela zatěžovat váš prst a měla by umožnit i pohodlné souběžné používání klávesnice. Myš se používá sice trochu zvláštně, ale ne zas úplně jinak, její sensor je umístěn směrem od prstů, takže abyste ji mohli používat, musíte mít ukazováček zalomený a sensor by měl být co nejblíže k povrchu jako u normálních myší.

Rozlišení myši jsem našel ve dvou hodnotách 800 dpi a 1200 dpi a opravdu si nejsem jistý, co je pravda. Podle výrobce by měla myš fungovat (nebo se o to alespoň výrobce snaží) na co největším počtu povrchů. Tuto myš jsem nenašel v českých obchodech, ale na zahraničních webech se cena pohybuje kolem 18, 19 amerických dolarů.

Oficiální web myši je zde: logisyscomputer.com

Myš se prodává například zde: xoxide.com

Rubrika: Hardware a jiná technika | Bez komentářů »

8start Laucher - jednoduché spouštění aplikací

Úterý 23. Říjen 2007

Program 8start umí rychle spouštět aplikace, ale i zrychlí přístup k vašim často navštěvovaným složkám, například s fotkami, hudbou, dokáže vám také ukázat, z kolika procent máte zaplněný jaký disk, nebo může sloužit jako rychlý spouštět internetových stránek. Aplikace jsou rozděleny do různých katergorií, standadně je tam kategorie General, kde je vidět využití vašeho disku C:, pokud zvolíte Menu a pak Settings, tak zde můžete jednotky přidat. Natavení kategorií a skupin se provádí v Menu -> Organize Button, do standardní kategorie General můžete přidat další skupiny, nebo tuto kategorii přejmenovat, či zrušit.

Abyste mohli přidávat odkazy k aplikacím, musíte mít v kategorii nějakou skupinu a pak si vybíráte z Plochy, Nabídky Start, Oblíbených či Tento počítač aplikaci, složku či odkaz. U odkazů si můžete nastavit název odkazu, parametr k aplikaci atd. Program 8start Launcher umožňuje i volbu skinů, standardně je tam skin, který se docela hodí i k Windowsu Vista, tento skin obsahuje i různé další variace a ještě jsou v programu obsaženy dva další skiny a další jsou stažitelné z internetu.

Odkaz ke stažení: Stahuj.cz

Oficiální web: 8start.com

Rubrika: Programy | Bez komentářů »

Sweet Home 3D - domeček jako ze škatulky

Úterý 23. Říjen 2007

Dnes jsem čirou náhodou našel takový hezký prográmek, se kterým si můžete navrhnout půdorys a složení bytu či domu. Tento program se jmenuje Sweet Home 3D. Program je zdarma. Do programu vkládáte objekty pomocí 2D zobrazení, ale můžete mít najednou spuštěno i 3D zobrazení a 3D buď pohled zeshora na celý byt, anebo přímo z pohledu osoby, která v bytě jakoby stojí.

V tomto programu si můžete navrhnout umístění zdí bytu, jejich délku, šířku a dokonce barvu, takže nebudete mít pouze bílé zdi. Z nábytku a zařízení toho sice v programu standardně moc není, ale na běžný byt to dostačuje a jsou i stránky s jinými modely, ale je také problém, že i některé lepší modely se musí zaplatit.

Tento program mě velice potěšil a jako první jsem se pokoušel sestavit náš byt, sice mi úplně pro vše nábytek v programu nestačil, ale přibližný půdorys bytu se mi povedl a řekl bych, že by se tento program docela dobře dal využít, kromě tedy pracovních možností, pro nějaký předběžný vzhled vašeho bytu například při stěhování. Nemuseli byste tedy “čachrovat” s nábytkem, či dělat nějaké nákresy, ale pečlivě byste si sestavili přesné půdorysy a změřili rozměrově váš nábytek, se kterým chcete hýbat a zadali byste to do programu.

Zde pár odkazů:
Odkaz na Stahuj.cz

Oficiální web: sweethome3d.sourceforge.net (v odkaze Downloads naleznete odkazy ke stažení programu - pro Windows, Mac i Linux; v položce 3D Downloads naleznete pár objektů ke stažení, ale úplně dole máte odkazy na ostatní stránky s 3D objekty i placenými. Program by měl spolupracovat s modely formátu OBJ, LWS či 3DS.)

Rubrika: Programy | 2 komentáře/ů »

Apple iPhone: mobil nebo skvělý multimediální přehrávač?

Úterý 23. Říjen 2007

Sice už to není úplně tak aktuální téma, ale stále kvůli nemožnosti použití Apple iPhonu v ČR se stále o něm mluví a mluvit se bude. Už od samého začátku, prvních náznaků možné výroby tohoto údajného telefonu jsem tyto informace nějak tak sledoval a čekal jsem, zda to bude opravdu dokonalý telefon ve všech směrech. Avšak s prvními informacemi jsem si začal o tomto přehrávači dělat vlastní obrázek.

Ne, že bych mluvil o tomto přístroji jako o “krámu”, který nic neumí, ale přesto mě překvapilo, že je tento telefon tak nějak zaměřen na jednu oblast a v ostatních se moc nedokáže pohybovat. Vlastně hodně revoluční věc, kterou přinesl, je podle mě ovládání celého přístroje pouze pomocí dotykového displeje bez potřeby nějaké hardwarové klávesnice (kterou ani nemá), avšak i to může přínést nevýhody, například by to nemuselo být vhodné a pohodlné pro nějaké delší psaní zpráv (ale pouze textových, s multimediálními si neporadí).

Kromě slušného dotykového ovládání tento přehrávač docela pohodlně umí přehrát videa či nějaké zvukové formáty. Dále je velice kvalitní prohlížení internetových stránek, i správa emailové schránky. Připojit se můžete přes GPRS, EDGE nebo WI-FI. Docela mě překvapilo, že tento “skvělý” nástroj neobsahuje sítě třetí generace. Prostě datové přenosy UMTS nejsou asi pro Američany potřebné, i když se mi zdá, že jsou Američani na vyšší úrovni. Sice už by měla mít nějaká novější verze přenosy UMTS v podpoře, ale první iPhone to nemá. Tento přístroj má fotoaparát, ale jen to, prostě zaměříte, stisknete spoušť digitálního fotoaparátu a máte fotku, to vše se dá udělat, nic víc, nic míň, videa si pomocí IPhonu nenatočíte vůbec. Natáčet videa uměly první mobilní telefony asi tak před 4 až 5 lety.

Další překvapením bylo, že se nedají soubory posílat přes Bluetooth, to snad dnes umí každý nový mobil. Další takovou zajímavou věcí je to, že iPhone “nechce” přijímat jiné aplikace než, které jsou přímo od Apple, sice se dnes už mluví o tom, že v budoucnu si s jinými aplikacemi poradí, ale nejsem si moc jistý podporou některých aplikací, protože je ovládání iPhonu tak revoluční, že by se s ním možná nedaly ovládat obyčejné aplikace.

Apple s iPhonem udělala veliký krok do budoucna, ale zdá se mi, že udělala s něčím také zároveň několik kroků zpět. Slyšel jsem hodně českých záporných názorů na iPhone, dále hodně názorů, že kdyby iPhone nestál kolem 15 000 Kč, že by si ho dotyčný koupil a i pár, že by si ho někdo normálně koupil. Ale stále u mě převládají myšlenky, že je iPhone spíše skvělý multimediální stroj s možností volat a že za tu cenu nestojí, alespoň v ČR. V USA mají asi jiný názor, tam uplatňují názor, že pokud to má velký displej, jednoduché intuitivní ovládání, které zvládne údajně i 2 leté dítě (viděl jsem takovéto video), umí to volat, dá se s tím machrovat a je to od Apple a jmenuje se to i….., jako také Appl iPod, tak je to jasná volba. Nevím a nechápu americké myšlení, je to ale zase hodně vzdálená země a je za velikou louží.

Rubrika: Mobilní koutek | Bez komentářů »

AIMP 2: kvalitní a hezký audio přehrávač

Pondělí 15. Říjen 2007

Program AIMP 2 tu není moc dlouho, tak se ještě nestačil moc rozšířit. Je to přehrávač ve stylu i v ovládání podobný přehrávači WinAmp a podobným. Mezi formáty, které tento přehrávač podporuje patří: AIF (Apple audio), AIFF (Apple audio), MP1, MP2, MP3, OGG, UMX (Unreal music), WAV, WMA, FLAC (bezeztrátový formát), MID, AAC, M3U (playlist WinAmp), PLS (playlist WinAmp), PLC (playlist AIMP2), poradí si i s příponou CUE a podporuje mnoho dalších formátů, samozřejmě si poradí i s Audio CD. Pro upravení zvuku program obsahuje také equalizér, pro grafické efekty je tu i funkce vizualizace, která je pustitelná na celou obrazovku, avšak s nejvyšším rozlišením pouze 640 x 480 bodů. Dále program obsahuje mnoho dalších nastavení, například klávesových zkratek, nebo nastavení vzledu programu. Myslím si, že AIMP je vlastně taková jednodušší verze programu WinAmp a jeho práci dokáže dostatečně zastat.

Zde nějaké ty odkazy:

Odkaz ke stažení ze Stahuj.cz

Odkaz na oficiální web: Aimp.ru (dříve pouze rusky, teď již i anglicky)

Rubrika: Programy | 18 komentáře/ů »

Jeden z dalších levných telefonů: LG KG275

Pondělí 15. Říjen 2007

Mobilní telefon KG275 značky LG je jeden z mála dnešních telefonů, jehož cena se pohybuje těsně na hranici 1000 Kč, i když těch telefonů už je dnes více, ale přesto jich moc ještě není a tento telefon tuto skupinu telefonů doplňuje. Tomuto LG zbývají na výšku do deseti centimetrů asi 2 milimetry, široké je asi 4,5 centimetru a “tlusté” je bez milimetru 1,3 centimetru, přičemž vám kapsu (či kabelku, či pouzdro) neprohloubí o více než 59 gramů, samozřejmě, že s nějakým tím smítkem, či nálepkou se hmotnost může zvýšit. Displej tohoto telefonu je typický pro tuto cenovou kategorii, je ve tvaru čtverce a rozlišení činí 128 na 128 bodů s přibližně 65 tisíci barev. Telefon je použitelný v telefonních sítích GSM a to duálně (900 Mhz a 1800 Mhz), navíc tento telefon podporuje textové zprávy. Ovšem multimediální zprávy či nějakéto datové “spojeníčko” si zde neužijete. Své telefonní kontakty či zprávy si bohužel musíte ukládat na svou SIM kartu.

Sice už jsem zde někdy uvedl jiné levné telefony typu Motorola Motofone F3, či Sony Ericsson J120i, ale tento telefon neobsahuje vůbec žádnou výstřednost, jako například u Motoroly to bylo zvláštní zpracování displeje a velice tenká konstrukce, která mohla dávat pocit strachu, že se telefon rozzlomí, Sony Ericsson měl zase trochu menší displej orientovaný na šířku, který by zase mohl být trochu hůře čitelnější, LG KG275 je prostě jen mobilní telefon, nic víc, nic míň.

Zde bych si dovolil pár menších obrázků:

LG KG275

LG KG275

Rubrika: Mobilní koutek | Bez komentářů »

Klávesnice Umax WK711 - elegantní tenká klávesnice

Pátek 12. Říjen 2007

Klávesnice Umax WK711 sice už není světovou novinkou, ale i dnes se dá stále ještě koupit a ještě stále může hodně lidí zaujmout. Tato klávesnice na první pohled zaujme její velice nízkou výškou, menšími rozměry a velice elegantním šedivým designem. Tuto klávesnici já sám vlastním, ale už ji moc nepoužívám a to kvůli pár drobnostem, které mi na ní chyběly, o těch se zmíním později.

WK711 mě opravdu moc zaujala také kvůli velice nízkému zdvihu kláves, multimediálním tlačítkům a dvěma USB porty umístěnými po stranách klávesnice. Jelikož nemáme doma na klávesnici moc místa, tak rozměry 43 cm x 17,8 cm x 3,45 mě velice potěšily a již méně by mohlo někoho potěšit to, že je tato klávesnice tak trochu ve stylu notebooků, protože má trochu jiné rozdělení kláves Insert, Home, kláves se šipkami a podobných kláves v tomto segmentu, protože tento blok kláves je připojen k oblasti alfanumerické části, a proto tam může být trochu zmatek a nemuselo by to prospívat dlouhodobému používání této klávesnice.

Klávesnice má vlastně dvě části, plnohodnotný samostatný standardní blok numerických kláves a blok “všeho ostatního”. Ke konkrétním případům změn kláves patří absence pravé klávesy Control, užší klávesa Mezerník (vůbec všechny klávesy v této řadě jsou užší), nalevo od Mezerníku se objevila nová klávesa se zpětným lomítkem. Klávesnice má napravo od tlačítka pro vyvolání nabídky (tato klávesa je umístěna vedle pravé “windowsovské” klávesy) netradičně umístěnou klávesu Delete, dále vpravo jsou již umístěny směrové šipky. Klávesa pravý Shift je užší, napravo od ní je šipka dopředu a napravo od šipky dopředu je klávesa End, nad klávesou End jsou postupně klávesy Page Down, Page Up a Home. Blok fukčních kláves spolu s klávesami Escape, Print Screen, Scroll Lock a Pause je také celistvý a tyto klávesy jsou na výšku užší. Klávesa Backspace je delší, hlavní Enter je delší, ale jednořádkový.

Hlavními výhodami této klávesnice jsou přesné české popisky (typu QWERTZ, anglické popisky nejsou vůbec obsaženy), na klávesnici jsou znázorněny i vedlejší znaky používané s klávesou pravý Alt. Dost obsáhlý blok multimediálních kláves je také velice praktický, ale jsou na něj potřeba zvláštní ovladače pro správnou funkci všech kláves. Tato klávesnice je na psaní velice pohodlná, je velice skromná na místo, ale nezdá se mi její každodenní využití u normálního domácího PC, protože pokud jste zvyklý na standardní rozložení kláves a měli byste s tímto klávesovým rozložením začínat, nemusela by vás tato klávesnice příliš potěšit. Já jsem ji sice vlastně používal jako hlavní klávesnici, ale dnes bych ji využíval asi jako klávesnici přenosnou, protože pro přenos je velice praktická.

Hlavním mým důvodem pro odchod od této klávesnice bylo jiné rozpoložení kláves, konkrétně jsem zvyklý při hraní na používání šipek, také jsem si zvykl, že u normální klávesnice je kolem šipek volné místo a protože já nemám prsty přesně na šipkách, ale mám je třeba trochu na kraji té klávesy a jelikož má Umax klávesnice šipky zakomponované uvnitř alfanumerické části, přišlo mi hraní trochu nepraktické. Dále mě nepotěšila absence pravého Control, protože tu jsem také hojně využíval při hraní, dále ale také při používání zkratek ve Windows (hlavně oblíbené zkratky CTRL+ALT+DELETE, kterou jsem se naučil spouštět jednou rukou a u klávesnice Umax to šlo jednou rukou bohužel trochu hůře). Jedním z dalších hlavních důvodů bylo to, že blok funkčních kláves je smrštěn k sobě, takže se nedá “po slepu” nahmatat ta správná klávesa.

Popisky kláves se mi nepodařilo používáním zničit, pouze u kláves se šipkami již bylo poznatelné malé opotřebování (jsou ale stále čitelné). Moc nepotěšily ani USB porty, protože se na ně nedalo připojit zařízení s větším odběrem proudu, nebo s větší zátěží. Například ke klávesnici šel připojit Gamepad s vibracemi, menší ventilátorek pro osvěžení uživatele, ale například při připojení flashdisku se mi ve Windows zobrazila hláška o přetížení.

V multimediálních klávesách můžete najít klávesy pro zobrazení domovské internetové adresy, emailové adresy, klávesa pro přechod na předchozí stránku nebo na následující stránku, aktualizace stránky atd. Těmito klávesami se dá také ovládat multimediální přehrávač: přehrávání/pauza, zastavit, další stopa, předchozí stopa, vypnout zvuk, zesilování a zeslabování zvuku. Z dalších jsou zde obsaženy pro přechod do režimu spánku či vypnutí PC.

Jak jsem již zmiňoval klávesnice Umax WK711 je velice pohodlná pro psaní, nezabírá místo, ale nemusí potěšit jiné rozpoložení kláves, doporučoval bych nemít pouze tuto klávesnici, ale mít k ní nějakou plnohodnotnou klávesnici a tuto používat například na psaní, jako přenosnou klávesnici, nebo třeba i u notebooku by se dala použít. Pokud si ale na ni zvyknete, není žádný problém ji využívat jako základní klávesnici.

Sice to teď vypadá, že mi tato klávesnice nevyhovovala, ale opak je pravdou, na jiné rozpoložení jsem si zvykl, ale postupem času jsem začal mít chuť na standardní rozpoložení kláves, proto mám opět klávesnici s klasickým rozpoložením, ale mám také chuť si opět připojit tuto Umax klávesnici a používat ji.

Odkaz na oficiální web: Umax.cz

Odkaz na ovladače z jiného webu: czc.cz (WinXP) a
czc.cz (jiné operační systémy)

Zde si dovoluji uvést obrázky:

Umax WK711

Umax WK711 shora

Rubrika: Hardware a jiná technika | 1 komentář »

Atomic Bomberman - hra, která mě vždy potěší

Pátek 12. Říjen 2007

Teď sice nebudu mluvit o aktuální či graficky vyspělé hře, ale spíše o hardwarově nenáročné a velice zábavné až návykové hře. Hra se jmenuje Atomic Bomberman. Pokud znáte hru Dyna Blaster, tak hra Atomic Bomberman je taková její pokračovatelka “v lepším grafickém vyvedení”, uvedl jsem uvozovky, protože je sice Atomic Bomberman graficky lepší než Dyna Blaster, ale nedá se v dnešní době považovat za grafický skvost, ale mě osobně tak úplně na grafice nezáleží.

Hru Atomic Bomberman jsem kupoval s časopisem Score, bohužel si už nevzpomenu na číslo časopisu, ale věřte, že už je to docela dlouhá doba. Dále asi zklamu ty, co hru nemají a chtěli by si pořídit, protože tato hra se už oficiálně koupit nedá. Takže pokud máte možnost si tuto hru od někoho půjčit, nebo jste měli předplacené Score či jiný časopis, kde tato hra vyšla a vůbec jste tu hru nezkoušeli, tak jste možná o něco přišli, tato hra dokáže velice dobře pobavit na dlouhé chvíle, potěší i možnost hry více hráčů a to jak na jednom PC, tak standardní Multiplayer.

Hra Atomic Bomberman je jedna z mála her, kterou si zahraji, pak ji možná přestanu na chvíli (nebo na delší čas) hrát, ale jakmile se k ní opět vrátím, cítím se, jako bych tuto hru hrál poprvé, prostě mě to chytne. Mezi takovéto skvělé návykové hry se u mě řadí také Mafia, Need For Speed: Porsche Unleashed, Half-Life, možná i další. U ostatních her to u mě bývá tak, že si ji zahraji, ale už mě to poté k ní moc nepoutá. Prostě je tato hra u mě hodně vysoko v žebříčku v nejzábavnějších a nejchytlavějších her, protože se v této hře objevují i velice humorné situace.

Rubrika: Hry | 20 komentáře/ů »

Mivvy Dual - konečně dvě SIM karty najednou

Pondělí 8. Říjen 2007

Mobilní telefon Mivvy Dual umožňuje prakticky jako první mobilní telefon v ČR používat dvě SIM najednou. Ne, že by nebyli žádné jiné telefony, které by umožňovaly do sebe vložit dvě SIM či nějaké speciální kryty pro dvě SIM, ale tento telefon je naprosto výjimečný tím, že s těmito dvěma SIM umí pracovat zároveň. Obě SIM karty jsou přihlášeni k síti najednou a dokáži zároveň přijímat hovory.

Tento telefon ale asi ničím jiným nenadchne, sice má docela vysokou výdrž baterie, slot pro paměťové karty microSD, přičemž 128 MB karta je v balení, ale třeba fotoaparát telefonu je spíše obrázkovač s 1.3 MPiX a z datových technologií je obsaženo “pouze” GPRS. Vzhled telefonu je velice konzervativní bez módních výstřelků, což považuji za plus, ale že je telefon konstrukce “V”, to považuji za mínus.

Displej má rozlišení 176 na 220 bodů a 262 tisíc barev, vedlejší displej je jakýsi proužek typu OLED se stavovými ikonami. Mivvy dokáže pracovat s jakoukoli SIM kartou od jakéhokoli operátora a telefon na displeji ukazuje pro každou SIM její signál, telefon má také dvě tlačítka pro zvednutí hovoru (jedno pro první SIM, druhé pro druhou SIM). Hlavní (primární) SIM karta se vkládá pod baterii, druhá (sekundární) SIM má místo na boku. Jinak je vždy všechno pro každou SIM kartu označeno, aby nedošlo k záměně, například při posílání zprávy si vyberete, jaká SIM má zprávu poslat, nebo v telefonním seznamu máte u jména napsáno uložení na té, či oné SIM (samozřejmě i samotný telefon má paměť - 1000 kontaktů). Ale je tu jedna výjimka a to při MMS a datových přenosech, kdy s MMS a datovými přenosy umí pracovat pouze primární SIM karta.

Samozřejmostí je i možnost vypnout jednu SIM kartu. Mivvy Dual obsahuje i emailový klient. Telefon dále umí přehrávat MP3, má diktafon, hlasité handsfree, rádio a kalendář (měsíční náhled). Telefon se dá k PC připojit přes USB kabel, který telefon i dobíjí a je zde i podpora USB Mass Storage (chování se jako pevný disk).

Cena tohoto přístroje se pohybuje od 6 200 Kč do 7 400 Kč. Mivvy Dual by asi bez přítomnosti možnosti používání dvou SIM karet najednou upadl do zapomnění, protože kromě této funkce je to velice obyčejný telefon, ale díky této funkci je to průkopník a bude to vždy ten první, co to měl.

Rubrika: Mobilní koutek | Bez komentářů »

DVD z novin a časopisů

Pondělí 8. Říjen 2007

Poslední dobou sleduji, že se s filmy na DVD přímo roztrhl pytel, myslím ale ty filmy, které bývají přílohou různých deníků a magazínů a stojí kolem 40 až 90 Kč. Myslím si, že jsou tyto filmy často velice výhodně prodávané a nevyplácí se podle mě si tyto filmy půjčovat, následně nagrabovat do PC a pak vypálit. Chtěl bych zde uvést nějaké ty odkazy na stránky, na kterých je uvedeno předem, kdy bude jaký film v jakých novinách nebo časopisech. Sice bych mohl bych na svém webu také psát nějaké ty seznamy filmů dopředu, ale musel bych to opsat z jiných webů, protože nemám žádné jiné zdroje, ale toto by byla prakticky krádež a navíc bych se nemusel zajímat ničím jiným.

Z hodně odkazů považuji tyto dva za nejlepší:
Google.com (jedná se o velice přehledný “Googlovský” kalendář s denním náhledem na časopisy a noviny s DVD, přičemž o nějakých filmech se dovíte třeba až 2 měsíce dopředu)

Lopuch.cz (toto je seznam s filmy, u kterých je uvedeno datum vydání a zdroj, dole je i diskuzní fórum)

Tento článek jsem již aktualizoval, nový článek je zde.

Rubrika: Zajímavosti z internetu | 28 komentáře/ů »