Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Archiv: Září, 2009

A4Tech K5-52D - velice hezká notebooková myš

Neděle 20. Září 2009

Úvod

Asi rok jsem k notebooku Asus Eee 701 používal obyčejnou USB optickou myš od značky Genius (NetScroll 120). Myš mi dostatečně vyhovovala, ale když jsem třeba pracoval na stolním počítači, kde je připojena herní myš od značky A4Tech (X-750F), tak jsem citelně poznal ten rozdíl. A4Tech myš je velice přesná, pohodlná a tichá, zatímco obyčejná myš od Geniusu má “hlasitá” tlačítka, kolečko tiché také není, není tak přesná a chyběly mi zde další tlačítka pro návrat zpět a dopředu třeba v internetovém prohlížeči.

Výběr myši

Když jsem měl čas, rozhlížel jsem se po internetu po nějaké jiné zajímavé myši, zajímavé jak parametry, tak vzhledem. Narazil jsem na myš A4Tech K5-52D, která mě naprosto uchvátila vzhledem a parametry, tak jsem ji za přesně 300 Kč zakoupil. Sice má optický snímač, ne laserový, ale přesto je velice přesná, má měnitelné rozlišení pomocí speciálního tlačítka, zvládá 400, 800, 1200 a 1600 DPI.

Vzhled

Svrchní plocha této myši je celá lesklá, většinu zabírá plast, který má barvou a vzorováním napodobit karbonový vzhled, tento vzor mají také hlavní dvě tlačítka myši. Zbytek je černý plast, který obklopuje ten “karbonový”, a tento černý plast se také vyskytuje v oblasti kolečka, tlačítka pro změnu rozlišení a ještě jednoho malého tlačítka. I na bocích myši z části zasahuje černý lesklý plast, boky jsou však většinou tvořeny z matného a drsnějšího, tudíž méně klouzavého, plastu a na každém boku je také gumová protiskluzová ploška, záď myši obsahuje lesklý a matný plast vyrovnaně. Přední tlačítka mírně zasahují i do přední části myši, také jako matný a lesklý plast. Vepředu je však také konektor miniUSB pro připojení kabelu, myš má totiž odpojitelný kabel, o tom ještě později. Spodní strana myši je kromě kluzných plošek, optického snímače tvořena opět z již zmíněného matného plastu a spodní část také obsahuje otvor, kam se dá uložit smotaný USB kabel.

Velikost a tvar

Pokud budu mluvit o velikosti a tvaru této myši, tak musím říci, že její “kolegyně” A4Tech X-750F je prostě ve všech směrech o něco málo větší. X-750F je delší (tento rozdíl je dosti znatelný), v některých místech je X-750F také širší, X-750F je také vyšší, může se zdát také o něco málo těžší než K5-52D. A vůbec je X-750F lépe tvarovaná do ruky než její “kolegyně”, byla také dražší. Avšak barevně se mi líbí více moje nová myš K5-52D a řekl bych, že díky jejím standardním “myším” tvarům je taková decentnější než její větší “kolegyně”. X-750F je prostě vyloženě herní myš a K5-52D je notebooková, tudíž je spíše pro standardní práci. K5-52D délkou trochu zaostává i za Genius NetScroll 120, ale opravdu je malinko. Obecně však můžu říci, že A4Tech K5-52D není zas tak malá myš a že dokáže nahradit kdejakou myš u stolního počítače narozdíl od jiných přenosných notebookových myší.

Tlačítka

Teď něco málo k tlačítkům. Myš A4Tech K5-52D má celkem 7 tlačítek, z nichž 6 tlačítek si můžete pomocí dodávaného a i stažitelného softwaru přenastavit, pokud však software (Oscar Mouse Editor Software) nenainstalujete, myš bude přesto fungovat, avšak tlačítka budou mít základní nastavení. Myš nepotřebuje žádné zvláštní ovladače. Myš má tedy standardní dvě tlačítka, levé a pravé, další dnes již standardní ovládací prvek je kolečko s funkcí prostředního tlačítka. Jedno z tlačítek “navíc” je menší a je v malém výřezu levého tlačítka, toto menší tlačítko má jako standardní funkci dvojklik (na otevírání složek, dokumentů atd., nebo je použitelné i ve hrách). Dalším je malé tlačítko z průsvitného plastu (jehož barva osvícení určuje aktuální rozlišení myši) umístěnné v černém plastu za kolečkem, což je již zmíněné tlačítko na změnu rozlišení a jeho funkce je standardním softwarem neměnitelná. Poslední dvě tlačítka “navíc” jsou obě na levém boku, jsou umístěna za sebou, přední má standardní funkci, například v internetovém prohlížeči, o stránku zpět a to druhé vpřed.

Odpojitelný kabel

Tato myš má odpojitelný kabel, který má funkci samonavíjení na takovou plastovou cívku, se kterou kabel tvoří celek a bez poškození cívky kabel ven nedostanete. Celková délka kabelu bez konektorů je opravdu výrobcem udávaná délka 60 cm, což opravdu není moc. Délka kabelu se dá cívkou nastavit ve čtvřech krocích, kdy postupně taháte za konektory od sebe a v určité pozici se vždy kabel “zastaví”. Po úplném vytažení a uvolnění a následném dalším zatažením má kabel tendenci se automaticky zpět namotat na cívku. Jak jsem již psal kabel má asi 60 cm maximálně, což u většiny standardních notebooků (14″ a více), které mají USB porty pouze na levé straně, nestačí úplně dokonale k tomu, abyste notebook kabelem obkroužili a mohli “jezdit” s myši na pravé straně. Toto se netýká třeba Asus Eee 701, který nejen, že má 2 USB porty na pravé straně, ale kabel také dokáže notebook “obejít” ze strany levé, kvůli velikosti (maličkosti) toto Eee. Samozřejmě ale není problém použít kabel jiný, jelikož jde o standardní kabel miniUSB a ten se dá nahradit. Mě však k mému notebooku ten dodávaný stačí a vyhovuje, protože je skladný a také velice lehký, proto vám nestěžuje práci s myší. Smotaný kabel se dá uložit do již zmíněného otvoru na spodní straně.

Oscar Software

Něco málo k softwaru Oscar Mouse Editor. Pomocí tohoto softwaru si můžete přenastavit funkci jakéhokoli tlačítka kromě tedy tlačítka pro změnu rozlišení (zde se dá změnit pouze barevná kombinace označující aktuální rozlišení myši; standardní barevné rozlišení je: 400 DPI - nesvítí, 800 DPI - zelená, 1200 DPI - oranžová, 1600 DPI - červená; dá se nastavit i to, aby blikaly dvě barvy naráz). K ostatním tlačítkům tudíž můžete nastavit i jiné funkce, třeba spuštění internetového prohlížeče či multimediálního přehrávače, nebo spuštění, zastavení či přetočení skladby a videa, nebo zoomování internetových či dokumentových stránek, dále se dá nastavit spouštění aplikací, dokonce se dají nastavit různé klávesy či klávesové zkratky. Avšak velikým plusem této aplikace je, že se dají nastavit takzvaná gesta. Vyberete si třeba jedno tlačítko a k tomu můžete nastavit až 16 gest s podobnými funkcemi, jako jsou výše vyjmenované. Já jsem si třeba gesta nastavil na tlačítko dvojkliku, ale můžete použít třeba jedno z bočních tlačítek. Možností, jak využít softwaru je spousta a ani je nechci všechny vyjmenovat.

Závěr

Myš mě opravdu uchvátila vzhledem i funkcemi. Její vzhled je opravdu velice luxusní a decentní zároveň, její obecný tvar bude snad vyhovovat většině uživatelů, třeba jen jako záložní myš. Pokud si ji však pořídí levák, který používá myš v levé ruce, asi mu nebude vyhovovat pozice tlačítek “navíc”, což by byl asi problém a opačná myš se nedělá. Někde jsem však četl, že hodně leváků používá myš v pravé ruce, ale nevím, zdali je to pravda. Já tuto myš osobně doporučuji. Čekám na případné dotazy, které se pokusím zodpovědět. Ještě napíši, že uvedu radši jen odkaz na oficiální stránky, abyste věděli, jak myš vypadá, protože moje fotografie by její opravdovou krásu nedokázali popsat.

A4Tech.com (oficiální web myši K5-52D)
A4Tech.com (software a ovladač ke stažení)

Rubrika: Hardware a jiná technika | Bez komentářů »

Moje názory ke komentářům warez uživatelů

Pátek 11. Září 2009

Dnes jsem si podrobněji prohlížel statistiky mého webu a když jsem si prohlížel seznam všech možných stránek, ze kterých přišli lidé na můj web, tak jsem mimo jiné narazil i na dvě, podle názvu, warezová fóra. Záměrně je nejmenuji. Zajímalo mě tedy, co se zde mohlo objevit o mém webu.

Použil jsem tedy vyhledavač Google a po zadání názvu mého webu jako klíčového slova jsem našel na jedné z těchto stránek nějaké téma. Na stránku jsem se dostal pomocí archivu Google. Téma na fóru se zabývalo tím, že jeden z uživatelů by si nepořídil účet na RapidShare a přidal odkaz na stránku, kde se vyskytuje článek, který jeho smýšlení popisuje. Sice nevím, jaký odkaz to byl protože na fórum nemám přihlášení a ani ho nebudu zakládat, ale připsal i název článku, který se shoduje s tím, který jsem psal já (Stahování přes Rapidshare a podobné weby - zamyšlení), není tedy pochyb, že se jedná o můj článek.

Dost mě mrzí, že toto téma bylo založeno již v prosinci 2007 a já jsem si té návštěvy z toho fóra prostě nevšiml, protože jsem statistiky webu tak podrobně nezkoumal, ale jsem docela rád, že jsem se dozvěděl více názorů na mé smýšlení.

V tématu se vyskytuje spousta názorů, které převážně kritizují můj pohled v již zmíněném článku, což sice mohou, ale je to můj subjektivní názor a já si za ním budu stát, ostatně oni mají zase názor svůj. Dále jsem si všiml, že někteří uživatelé fóra některé věci trochu špatně pochopili, pokusím se tedy o upřesnění, o co mi šlo (není vyloučené špatné vysvětlení z mé strany).

Teď k názorům z fóra. Některé komentáře se zabývají tím, že dotyční nemají rychlý internet, a tudíž si účet na RapidShare nepořídí, protože by ho asi nevyužili, tyto komentáře nebudu komentovat. Popíši obsahy více zajímavých komentářů a můj názor na ně.

Komentář: Jeden z uživatelů píše, že ten, co psal článek (já), asi nevyzkoušel rychlý internet + Premium účet na RapidShare.

Můj komentář: Je to pravda. Rychlý internet sice mám, ale Premium účet ne, proč taky, když nemám potřebu stahovat každou sekundu svého života. Navíc proč bych měl platit za nelegální software.

Komentář: Dotyčný píše, že názory v mém článku popsané šíří lidé, co mají pomalý internet a v peněžence počítají každou korunu.

Moje odpověď: Internet pomalý nemám, jak jsem již napsal. Film (700 MB) bych pomocí svého připojení klidně stáhnul za 30 a méně minut. V peněžence úplně každou korunu nepočítám, ale určitě jako rozumný člověk všechny možné nákupy před uskutečněním promyslím. To se týká i počítačových her, nekoupím si spoustu her najednou, ale promýšlím si, které by mě opravdu bavily a ty si koupím.

Komentář: Uživatel píše, že kdo vyzkoušel Premium účet, tak již nikdy nebude chtít nic jiného, že člověk přestává hledat free servery. Dále píše, že cena jednoho účtu měsíčně je jedno posezení v hospodě, 3 krabičky cigaret nebo 200 Kč kredit. Dále píše o tom, že většina warez uživatelů mají Premium účet a ty, co ho nemají jsou k smíchu ostatním warez uživatelům a na závěr píše, že peněz za Premium účet nelituje.

Moje odpověď: Premium účet jsem nevyzkoušel a ani mě to nemrzí. Free servery nehledám, protože je hledat nepotřebuji. 200 Kč je sice jedno posezení v hospodě, ale já hospody kvůli kuřákům vyhledávám čím dál tím méně, tudíž nechodím ani jednou za měsíc do hospody. Třeba jen jednou za půl roku, když je příležitost a utratím třeba i více než 200 Kč.
Kolik by se za to dalo koupit krabiček cigaret mě nezajímá, protože jsem nekouřil, nekouřím a kouřit nebudu. Stačí, když vdechuju ten smrad na každé zastávce spolu se smogem zadarmo. 200Kč kredit mi vystačí třeba i na půl roku, protože mám telefon jen na důležité hovory a ne na “vykecávání”.
Takže rada přestaňte chodit do hospody, kouřit, méně volejte a můžete k tomu Premium účtu pořídit i jiné věci, třeba i legální hry. Kdybych používal Premium účet na stahování věcí, které vím, že jsou nelegálně získáné, tak by mě ty peníze mrzely.

Komentář: Další autor říká, že 200 Kč měsíčně není moc. A píše o autorovi článku (mně), že věří, že když si koupí hru za 600 Kč, tak že mu to vyjde lépe, než si stáhnout 10 her za 200 Kč. A dále píše o tom, že se při stahování přes RapidShare nevyskytují žádné chyby a že autor článku je asi vydavatel her.

Moje odpověď: 200 Kč měsíčně opravdu není moc, ale za nelegální obsah? Já ale nevěřím, že když si koupím hru za 600 Kč, že mi to vyjde finančně lépe než 10 her za 200 Kč, ale těmi 600 Kč podpořím výrobce a distributora, kteří mohou vyvíjet další hry, třeba i s českými titulky a třeba i za nižší cenu. Koho podpořím těmi 200 Kč za Premium účet? Výrobce a distributora hry asi těžko, že?
A dobrý pocit z koupě nemá cenu popisovat, protože to stejně dotyční nepochopí. Co se týče těch chyb, tak jsem myslel stahování přes free servery, kdy čekáte na “tiket” pro stahování. Třeba když “jede” internet v paneláku přes jednu IP adresu, tak se vám třeba zobrazí hláška, že již stahujete, což není úplně pravda. Anebo čekáte posledních pár vteřin a někdo z paneláku vám tiket “ukradne”. Toto se týká ale jen free serverů zadarmo.
Bohužel si vůbec nevymýšlím, popisuji jen svoje zkušenosti. Vydavatel her opravdu nejsem.

Komentář: Autora článku (mně) označuje jako “capka” (ani nevím, co to je) a že údajně nemám pojem o cenách. Že Premium účet stojí 1800 Kč ročně a hra stojí 1500 Kč a že za čtvrt roku vyjde další hra za dalších 1500 Kč. A že během roku přijde dotyčný o vetší peníze. Dále píše, že můj článek není o tom, že RapidShare je drahý a “na prd”, ale je proti warezu, že je to jinak “zabalené”. A že mě lituje, když nechci krást.

Moje odpověď: Pojem o cenách mám. Ano účet stojí 1800 Kč ročně a mohu si stáhnout 1800 her, z nichž je každá za 1 Kč. Stihnu ale ty hry za ten rok dohrát, potřebuji vůbec 1800 her? Nebo třeba i 100 her? Stihnu dohrát 100 her za rok? Budou mě vůbec všechny bavit? Nebo si vyberu jen pár nejlepších kousků, koupím si je, podpořím výrobce a nebudu těmi 1800 Kč podporovat bůhví koho.
Když si koupíte dvě hry za 1500 Kč, tak opravdu přijdete o více peněz než je 1800 Kč, ale v případě Premium účtů přijde výrobce a distributor her o několik miliónů, miliard Kč, nevím kolik přesně a nechci zbytečně přehánět.
RapidShare opravdu není tak drahý, ale já nechci platit za nelegální software, proto je pro mě “na prd”. Článek je opravdu proti warezu. Pak je pravda, že třeba nadpis článku je takový až příliš určitý, i když je v článku více myšlenek. A na závěr, opravdu nepotřebuji, aby mě litovali nějací “zloději”. Opravdu nechci. Litujte se prosím navzájem, “warezáci”.

Komentář: Další uživatel píše, že to nemám v hlavě v pořádku a že když zkusím Premium účet, tak nechci nic jiného. A že je blbost nepoužívat Premium účet, když má někdo pomalý internet. Dále píše, že stahování z RapidShare je vlastně legální, ale přesto se obsah stránek čistí, jak píše. Je to prý takový boj, kde warez svět je vynalézavější a lepší než cokoli jiného a většinou prý stejně vyhrává.

Moje odpověď: Nikdo v mém okolí si nemyslí, že bych byl nějaký duševně nemocný. Občanský průkaz mám, vystudoval jsem gymnázium, teď studuji technickou vysokou školu. Mám svůj vlastní názor a nenechám si do hlavy vtlouct názor někoho jiného, jako spousta warez uživatelů, takže jsem OK.
Premium účet? Neděkuji, nechci. To s tím pomalým internetem ať si každý rozhodne sám. Stahování z RapidShare je legální? Tak proč se tedy podle uživatele ten obsah promazává, když je nezávadný? A i kdyby to tak bylo (což nepopírám a ani nevyvracím), tak kde vezme výrobce a distributor peníze na vývoj nových her? Například v případě filmů se vydělává pomocí kin a v případě hudby pomocí koncertů, ale kde vezme výrobce her peníze na vývoj, než z koupí originálních médií?
Dále je pravda, že s warezem to takový boj je. Warez je možná vynalézavější a možná i často, podle uživatele warez fóra, “vyhrává”. Takže až úplně vyhraje, že si všichni lidé budou hry stahovat a nekupovat žádné nové, výrobcům her dojdou peníze a skončí, skončí také počítačové hry. Poděkuji tedy všem warezákům k jejich vítězství, poděkuji jim, že zvítězili a že zároveň zničili to, co stahují. Opravdu kvalitní logika. Když se všechno ukradne, budou mít všichni všechno, ale nic nového nevznikne, protože zadarmo dnes nic není, což asi někomu nedochází a ani nedojde.

Takže to je tak z komentářů asi vše. Každý má svůj názor, já také, tudíž jsem poukázat na to, že může existovat i jiný názor, než jejich. V komentářích jsem viděl, že si někteří z dotyčných přečetli jen něco a v článku také našli to, co tam není. A argumentace některých warezových uživatelů mi připomíná argumentaci žáků základní školy prvního stupně. Proč platit za věci, které můžu stáhnout (ukradnout) zadarmo? Prospějí však jen sobě (o nic jiného “warezákům” asi nejde).

Někteří uživatelé fora ke mně také měli připomínky, tak přeci mohli napsat komentář k tomu článku, já bych si své případné chyby uvědomil nebo bych se pokusil o upřesnění svého názoru.

Dále se chci omluvit, zda jsem v článku popsal něco dvojznačně. Opravdu jsem nechtěl, aby to vypadalo, že si myslím, že koupě nové hry se finančně vyplatí více než stažení z RapidShare. Jen jsem chtěl poukázat, že stahování z free serverů jako RapidShare je zdlouhavé (čas jsou také peníze) a Premium účty jsou pro mě trochu nesmyslné tím, že zaplatím za obsah, o kterém vím, že je nelegální.

Dále bych chtěl dnešním článkem popsat, že pokud člověk nemá na drahý software a k práci ho nepotřebuje, tak ke spoustě softwaru existuje i software ekvivalentní a zadarmo. Pochybuji, že všichni, co si stáhli Photoshop, potřebují všechny jeho funkce a nestačil by jim “normální” program. Toto sice u her neplatí, ale zase já osobně nepotřebuji dvacet her na 1 měsíc, protože bych je nestihl dohrát a “válely” by se mi na disku, tudíž si vyberu jen ty pro mě nejlepší.

Navíc kvůli warezových uživatelům dnešní hry obsahují až neuvěřitelně složité protikopírovací ochrany, které stejně “warezáci” prolomí. Navíc by mě ani nebavilo tyto ochrany obcházet. Například si chci zahrát nějakou hru, tak si ji stáhnu. Přečtu si návod, jak hru spustit, je tam třeba kolem 20 bodů. Píše se tam například něco jako:

Nejdříve vypalte tuto hru “zvláštním” programem na “zvláštní” médium, pak si nainstalujte další “zvláštní” program, nainstalujte si hru atd. Nakonec vypněte počítač, mechanicky odpojte všechny optické mechaniky, počítač zapněte. Připojte softwarově image CD přiložený u hry a hru spusťte. Pokud se objeví problém, zřejmě jste něco udělali špatně a začněte znova.

Tento návod jsem si právě vymyslel, ale něco v něm je pravda. Musím tudíž říci, že po takovém složitém popisu, který mi pár minut zabere, přestávám mít chuť si tu hru zahrát nebo mi již nezbývá čas. Zato když mám koupenou hru, tak vložím CD (DVD), nainstaluji, spustím, popřípadě zadám sériové číslo a hraji, jak prosté.

Nikomu svůj názor násilím a ani jiným způsobem nevnucuji, pouze jsem chtěl naznačit jiný způsob myšlení a možné důsledky činů warezu. Ale jak vidím, stejně se nikdo nezamyslí tak, jak bych potřeboval a stále vidí v mých článcích to, co tam není, a nevidí to, co tam je.

Rubrika: Antiwarez | 2 komentáře/ů »

Asus Eee 701 - Windows XP

Středa 2. Září 2009

Když jsem se v článku o výměně operační paměti zmínil, že od článku, kde jsem psal o dlouhodobých zkušenostech s tímto Eee, se něco málo změnilo, operační paměť nebyla ta jediná věc.

V článku o zkušenostech jsem mimo jiné můj názor na systém Eeebuntu verze 2.0, který jsem ovšem následně vyměnil za Eeebuntu 3.0. Mezitím (a i po nainstalování Eeebuntu 3.0) jsem samozřejmě ozkoušel spoustu dalších distribucí linuxu pomocí LiveCD (LiveUSB) verzí jako EasyPeasy, FluxFlux, EeeDora, Puppeee, Kubuntu, Xubuntu či Slax.

Jelikož Eeebuntu 2.0 jsem měl ve verzi NBR (Notebook Remix) a zjistil jsem, že spouštěč aplikací v této distribuci nepoužívám. A navíc se mi zdálo, že mám zabráno hodně místa na disku hned po instalaci, protože mi po instalaci zbylo ze 4 GB (doopravdy asi 3,88 GB) “jen” asi 1,2 GB a po instalaci pár programů navíc se mi místo na disku “smrsklo” prakticky jen na 600 MB, což se mi zdálo málo, protože mám rád rezervu, rozhodl jsem se, že si stáhnu Eeebuntu ve verzi Base, kde si doinstaluji prográmky, které doopravdy potřebuji. To již byla nová verze Eeebuntu 3.0. Zde mi po instalaci pár prográmů, které jsem využíval zbývalo asi 1,2 GB volného místa.

Nějaký čas jsem fungoval s tímto linuxem, ale poté jsem přemýšlel, proč bych měl používat nějaké upravené Ubuntu, když mohu vyzkoušet pravé Ubuntu. Dal jsem se do instalování Ubuntu 9.04. Poté jsem podle tohoto návodu nainstaloval kernel pro EeePC. A při testování funkčnosti jsem neměl s ničím problém, přes WiFi jsem se připojil, rozlišení displeje sedělo, touchpad fungoval atd. Programy, které jsem doinstaloval v Eeebuntu, zde samozřejmě fungují také. Klávesové zkratky mi fungovaly až na zapnutí a vypnutí WiFi, což jsem se sice snažil napravit, ale stále marně a neměl jsem vždy tolik času na to to vyřešit, nechal jsem to tedy běžet.

Po čase jsem ale přišel na další problém, že pokud jsem použil program GFceu (program na emulaci Nintenda za použití OpenGL) a spustil nějakou hru, tak se ta hra trhala, ačkoli když jsem tento program používal v Xandrosu, tak hry běžely plynule, což se týkalo i hry SuperTux. Ne že bych chtěl na tomto notebooku hrát, ale chtěl jsem, abych měl k dispozici “plný výkon”, který Eee zvládá, snažil jsem se najít problém na internetu, kde jsem se dočetl něco jako, že se k linuxovým distribucím jako je Ubuntu nedodávají ty správné ovladače zvládající OpenGL (to je případ i Eeebuntu). Nějakou dobu jsem se snažil nějaké jiné najít, avšak neúspěšně.

Rozhodl jsem se tedy, že vyzkouším nainstalovat Windows XP (které jsem před tím nezkoušel), jelikož pro ně mám na dodávaném DVD oficiální ovladače. Pro instalaci jsem použil 2GB obyčejný flashdisk a tento návod. Návod opravdu funguje, jen je důležité nemít při instalaci Windows vloženou SD(HC) kartu, pokud na ni nechcete Windows instalovat a je lepší čtečku v BIOSu po dobu instalace úplně vypnout, protože se mi stalo, že jsem ve čtečce kartu měl a po instalaci mi Windows naběhla jen s vloženým instalačním flashdiskem a bez něj systém nenaběhl. Jelikož systém Windows mé paměťové kartě ve čtečce přidělil písmenko C a vnitřnímu systémovému disku písmenko D, přičemž přímo v instalaci se hlavní disk hlásil jako C, považoval jsem to za hlavní důvod neúspěchu. Pomohl by možná tento návod pro změnu písmena systémového disku, kdy se písmenka v registru “prohodí”. Já jsem však instalaci radši provedl znovu.

Systém Windows XP mám se Service Pack 3. Systém nabíhá slušně rychle, snad rychleji než Ubuntu, myslím si, že rychlost nabíhání je srovnatelná se systémem Xandros. Po instalaci všech ovladačů, funguje vše tak jak má, WiFi, klávesové zkratky, rozlišení displeje, zvuk, grafická karta atd. Musel jsem si však nainstalovat i ovladače pro můj tuner Asus MyCinema U3100 a také program TotalMedia od ArcSoft, který je na CD od tuneru. Přijímám tedy i televizi. Zkoušel jsem i OpenGL, například hru SuperTux a běží mi plynule. Toto Eee například zvládá hry Grand Theft Auto 3 či dokonce Grand Theft Auto: San Andreas (video zde a zde). Osobně jsem zkoušel i hru Mafia (demo). Díky 2GB paměti hra nabíhá svižně, avšak musí se snížit detaily, aby byla hra plynulejší, protože na plné detaily je hra pomalejší.

Zatím si na tento systém nestěžuji, protože mi zdánlivě připadá svižnější než Ubuntu a funguje mi zde vše, co potřebuji. Trochu mě však mrzí, že bych nemohl mít kvůli malému vnitřnímu disku nainstalovaný vedle Windows i Linux (například Ubuntu), protože dost věcí se mi v Linuxu zdá pohodlnější a jednodušší.

Rubrika: Hardware a jiná technika | Bez komentářů »

Asus Eee 701 - Jak jsem vyměnil operační paměť

Středa 2. Září 2009

Od doby tohoto článku, kde jsem popisoval své delší zkušenosti s tímto opravdu malým notebookem, se již něco málo změnilo. Co konkrétně? Například že jsem, jak jsem se v nadpisu zmínil, vyměnil operační paměť.

Čas od času se mi stávalo, že mi prohlížeč Opera, když jsem měl oteřeno více panelů a ještě jsem stahoval pár souborů, občas “zasekal” operační paměť, kdy vůbec systém nechtěl reagovat na žádné povely a často jsem musel vypnout systém natvrdo. Po čase jsem se rozhodl, že si tedy operační paměť vyměním.

Nechtěl jsem troškařit, tak jsem se podíval po 2GB paměti typu DDR2, kolik stojí a zda mi ji vůbec můj malý notebook, respektive paměťová sběrnice, pobere. Zjistil jsem, že 2 GB jsou v pořádku a že je to maximum, dále byla důležitá frekvence paměti, zvládaná je 667MHz, četl jsem i o tom, že se dá koupit i paměť s 800 MHz, avšak paměť se stejně podtaktuje, takže je to pro Eee zbytečné. Ještě je důležité pamatovat na to, že operační paměti pro notebooky nejsou kompatibilní s paměťmi pro stolní počítače, proto se v obchodě při koupi paměti pro tento notebook musíte podívat po typu SODIMM DDR2.

Můj konkrétní kus byl v obchodě, kde jsem nakupoval, označen: SODIMM DDR2 2GB, PC5300(667MHz), CL5, KINGSTON ValueRAM. Po vyhledání této paměti ve zboží na internetu vychází momentální ceny od 550 Kč až do možných 1100 Kč. Já osobně jsem ji kupoval také přes e-shop, ale s vyzvednutím na kamenné prodejně, která se vyskytuje ve městě, ve kterém bydlím. Moje paměť byla asi za 670 Kč, což je sice více než na nejlevnějším e-shopu, ale po přičtení ceny za poslání ke mně domů by cena vyšla nastejno. Další informace o této paměti jsou zde (v angličtině).

Paměť se prodává v klasickém plastovém obalu, paměť pro notebooky je o dost menší než v klasickém PC, takže i moje plastová krabička byla dost malá. V tomto obalu se pod pamětí nacházel složený papír, na kterém je mimo jiné obrázkový návod o 6 úkonech, jak paměť vyměnit. Popíšu zde snad jen jednodušší popis, jak paměť vyměnit, protože to opravdu zvládne každý.

Toto byla moje první výměna operační paměti a sám jsem si před výměnou říkal, že to možná bude problém, ale není. Stručně se tedy zmíním co a jak.

Prvním důležitým krokem je mít vypnutý notebook, dále je potřeba ho mít odpojený i z elektrické zásuvky a dalším důležitým krokem před samotným otevíráním dvířek operační paměti je vyndat i baterii. Dvířka pro výměnu operační paměti se v Eee 701 (4G verze) vyskytují na spodní části notebooku uprostřed, jsou to jediná dvířka nacházející se v tomto prostoru.

Tato dvířka drží dva šroubky a další plastové úchytky. Stačí jen vyšroubovat dva křížové šroubky (ovšem nejdříve se musíme zbavit samolepky, která jeden překrývá, o tom se zmíním později), dvířka otevírat a vycvaknout z bočních zpětných háčků. Nakonec je můžeme vysunout z úchytek, které jsou na opačné straně než šroubky. Pokud máme Eee nasměrováno přední stranou s kontrolkami k nám, tak pod dvířky jsou dva otvory, z nichž ten blíže k nám obsahuje operační paměť. Ještě před výměnou je důležité nebýt nabitý statickou elektřinou, tudíž se musíme o nějaký vodivý předmět (který není součástí notebooku) vybít, což platí i u normálních počítačů. Paměť jako takovou drží z boku dvě úchytky, které se musí odsunout od paměti směrem do stran a paměť tak uvolnit. Poté má paměť tendenci se vyklopit do úhlu asi 30° od základní desky, takže ji necháme vyklopit. Až je plně vyklopena, můžeme ji vyndat a stejným směrem vložíme paměť jinou. Na vloženou paměť tlačíme, dokud ji nedostaneme opět do těch bočních úchytek, do zacvaknutí. Teď si pro jistotu necháme dvířka otevřená, otočíme notebook, vložíme baterii či zapojíme notebook do elektrické zásuvky a zkusíme, zda je paměť funkční, zda ji notebook načetl. Můžeme se podívat do BIOSu (klávesa F2 při nabíhání) nebo můžeme nechat naběhnout i systém a zde zkontrolovat. Opět vypneme, odpojíme pro jistotu od elektrické sítě a baterie, přiložíme dvířka, která zasuneme do úchytek, zacvakneme a nakonec zašroubujeme.

Teď k té samolepce, můj notebook měl na pravém šroubku bílou nálepku EeePC (můžete mít i jinou), která se v aktuální době může sundat, aniž byste ztratili nárok na záruku. Protože v době, kdy se tento notebook objevil na českém trhu, tak toto neplatilo. I když jste měli standardní dvouletou záruku na tento notebook a někde jste se dočetli, že při výměně operační paměti v “normálním” notebooku se záruka neztrácí, tak u Eee bohužel ano. Ovšem po čase Asus “změnil názor” a paměť si můžete vyměňovat beze ztráty nároku na záruku.

Výměna této paměti se mi povedla na první pokus a to se v počítači každý den “nehrabu”, lépe řečeno vůbec. Možná se divíte (možná ne), proč jsem při té výměně upozorňoval i na vyndání baterie. Je to proto, že i když notebook vypnete a odpojíte od elektrické sítě, tak pokud v něm necháte baterii, stále jsou některé obvody pod proudem a můžete si způsobit nechtěný zkrat. O tomto případu jsem někde na internetu četl také, takže pozor na to.

Pokud se ovšem na výměnu necítíte, výměnu nechte radši na odborníkovi. Pokud byste však chtěli tento návod použít i pro výměnu paměti u jiných notebooků, nejdřív si zjistěte, zda vůbec máte dvířka pro výměnu operační paměti, protože například některé nižší modely než je Asus Eee 4G nemají (neměli) tato dvířka, myslím, že to byla verze 2G a možná i 4G Surf. A některé z “normálních” notebooků také taková dvířka nemají, takže zde byste měli nechat výměnu odborníkům, pokud možno v servise od vaší značky. Pokud jste si jisti, že váš notebook dvířka má, podíval bych se do návodu či někde na internetu, kde se konkrétně pod nimi paměť nachází, abyste nebyli překvapeni, protože například vyšší verze Eee (90x, 100x) mají paměť umístěnou v jiném místě.

Rubrika: Hardware a jiná technika | Bez komentářů »