Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Archiv: Září 2nd, 2009

Asus Eee 701 - Windows XP

Středa 2. Září 2009

Když jsem se v článku o výměně operační paměti zmínil, že od článku, kde jsem psal o dlouhodobých zkušenostech s tímto Eee, se něco málo změnilo, operační paměť nebyla ta jediná věc.

V článku o zkušenostech jsem mimo jiné můj názor na systém Eeebuntu verze 2.0, který jsem ovšem následně vyměnil za Eeebuntu 3.0. Mezitím (a i po nainstalování Eeebuntu 3.0) jsem samozřejmě ozkoušel spoustu dalších distribucí linuxu pomocí LiveCD (LiveUSB) verzí jako EasyPeasy, FluxFlux, EeeDora, Puppeee, Kubuntu, Xubuntu či Slax.

Jelikož Eeebuntu 2.0 jsem měl ve verzi NBR (Notebook Remix) a zjistil jsem, že spouštěč aplikací v této distribuci nepoužívám. A navíc se mi zdálo, že mám zabráno hodně místa na disku hned po instalaci, protože mi po instalaci zbylo ze 4 GB (doopravdy asi 3,88 GB) “jen” asi 1,2 GB a po instalaci pár programů navíc se mi místo na disku “smrsklo” prakticky jen na 600 MB, což se mi zdálo málo, protože mám rád rezervu, rozhodl jsem se, že si stáhnu Eeebuntu ve verzi Base, kde si doinstaluji prográmky, které doopravdy potřebuji. To již byla nová verze Eeebuntu 3.0. Zde mi po instalaci pár prográmů, které jsem využíval zbývalo asi 1,2 GB volného místa.

Nějaký čas jsem fungoval s tímto linuxem, ale poté jsem přemýšlel, proč bych měl používat nějaké upravené Ubuntu, když mohu vyzkoušet pravé Ubuntu. Dal jsem se do instalování Ubuntu 9.04. Poté jsem podle tohoto návodu nainstaloval kernel pro EeePC. A při testování funkčnosti jsem neměl s ničím problém, přes WiFi jsem se připojil, rozlišení displeje sedělo, touchpad fungoval atd. Programy, které jsem doinstaloval v Eeebuntu, zde samozřejmě fungují také. Klávesové zkratky mi fungovaly až na zapnutí a vypnutí WiFi, což jsem se sice snažil napravit, ale stále marně a neměl jsem vždy tolik času na to to vyřešit, nechal jsem to tedy běžet.

Po čase jsem ale přišel na další problém, že pokud jsem použil program GFceu (program na emulaci Nintenda za použití OpenGL) a spustil nějakou hru, tak se ta hra trhala, ačkoli když jsem tento program používal v Xandrosu, tak hry běžely plynule, což se týkalo i hry SuperTux. Ne že bych chtěl na tomto notebooku hrát, ale chtěl jsem, abych měl k dispozici “plný výkon”, který Eee zvládá, snažil jsem se najít problém na internetu, kde jsem se dočetl něco jako, že se k linuxovým distribucím jako je Ubuntu nedodávají ty správné ovladače zvládající OpenGL (to je případ i Eeebuntu). Nějakou dobu jsem se snažil nějaké jiné najít, avšak neúspěšně.

Rozhodl jsem se tedy, že vyzkouším nainstalovat Windows XP (které jsem před tím nezkoušel), jelikož pro ně mám na dodávaném DVD oficiální ovladače. Pro instalaci jsem použil 2GB obyčejný flashdisk a tento návod. Návod opravdu funguje, jen je důležité nemít při instalaci Windows vloženou SD(HC) kartu, pokud na ni nechcete Windows instalovat a je lepší čtečku v BIOSu po dobu instalace úplně vypnout, protože se mi stalo, že jsem ve čtečce kartu měl a po instalaci mi Windows naběhla jen s vloženým instalačním flashdiskem a bez něj systém nenaběhl. Jelikož systém Windows mé paměťové kartě ve čtečce přidělil písmenko C a vnitřnímu systémovému disku písmenko D, přičemž přímo v instalaci se hlavní disk hlásil jako C, považoval jsem to za hlavní důvod neúspěchu. Pomohl by možná tento návod pro změnu písmena systémového disku, kdy se písmenka v registru “prohodí”. Já jsem však instalaci radši provedl znovu.

Systém Windows XP mám se Service Pack 3. Systém nabíhá slušně rychle, snad rychleji než Ubuntu, myslím si, že rychlost nabíhání je srovnatelná se systémem Xandros. Po instalaci všech ovladačů, funguje vše tak jak má, WiFi, klávesové zkratky, rozlišení displeje, zvuk, grafická karta atd. Musel jsem si však nainstalovat i ovladače pro můj tuner Asus MyCinema U3100 a také program TotalMedia od ArcSoft, který je na CD od tuneru. Přijímám tedy i televizi. Zkoušel jsem i OpenGL, například hru SuperTux a běží mi plynule. Toto Eee například zvládá hry Grand Theft Auto 3 či dokonce Grand Theft Auto: San Andreas (video zde a zde). Osobně jsem zkoušel i hru Mafia (demo). Díky 2GB paměti hra nabíhá svižně, avšak musí se snížit detaily, aby byla hra plynulejší, protože na plné detaily je hra pomalejší.

Zatím si na tento systém nestěžuji, protože mi zdánlivě připadá svižnější než Ubuntu a funguje mi zde vše, co potřebuji. Trochu mě však mrzí, že bych nemohl mít kvůli malému vnitřnímu disku nainstalovaný vedle Windows i Linux (například Ubuntu), protože dost věcí se mi v Linuxu zdá pohodlnější a jednodušší.

Rubrika: Hardware a jiná technika | Bez komentářů »

Asus Eee 701 - Jak jsem vyměnil operační paměť

Středa 2. Září 2009

Od doby tohoto článku, kde jsem popisoval své delší zkušenosti s tímto opravdu malým notebookem, se již něco málo změnilo. Co konkrétně? Například že jsem, jak jsem se v nadpisu zmínil, vyměnil operační paměť.

Čas od času se mi stávalo, že mi prohlížeč Opera, když jsem měl oteřeno více panelů a ještě jsem stahoval pár souborů, občas “zasekal” operační paměť, kdy vůbec systém nechtěl reagovat na žádné povely a často jsem musel vypnout systém natvrdo. Po čase jsem se rozhodl, že si tedy operační paměť vyměním.

Nechtěl jsem troškařit, tak jsem se podíval po 2GB paměti typu DDR2, kolik stojí a zda mi ji vůbec můj malý notebook, respektive paměťová sběrnice, pobere. Zjistil jsem, že 2 GB jsou v pořádku a že je to maximum, dále byla důležitá frekvence paměti, zvládaná je 667MHz, četl jsem i o tom, že se dá koupit i paměť s 800 MHz, avšak paměť se stejně podtaktuje, takže je to pro Eee zbytečné. Ještě je důležité pamatovat na to, že operační paměti pro notebooky nejsou kompatibilní s paměťmi pro stolní počítače, proto se v obchodě při koupi paměti pro tento notebook musíte podívat po typu SODIMM DDR2.

Můj konkrétní kus byl v obchodě, kde jsem nakupoval, označen: SODIMM DDR2 2GB, PC5300(667MHz), CL5, KINGSTON ValueRAM. Po vyhledání této paměti ve zboží na internetu vychází momentální ceny od 550 Kč až do možných 1100 Kč. Já osobně jsem ji kupoval také přes e-shop, ale s vyzvednutím na kamenné prodejně, která se vyskytuje ve městě, ve kterém bydlím. Moje paměť byla asi za 670 Kč, což je sice více než na nejlevnějším e-shopu, ale po přičtení ceny za poslání ke mně domů by cena vyšla nastejno. Další informace o této paměti jsou zde (v angličtině).

Paměť se prodává v klasickém plastovém obalu, paměť pro notebooky je o dost menší než v klasickém PC, takže i moje plastová krabička byla dost malá. V tomto obalu se pod pamětí nacházel složený papír, na kterém je mimo jiné obrázkový návod o 6 úkonech, jak paměť vyměnit. Popíšu zde snad jen jednodušší popis, jak paměť vyměnit, protože to opravdu zvládne každý.

Toto byla moje první výměna operační paměti a sám jsem si před výměnou říkal, že to možná bude problém, ale není. Stručně se tedy zmíním co a jak.

Prvním důležitým krokem je mít vypnutý notebook, dále je potřeba ho mít odpojený i z elektrické zásuvky a dalším důležitým krokem před samotným otevíráním dvířek operační paměti je vyndat i baterii. Dvířka pro výměnu operační paměti se v Eee 701 (4G verze) vyskytují na spodní části notebooku uprostřed, jsou to jediná dvířka nacházející se v tomto prostoru.

Tato dvířka drží dva šroubky a další plastové úchytky. Stačí jen vyšroubovat dva křížové šroubky (ovšem nejdříve se musíme zbavit samolepky, která jeden překrývá, o tom se zmíním později), dvířka otevírat a vycvaknout z bočních zpětných háčků. Nakonec je můžeme vysunout z úchytek, které jsou na opačné straně než šroubky. Pokud máme Eee nasměrováno přední stranou s kontrolkami k nám, tak pod dvířky jsou dva otvory, z nichž ten blíže k nám obsahuje operační paměť. Ještě před výměnou je důležité nebýt nabitý statickou elektřinou, tudíž se musíme o nějaký vodivý předmět (který není součástí notebooku) vybít, což platí i u normálních počítačů. Paměť jako takovou drží z boku dvě úchytky, které se musí odsunout od paměti směrem do stran a paměť tak uvolnit. Poté má paměť tendenci se vyklopit do úhlu asi 30° od základní desky, takže ji necháme vyklopit. Až je plně vyklopena, můžeme ji vyndat a stejným směrem vložíme paměť jinou. Na vloženou paměť tlačíme, dokud ji nedostaneme opět do těch bočních úchytek, do zacvaknutí. Teď si pro jistotu necháme dvířka otevřená, otočíme notebook, vložíme baterii či zapojíme notebook do elektrické zásuvky a zkusíme, zda je paměť funkční, zda ji notebook načetl. Můžeme se podívat do BIOSu (klávesa F2 při nabíhání) nebo můžeme nechat naběhnout i systém a zde zkontrolovat. Opět vypneme, odpojíme pro jistotu od elektrické sítě a baterie, přiložíme dvířka, která zasuneme do úchytek, zacvakneme a nakonec zašroubujeme.

Teď k té samolepce, můj notebook měl na pravém šroubku bílou nálepku EeePC (můžete mít i jinou), která se v aktuální době může sundat, aniž byste ztratili nárok na záruku. Protože v době, kdy se tento notebook objevil na českém trhu, tak toto neplatilo. I když jste měli standardní dvouletou záruku na tento notebook a někde jste se dočetli, že při výměně operační paměti v “normálním” notebooku se záruka neztrácí, tak u Eee bohužel ano. Ovšem po čase Asus “změnil názor” a paměť si můžete vyměňovat beze ztráty nároku na záruku.

Výměna této paměti se mi povedla na první pokus a to se v počítači každý den “nehrabu”, lépe řečeno vůbec. Možná se divíte (možná ne), proč jsem při té výměně upozorňoval i na vyndání baterie. Je to proto, že i když notebook vypnete a odpojíte od elektrické sítě, tak pokud v něm necháte baterii, stále jsou některé obvody pod proudem a můžete si způsobit nechtěný zkrat. O tomto případu jsem někde na internetu četl také, takže pozor na to.

Pokud se ovšem na výměnu necítíte, výměnu nechte radši na odborníkovi. Pokud byste však chtěli tento návod použít i pro výměnu paměti u jiných notebooků, nejdřív si zjistěte, zda vůbec máte dvířka pro výměnu operační paměti, protože například některé nižší modely než je Asus Eee 4G nemají (neměli) tato dvířka, myslím, že to byla verze 2G a možná i 4G Surf. A některé z “normálních” notebooků také taková dvířka nemají, takže zde byste měli nechat výměnu odborníkům, pokud možno v servise od vaší značky. Pokud jste si jisti, že váš notebook dvířka má, podíval bych se do návodu či někde na internetu, kde se konkrétně pod nimi paměť nachází, abyste nebyli překvapeni, protože například vyšší verze Eee (90x, 100x) mají paměť umístěnou v jiném místě.

Rubrika: Hardware a jiná technika | Bez komentářů »