Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Mobilní telefon podle mého gusta - 1. díl

Středa 24. Září 2008

V tomto článku bych se chtěl zmínit a zamyslet nad tím, jak bych vlastně chtěl, aby vypadal můj mobilní telefon, který by splňoval všechny moje požadavky. Ne všechny funkce jsou hlavními prioritami, u každé píši, zda je důležitá či ne.

Určitě bych chtěl, aby neměl telefon problém vydržet na jedno nabití nejméně 10 dní, avšak musí být v této době započítány i nějaké hovory, napsané SMSky, možná i nějaké to připojení na WAP (či internet). Pokud by telefon měl jen tak ležet zapnutý a nic bych s ním nedělal, přál bych si, aby telefon vydržel více než 3 týdny, ba dokonce měsíc, protože by mě opravdu nebavilo strkat telefon každý druhý den do nabíječky, což je u dnešních telefonů docela běžné (že pane iPhone?). I když je to trochu nadsazené, telefony se často dostávají na hodnotu 4 - 6 dnů, což je obstojné, ale ne pro mě. Na tento nápad mě inspiroval můj stávající telefon Nokia 6030, se kterou jsem se dostal až na hodnotu 14 dnů (článek), ale určitě by vydržel ještě dva dny navrch, takže jsem se přesvědčil, že to jde. Ale abych se na takovéto hodnoty dostal, musel bych mít telefon oproštěný od různých vychytávek nebo je alespoň nevyužívat, což by pro mě nebyl problém, můj stávající telefon neumí ani MP3 (či něco podobného, na to mám MP3 přehrávač, popřípadě discman) a neumí ani fotit (na tom mám digitální fotoaparát), takže jsem zvyklý na obyčejný telefon.

Ale pokud by měl být v mém vysněném telefonu MP3 přehrávač, musel by ten telefon mít 3,5 mm jack, protože nechci žádné redukce a chci si připojit hned svá sluchátka, protože původní již od jisté doby nepoužívám. Tudíž by mi nevadila větší tloušťka telefonu, alespoň se lépe drží (2 cm tlustý telefon není pro mě problém). Na přenášení dat do telefonu bych si samozřejmě přál velice rozšířený konektor miniUSB (důležitá podmínka), který má docela hodně jiných zařízení (od fotoaparátů po kapesní počítače) a kabel není drahý, podpora Mass Storage by měla být samozřejmostí (jak pro vnitřní, tak pro vnější paměť), s tím souvisí existence rozšiřujícího paměťového slotu (nejlépe na SD, pokud možno SDHC, karty či jeho zmenšené verze - jsou levné a rozšířené).

Dále bych měl jeden velice naivní sen a to, aby se většina výrobců mobilních telefonů dokázala sjednotit a vyráběla by telefony se stejnými konektory, jak audio či datový, tak i nabíjecí. Protože mě opravdu nebaví mít s jiným telefonem, dokonce často i stejné značky, jiné kabely. Proč nemohu používat na tři telefony jednu nabíječku, či jeden datový kabel, protože v dnešní době ty staré mohu zahodit. Také by ale s těmito konektory souviselo další přání a to takové, abych mohl mít připojenou nabíječku, sluchátka a třeba i datový kabel najednou, což u Siemensu nějak pohodlně nešlo (spíše vůbec ne), protože měl pouhý jeden konektor na vše a záleželo na připojeném příslušenství, které spoje byly využívány. U nabíječky pro Siemens MT50 byly využívány asi jen 3, pokud jsem používal datový kabel, ten nejspíš využíval všechny, takže bych mohl jistým způsobem na jednu zástrčku drátky připojit i další příslušenství najednou, ale to není pohodlné. Například u Nokie 6030 mohu připojit sluchátka a nabíječku najednou, ale už nezapojím datový kabel a naopak, když zapojím datový kabel, nezapojím sluchátka ani nabíječku.

Mé přání stejných konektorů souvisí také s tím, že bychom si mohli, pokud nás jede někam víc lidí, popůjčovat nabíječku, pokud někdo zapomene. Protože je třeba problém v tom, že i když já mám Nokii (6030) a bratr má také Nokii (3109 Classic), nemůžeme použít jednu nabíječku (bez redukce), protože já mám větší konektor (asi 3,5 mm) a bratr menší (asi 2,0 mm) a to je to ta samá značka. Při tom většina dnešních telefonů má stejné napětí 3,7 V a jiný napájecí proud by vadit neměl, bude rozdíl v rychlosti nabití. Přece tužkové nabíjecí baterie se dají nabít pomalou nabíječkou (menší proud) za 17 hodin, nebo také rychlejší (větší proud) třeba za 30 minut a tolik to nevadí.

To je další problém, každá značka mobilu má jinou baterii (akumulátor), dokonce i jiný telefon stejné značky má jinou. Zde je sice trochu problém s odběrem telefonu, že ne každý telefon “žere” stejně, takže je rozdíl, a měl by asi být, v kapacitách baterií, ale zase bych si také přál, aby to bylo nějaké jednotnější, protože v dnešní záplavě různých modelů telefonů, si musíte řádně najít, která baterie by mi do telefonu šla a která ne. Každý výrobce si asi tímto odlišením konektorů, baterií a dalších příslušenství vydělává více peněz, protože s novým telefonem si musíte pořídit “vše” nové, ale asi si také snaží vytvářet vlastní originalitu a snaží se, aby si člověk spíše koupil telefon stejné značky, protože již nějaké to příslušenství má (nemusí všechno vyměnit) a je skoro líný vybrat si jiný telefon s jiným příslušenstvím.

Pravda je, že se poslední dobou čas od času objevují telefony jiných značek, které mají 3,5 mm jack na sluchátka nebo miniUSB konektor, ale je to jen za čas. Podle mého, kdyby mělo více značek stejné konektory, tak by uživatelé značky telefonů měnili častěji a častěji. Samozřejmě toto vše souvisí i s ovládáním a klávesnicí každého telefonu, protože si lidé také nechtějí zvykat na nové ovládání.

Rozhodl jsem se kvůli přehlednosti článek rozdělit na dva díly. Dále budu pokračovat ve funkcích mého vysněného telefonu. Pokračujte zde.

Tento příspěvek byl poslán: Středa, 24. 9. 2008 v 20.37 a je uložen pod Mobilní koutek. Reakce na tento příspěvek můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu. Můžete napsat komentář, nebo sem poslat zpětný odkaz ze své vlastní stránky.

1 komentář o “Mobilní telefon podle mého gusta - 1. díl”

  1. vodafone samoobsluha říká:

    s temi konektory je to pravda…proc nemuze byt vsade USB - viz. priklad Motoroly

Napište komentář