Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Mobilní telefon podle mého gusta - 2. díl

Středa 24. Září 2008

Toto je až druhý díl rozsáhlého článku, první najdete zde. Pokud jste na indexové stránce je 1. díl trochu níže na stránce, popřípadě na stránce starších článků.

Dále takový dotykový displej. Potřeboval bych ho vůbec, chtěl bych ho? Je to vcelku pěkná věc, ovládat telefon prsty, hned ukázat na displej na to, co chci, ale pokud má telefon klávesnici i dotykový displej najednou (mluvím o klasické konstrukci), tak bude buď malá klávesnice, nebo malý displej - bude se muset používat stylus, který bývá všude kromě domova nepohodlný, anebo bude přístroj tak velký, že by mě jako kupujícího mobilního telefonu odradil. Buď jedno nebo druhé. IPhone a hodně dalších telefonů se snaží o co největší dotykový displej a nic nezbylo na klávesnici, je to nové řešení mobilního telefonu, vcelku zajímavé, do jaké míry však (pro mě) praktické. Všechno se ovládá dotykem prstu, displej je dostatečné velký a čitelný (určitě i na slunci), ale osobně mám problém, často píšu SMSky a třeba i venku v zimě, jak moc je praktické psaní SMS a ještě k tomu venku v zimě, třeba i prší či dokonce sněží. S rukavicí to nepůjde, ale bez ní bych zase v té zimě nemusel mít takový cit.

Momentálně mám u svého telefonu dobrou klávesnici, na které se mi píše a i ovládá telefon dost dobře, takže bych chtěl ještě lepší. Navíc displej 3,5″ u iPhonu je podle mého minimální velikost pro pohodlné ovládání dotykového displeje a IPhone je také kvůli němu o dost větší než můj telefon a já bych chtěl spíše stejný, takže iPhone nemá pro mě moc velký význam a navíc na tom není s pohotovostní výdrží příliš dobře.

Takže dotykový displej nepotřebuji. Stačil by mi 2″, možná i 1,5″ displej, ale stále tak přemýšlím, jestli nebyly náhodou černobílé displeje lépe viditelné bez podsvícení než tyto dnešní TFT LCD displeje, které kvůli úspoře pohasínají a není vidět nic, pokud by měly svítit stále, zase by rychle vybíjely baterii. Tento problém by vyřešil displej OLED, který vlastně svítí pořád a to za menší nároky na baterii, těch jsem ale zatím moc neviděl. Na druhou stranu telefony s černobílým displejem a lepším vybavením vymizely, takže se dají koupit jen levné bez většího vybavení jako Motorola Motofone F3.

Když jsem tak přemýšlel o telefonu, klidně bych si telefon s černobílým displejem pořídil a kdyby uměl MP3, měl paměťové karty a existovaly by pro něj různé užitečné aplikace a dokázal by se i připojit na dnešní internet (s nějakým tím upravením), bral bych ho všema deseti. Nedávno jsem se všiml Motoroly W161, která se u nás neprodává (ani nevím, jestli bude) a která sice nesplňuje úplně vše, co si přeji, ale kdyby splnila dlouhou výdrž na baterii, venku čitelný displej třeba i bez podsvícení, sice má nebarevný displej, ale nevím, jaké technologie je, takže bych si ho musel předem vyzkoušet, než bych ho koupil, tak bych o ní začal uvažovat. Ale jen za té podmínky, že by měla větší výdrž než můj nastávající telefon.

S úvahou nad displejem je spojena i úvaha nad přítomností či nepřítomností fotoaparátu v telefonu. Když už bych nějaký ten fotoaparát měl v telefonu mít, musel by mít rozlišení nejméně 3 MPiX, určitě by měl obsahovat automatické ostření, měl by být rychlý, třeba jako běžné kompaktní digitály, pokud by se vešel optický zoom, byl bych potěšen, pokud by však měl zhoršit kvalitu snímků třeba kvůli celkovému zmenšení optiky a čipu fotoaparátu, tak ho nechci a digitální zoom by mi stačil jen při prohlížení již nafocených obrázků. Od fotoaparátu bych chtěl, aby byl funkčně a kvalitově stejný jako u kompaktů. Pokud by ale měla být optika o hodně menší, fotoaparát bych v mobilu nechtěl.

Z dalších funkcí nepotřebuji Bluetooth ani infraport, věřím kabelu. Potěšilo by mě však WiFi, ale to je opět “žrout” baterie, takže bych ho používal asi jen v přítomnosti nabíječky. Na další funkce si nevzpomenu.

Zde bych se pokusil o přehlednější výčet pro mě důležitých a nedůležitých funkcí:

Pohotovostní výdrž: velice důležitá - alespoň 10 dní při běžném používání

Čitelný displej: velice důležitý - musí být velmi dobře čitelný za většiny podmínek i bez podsvícení (černobílý, kvalitní OLED, popřípadě kvalitní barevný TFT displej)

Konektor miniUSB: méně důležitý - spojeno s USB Mass Storage a paměťovými kartami
USB Mass Storage: méně důležitý
Paměťové karty: méně důležité
Pokud by nebyl konektor miniUSB, tak Mass Storage a paměťové karty nechci

MP3 přehrávač: nemusí být - je však spojen s
3,5 mm jackem:který by musel být

Digitální fotoaparát: nemusí být - pokud by byl, musel by mít mnou chtěné parametry

WiFi: potěšilo by, ale nedůležité

Velký displej: nedůležitý - pokud by měl zvýšit hmotnost a zvětšit velikost telefonu - určitě ne

Bluetooth a infraport: určitě nemusí být

Dotykový displej: nepotřebuji

O shodných konektorech se ve výčtu nezmiňuji, protože to je přání spíše na všechny telefony a je to velice velice naivní přání.

Tento příspěvek byl poslán: Středa, 24. 9. 2008 v 20.37 a je uložen pod Mobilní koutek. Reakce na tento příspěvek můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu. Můžete napsat komentář, nebo sem poslat zpětný odkaz ze své vlastní stránky.

Napište komentář