Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Asus Eee 701 - moje delší zkušenosti

Sobota 25. Duben 2009

Již nějakou dobu jsem vlastníkem notebooku (netbooku) Asus Eee 701. Vlastním (původně) anglickou 4G verzi, ve které byl předinstalován Xandros. Xandros jsem hojně používal (píšu “používal”, protože jsem již systém změnil), protože mi vyhovoval.

Tento stroj sice vypadá velice malý a malý je, ale já jsem si již na něj zvyknul a malá klávesnice i malý displej mi nedělají problémy a pokud například přejdu třeba k 14″ notebooku, vše mi u něj připadá hrozně velké. Možná touchpad by mohl být u Eee 701 o něco větší, avšak připojená USB myš to jistí, používám obyčejnou Genius myš za 90 Kč a jsem také spokojen. Operační paměť mám původní 512MB, webkameru prakticky vůbec nepoužívám. Používám paměťové karty 8GB SDHC a 16GB SDHC, obě jsou class 6. A jako poslední příslušenství používám TV tuner Asus MyCinema U3100 pro příjem pozemního digitálního vysílání.

Změna anglické klávesnice na českou byla již několikrát všude popsána, tak se s ní nebudu zde zabývat, ale zmíním se, že po po všech možných updatech se může pomocí příkazu sudo dpkg-reconfigure locales vybrat a tím pádem nastavit české prostředí a rázem máte českou verzi (možná by to šlo by bez updatů, ale mám to odzkoušené s nimi). V Xandrosu jsem měl také nainstalovanou “plnou plochu”, kterou jsem ale zas tak hodně nepožíval, vystačil jsem si s Easy Mode.

Na internet jsem používal ze začátku již nainstalovaný FireFox, ale pak jsem doinstaloval i Operu, přes stažený deb balíček (stažené deb balíčky se instalují pomocí příkazu sudo dpkg -i soubor.deb kde za soubor.deb napíšete cestu k vašemu staženému deb balíčku. Jinak spousta programů se dá v pořádku nainstalovat přes Synaptic Package Manažer, stačí si přidat pár nových repozitářů do souboru /etc/apt/sources.list Z původních programů jsem asi hojně využíval OpenOffice nástroje a textové editory. Další programy, které jsem si doinstaloval, jsou třeba přehrávač XMMS (vypadá jako starý WinAmp), Dosbox (pro DOS hry), nějaké jednoduché hry jako je SuperTux, zkoušel jsem i OpenArenu (něco jako Quake III Arena), která běžela obstojně. Ale také jsem testoval Wine a XWine pro emulaci Windows aplikací, hlavně tedy her, moc jsem jich nezkoušel, ale spustil jsem hratelně hru Atomic Bomberman, dále hru Unreal a Unreal Tournament (zde je ale problém, že při skoku mi nefungoval pohyb dopředu, dozadu a do stran, což je trošku problém v mapě Morpheus) a uvedu také, že jsem spustil přes Wine i GTA: Vice City, které se ale extrémně, nehratelně trhalo.

Na výdrž notebooku jsem si nikdy nestěžoval, protože mi notebook vydržel téměř tři hodiny se zapnutou Wi-Fi, něco kolem dvou a půl hodiny při sledování filmů a asi čtyři hodiny s vypnutou Wi-Fi a pracování s OpenOffice či hraním jednoduchých her. S připojením k Wi-Fi jsem nemíval problémy, doma se připojuji na naší zaheslovanou, skrytou a šifrovanou síť (WPA) a není problém. Také jsem se úspěšně připojil do bezdrátové sítě Eduroam, i přes to, že se psalo, že tento notebook to nedokáže. Použil jsem program WPA Supplicant, do souboru /etc/wpa_supplicant.conf jsem uložil doporučené nastavení Eduroamu, stáhnul jsem si také potřebný certifikát a pak se jen připojil a ono to šlo. Měl jsem ale také nainstalovány všechny dostupné updaty pro internetové připojení.

Avšak i přes veškerá má spokojení se objevovaly i jisté problémy se systémem Xandros. Například se mi několikrát z neznámého důvodu nepodařilo do systému vůbec “najet”. Předtím jsem se často přepínal z Easy Mode do Full Desktop, ale to nepovažuji jako příčinu. Následně jsem musel použít system recovery (při nabíhání systému mačkat F9) a začít znovu. Také se mi asi třikrát objevil problém s aplikací DCOPserver, kdy mi třeba nešel spustit souborový manažer, nešlo nic ukládat na disk a třeba v analyzátoru zabraného místa na disku mi v tu dobu také “létaly” úplně nesmyslné i záporné hodnoty. Tento problém jsem také nevyřešil, takže jsem se rozhodl pro změnu. Uvažoval jsem nad Windows XP a jinou linuxovou distribucí. XP jsem zavrhl, protože se mi tento systém nezdá moc praktický pro Eee. Mimochodem jsem se pokoušel jen tak pro zajímavost nainstalovat distribuci eeeXubuntu vedle Xandrosu, což se mi povedlo, z paměťové karty to bylo sice velice pomalé, ale fungovalo to. Nakonec jsem si však vybral distribuci Eeebuntu, kterou mám doteď.

Linuxové distribuce jako je eeeXubuntu či Eeebuntu se dají do notebooku nainstalovat pomocí flashdisku či paměťové karty. Stáhnete si iso soubor své vybrané distribuce, stáhnete si program UNetbootin (je pro linux, i pro windows) a pomocí tohoto programu systém na paměťové médium dostanete.

Ohledně Eeebuntu musím říci, že jsem prozatím spokojen, ze začátku mi sice nešla klávesová zkratka pro zapínaní/vypínání Wi-Fi, což je ale normální a vyřeší se to nainstalováním aplikace Eee Control. Teď již vše běhá tak, jak má. Eeebuntu také obsahuje narozdíl od Easy Mode v Xandrosu nastavení napájení, kde se dá nastavit světlost displeje po připojení k elektrické síti, samouspávání počítače po chvíli, také co se má udělat po zaklapnutí víka displeje, což mi trochu chybělo, možná toto šlo nastavit i v Xandrosu, ale nevím kde. Dále se dá také nastavit rozlišení displeje, pokud mi třeba Wine rozlišení rozhodil. Do Xandrosu jsem si sice doinstaloval program pro nastavení rozlišení, ale po rozhození programem Wine jsem musel stejně počítač restartovat.

Na filmy či videa jsem v Xandrosu používal standardně nainstalovaný SMPlayer, který jsem si v Eeebuntu doinstaloval také, protože se mi líbí a vyhovuje mi. Zvládá titulky i české, pro správné zobrazování si stačí nastavit kódování CP1250 a nastavit si systémový font, který podporuje češtinu (Arial, Times New Roman, Verdana atd.), tento přehrávač si také poradí se soubory flv. Dále jsem si doinstaloval přehrávač Kaffeine, který zvládá také videa, ale hlavně pracuje i s DVB-T přijímačem, který vlastním. V Xandrosu jsem používal program VDR, který mi vyhovoval, ale v Eeebuntu jsem ho nedonutil ke spolupráci. U programu VDR mi jen vadilo jen to, že když jsem se pokusil nahrát nějaké vysílání, tak mi nahrané video nešlo již přehrát (byl to i zvláštní formát). Kaffeine ukládá videa do normálního formátu, mám dojem, že wmv, teď si nejsem jist. Jinak s příjmem tuneru MyCinema U3100 není v Kladně problém ani s tou původní teleskopickou anténkou. Chytám ČT1, ČT2, ČT24, ČT4, Novu, Primu, Novu Cinema, Cool TV, Public TV a ještě nějaké rozhlasové stanice.

Jak jsem se již zmínil, se systémem Eeebuntu jsem nadmíru spokojen a zatím mě nepostihly žádné větší potíže. Nějaké další zkušenosti mě již nenapadají, proto případně počkám na nějaké dotazy od vás, jak na Eee, tak na operační systém Eeebuntu či Xandros. Pro zajímavost uvedu, že tento článek je psaný v právě v Eeebuntu na Asus Eee 701.

Parametry, vlastnosti Asus Eee 701 4G:

Displej: 7″ - 800 x 480
Procesor: Intel Celeron M 900 MHz
Operační paměť: DDR2 512 MB 667 MHz
Grafická karta: Intel GMA900
Baterie: Čtyřčlánková Li-ion 5200 mAh
Disk: 4 GB SSD
2 vestavěné reproduktory (o jejichž kvalitě může někdo pochybovat)
Neoprenové pouzdro

Moje doplňky:

Paměťové karty: A-Data Class 6, 8 GB a 16 GB
Čtečka: Kingston MobileLite 9-in-1 Reader
DVB-T tuner: Asus MyCinema U3100 (použitelný i v normálním PC)
Myš: Genius NetScroll 120 USB
Ochranné pouzdro, které by mělo být kožené
(koupitelné třeba zde: DealExtreme)

Nějaké odkazy:

Oficiální stránka Eee: Eeepc.asus.com
Fan stránka Eee: MujEEE.cz
Oficiální stránka Eeebuntu: Eeebuntu
Program UNetbootin: UNetbootin
Stránka eeeXubuntu: EeeUser

Tento příspěvek byl poslán: Sobota, 25. 4. 2009 v 23.42 a je uložen pod Hardware a jiná technika. Reakce na tento příspěvek můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu. Můžete napsat komentář, nebo sem poslat zpětný odkaz ze své vlastní stránky.

Napište komentář