Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Asus Eee 701 - Windows XP

Středa 2. Září 2009

Když jsem se v článku o výměně operační paměti zmínil, že od článku, kde jsem psal o dlouhodobých zkušenostech s tímto Eee, se něco málo změnilo, operační paměť nebyla ta jediná věc.

V článku o zkušenostech jsem mimo jiné můj názor na systém Eeebuntu verze 2.0, který jsem ovšem následně vyměnil za Eeebuntu 3.0. Mezitím (a i po nainstalování Eeebuntu 3.0) jsem samozřejmě ozkoušel spoustu dalších distribucí linuxu pomocí LiveCD (LiveUSB) verzí jako EasyPeasy, FluxFlux, EeeDora, Puppeee, Kubuntu, Xubuntu či Slax.

Jelikož Eeebuntu 2.0 jsem měl ve verzi NBR (Notebook Remix) a zjistil jsem, že spouštěč aplikací v této distribuci nepoužívám. A navíc se mi zdálo, že mám zabráno hodně místa na disku hned po instalaci, protože mi po instalaci zbylo ze 4 GB (doopravdy asi 3,88 GB) “jen” asi 1,2 GB a po instalaci pár programů navíc se mi místo na disku “smrsklo” prakticky jen na 600 MB, což se mi zdálo málo, protože mám rád rezervu, rozhodl jsem se, že si stáhnu Eeebuntu ve verzi Base, kde si doinstaluji prográmky, které doopravdy potřebuji. To již byla nová verze Eeebuntu 3.0. Zde mi po instalaci pár prográmů, které jsem využíval zbývalo asi 1,2 GB volného místa.

Nějaký čas jsem fungoval s tímto linuxem, ale poté jsem přemýšlel, proč bych měl používat nějaké upravené Ubuntu, když mohu vyzkoušet pravé Ubuntu. Dal jsem se do instalování Ubuntu 9.04. Poté jsem podle tohoto návodu nainstaloval kernel pro EeePC. A při testování funkčnosti jsem neměl s ničím problém, přes WiFi jsem se připojil, rozlišení displeje sedělo, touchpad fungoval atd. Programy, které jsem doinstaloval v Eeebuntu, zde samozřejmě fungují také. Klávesové zkratky mi fungovaly až na zapnutí a vypnutí WiFi, což jsem se sice snažil napravit, ale stále marně a neměl jsem vždy tolik času na to to vyřešit, nechal jsem to tedy běžet.

Po čase jsem ale přišel na další problém, že pokud jsem použil program GFceu (program na emulaci Nintenda za použití OpenGL) a spustil nějakou hru, tak se ta hra trhala, ačkoli když jsem tento program používal v Xandrosu, tak hry běžely plynule, což se týkalo i hry SuperTux. Ne že bych chtěl na tomto notebooku hrát, ale chtěl jsem, abych měl k dispozici “plný výkon”, který Eee zvládá, snažil jsem se najít problém na internetu, kde jsem se dočetl něco jako, že se k linuxovým distribucím jako je Ubuntu nedodávají ty správné ovladače zvládající OpenGL (to je případ i Eeebuntu). Nějakou dobu jsem se snažil nějaké jiné najít, avšak neúspěšně.

Rozhodl jsem se tedy, že vyzkouším nainstalovat Windows XP (které jsem před tím nezkoušel), jelikož pro ně mám na dodávaném DVD oficiální ovladače. Pro instalaci jsem použil 2GB obyčejný flashdisk a tento návod. Návod opravdu funguje, jen je důležité nemít při instalaci Windows vloženou SD(HC) kartu, pokud na ni nechcete Windows instalovat a je lepší čtečku v BIOSu po dobu instalace úplně vypnout, protože se mi stalo, že jsem ve čtečce kartu měl a po instalaci mi Windows naběhla jen s vloženým instalačním flashdiskem a bez něj systém nenaběhl. Jelikož systém Windows mé paměťové kartě ve čtečce přidělil písmenko C a vnitřnímu systémovému disku písmenko D, přičemž přímo v instalaci se hlavní disk hlásil jako C, považoval jsem to za hlavní důvod neúspěchu. Pomohl by možná tento návod pro změnu písmena systémového disku, kdy se písmenka v registru “prohodí”. Já jsem však instalaci radši provedl znovu.

Systém Windows XP mám se Service Pack 3. Systém nabíhá slušně rychle, snad rychleji než Ubuntu, myslím si, že rychlost nabíhání je srovnatelná se systémem Xandros. Po instalaci všech ovladačů, funguje vše tak jak má, WiFi, klávesové zkratky, rozlišení displeje, zvuk, grafická karta atd. Musel jsem si však nainstalovat i ovladače pro můj tuner Asus MyCinema U3100 a také program TotalMedia od ArcSoft, který je na CD od tuneru. Přijímám tedy i televizi. Zkoušel jsem i OpenGL, například hru SuperTux a běží mi plynule. Toto Eee například zvládá hry Grand Theft Auto 3 či dokonce Grand Theft Auto: San Andreas (video zde a zde). Osobně jsem zkoušel i hru Mafia (demo). Díky 2GB paměti hra nabíhá svižně, avšak musí se snížit detaily, aby byla hra plynulejší, protože na plné detaily je hra pomalejší.

Zatím si na tento systém nestěžuji, protože mi zdánlivě připadá svižnější než Ubuntu a funguje mi zde vše, co potřebuji. Trochu mě však mrzí, že bych nemohl mít kvůli malému vnitřnímu disku nainstalovaný vedle Windows i Linux (například Ubuntu), protože dost věcí se mi v Linuxu zdá pohodlnější a jednodušší.

Tento příspěvek byl poslán: Středa, 2. 9. 2009 v 13.18 a je uložen pod Hardware a jiná technika. Reakce na tento příspěvek můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu. Můžete napsat komentář, nebo sem poslat zpětný odkaz ze své vlastní stránky.

Napište komentář