Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Moje názory ke komentářům warez uživatelů

Pátek 11. Září 2009

Dnes jsem si podrobněji prohlížel statistiky mého webu a když jsem si prohlížel seznam všech možných stránek, ze kterých přišli lidé na můj web, tak jsem mimo jiné narazil i na dvě, podle názvu, warezová fóra. Záměrně je nejmenuji. Zajímalo mě tedy, co se zde mohlo objevit o mém webu.

Použil jsem tedy vyhledavač Google a po zadání názvu mého webu jako klíčového slova jsem našel na jedné z těchto stránek nějaké téma. Na stránku jsem se dostal pomocí archivu Google. Téma na fóru se zabývalo tím, že jeden z uživatelů by si nepořídil účet na RapidShare a přidal odkaz na stránku, kde se vyskytuje článek, který jeho smýšlení popisuje. Sice nevím, jaký odkaz to byl protože na fórum nemám přihlášení a ani ho nebudu zakládat, ale připsal i název článku, který se shoduje s tím, který jsem psal já (Stahování přes Rapidshare a podobné weby - zamyšlení), není tedy pochyb, že se jedná o můj článek.

Dost mě mrzí, že toto téma bylo založeno již v prosinci 2007 a já jsem si té návštěvy z toho fóra prostě nevšiml, protože jsem statistiky webu tak podrobně nezkoumal, ale jsem docela rád, že jsem se dozvěděl více názorů na mé smýšlení.

V tématu se vyskytuje spousta názorů, které převážně kritizují můj pohled v již zmíněném článku, což sice mohou, ale je to můj subjektivní názor a já si za ním budu stát, ostatně oni mají zase názor svůj. Dále jsem si všiml, že někteří uživatelé fóra některé věci trochu špatně pochopili, pokusím se tedy o upřesnění, o co mi šlo (není vyloučené špatné vysvětlení z mé strany).

Teď k názorům z fóra. Některé komentáře se zabývají tím, že dotyční nemají rychlý internet, a tudíž si účet na RapidShare nepořídí, protože by ho asi nevyužili, tyto komentáře nebudu komentovat. Popíši obsahy více zajímavých komentářů a můj názor na ně.

Komentář: Jeden z uživatelů píše, že ten, co psal článek (já), asi nevyzkoušel rychlý internet + Premium účet na RapidShare.

Můj komentář: Je to pravda. Rychlý internet sice mám, ale Premium účet ne, proč taky, když nemám potřebu stahovat každou sekundu svého života. Navíc proč bych měl platit za nelegální software.

Komentář: Dotyčný píše, že názory v mém článku popsané šíří lidé, co mají pomalý internet a v peněžence počítají každou korunu.

Moje odpověď: Internet pomalý nemám, jak jsem již napsal. Film (700 MB) bych pomocí svého připojení klidně stáhnul za 30 a méně minut. V peněžence úplně každou korunu nepočítám, ale určitě jako rozumný člověk všechny možné nákupy před uskutečněním promyslím. To se týká i počítačových her, nekoupím si spoustu her najednou, ale promýšlím si, které by mě opravdu bavily a ty si koupím.

Komentář: Uživatel píše, že kdo vyzkoušel Premium účet, tak již nikdy nebude chtít nic jiného, že člověk přestává hledat free servery. Dále píše, že cena jednoho účtu měsíčně je jedno posezení v hospodě, 3 krabičky cigaret nebo 200 Kč kredit. Dále píše o tom, že většina warez uživatelů mají Premium účet a ty, co ho nemají jsou k smíchu ostatním warez uživatelům a na závěr píše, že peněz za Premium účet nelituje.

Moje odpověď: Premium účet jsem nevyzkoušel a ani mě to nemrzí. Free servery nehledám, protože je hledat nepotřebuji. 200 Kč je sice jedno posezení v hospodě, ale já hospody kvůli kuřákům vyhledávám čím dál tím méně, tudíž nechodím ani jednou za měsíc do hospody. Třeba jen jednou za půl roku, když je příležitost a utratím třeba i více než 200 Kč.
Kolik by se za to dalo koupit krabiček cigaret mě nezajímá, protože jsem nekouřil, nekouřím a kouřit nebudu. Stačí, když vdechuju ten smrad na každé zastávce spolu se smogem zadarmo. 200Kč kredit mi vystačí třeba i na půl roku, protože mám telefon jen na důležité hovory a ne na “vykecávání”.
Takže rada přestaňte chodit do hospody, kouřit, méně volejte a můžete k tomu Premium účtu pořídit i jiné věci, třeba i legální hry. Kdybych používal Premium účet na stahování věcí, které vím, že jsou nelegálně získáné, tak by mě ty peníze mrzely.

Komentář: Další autor říká, že 200 Kč měsíčně není moc. A píše o autorovi článku (mně), že věří, že když si koupí hru za 600 Kč, tak že mu to vyjde lépe, než si stáhnout 10 her za 200 Kč. A dále píše o tom, že se při stahování přes RapidShare nevyskytují žádné chyby a že autor článku je asi vydavatel her.

Moje odpověď: 200 Kč měsíčně opravdu není moc, ale za nelegální obsah? Já ale nevěřím, že když si koupím hru za 600 Kč, že mi to vyjde finančně lépe než 10 her za 200 Kč, ale těmi 600 Kč podpořím výrobce a distributora, kteří mohou vyvíjet další hry, třeba i s českými titulky a třeba i za nižší cenu. Koho podpořím těmi 200 Kč za Premium účet? Výrobce a distributora hry asi těžko, že?
A dobrý pocit z koupě nemá cenu popisovat, protože to stejně dotyční nepochopí. Co se týče těch chyb, tak jsem myslel stahování přes free servery, kdy čekáte na “tiket” pro stahování. Třeba když “jede” internet v paneláku přes jednu IP adresu, tak se vám třeba zobrazí hláška, že již stahujete, což není úplně pravda. Anebo čekáte posledních pár vteřin a někdo z paneláku vám tiket “ukradne”. Toto se týká ale jen free serverů zadarmo.
Bohužel si vůbec nevymýšlím, popisuji jen svoje zkušenosti. Vydavatel her opravdu nejsem.

Komentář: Autora článku (mně) označuje jako “capka” (ani nevím, co to je) a že údajně nemám pojem o cenách. Že Premium účet stojí 1800 Kč ročně a hra stojí 1500 Kč a že za čtvrt roku vyjde další hra za dalších 1500 Kč. A že během roku přijde dotyčný o vetší peníze. Dále píše, že můj článek není o tom, že RapidShare je drahý a “na prd”, ale je proti warezu, že je to jinak “zabalené”. A že mě lituje, když nechci krást.

Moje odpověď: Pojem o cenách mám. Ano účet stojí 1800 Kč ročně a mohu si stáhnout 1800 her, z nichž je každá za 1 Kč. Stihnu ale ty hry za ten rok dohrát, potřebuji vůbec 1800 her? Nebo třeba i 100 her? Stihnu dohrát 100 her za rok? Budou mě vůbec všechny bavit? Nebo si vyberu jen pár nejlepších kousků, koupím si je, podpořím výrobce a nebudu těmi 1800 Kč podporovat bůhví koho.
Když si koupíte dvě hry za 1500 Kč, tak opravdu přijdete o více peněz než je 1800 Kč, ale v případě Premium účtů přijde výrobce a distributor her o několik miliónů, miliard Kč, nevím kolik přesně a nechci zbytečně přehánět.
RapidShare opravdu není tak drahý, ale já nechci platit za nelegální software, proto je pro mě “na prd”. Článek je opravdu proti warezu. Pak je pravda, že třeba nadpis článku je takový až příliš určitý, i když je v článku více myšlenek. A na závěr, opravdu nepotřebuji, aby mě litovali nějací “zloději”. Opravdu nechci. Litujte se prosím navzájem, “warezáci”.

Komentář: Další uživatel píše, že to nemám v hlavě v pořádku a že když zkusím Premium účet, tak nechci nic jiného. A že je blbost nepoužívat Premium účet, když má někdo pomalý internet. Dále píše, že stahování z RapidShare je vlastně legální, ale přesto se obsah stránek čistí, jak píše. Je to prý takový boj, kde warez svět je vynalézavější a lepší než cokoli jiného a většinou prý stejně vyhrává.

Moje odpověď: Nikdo v mém okolí si nemyslí, že bych byl nějaký duševně nemocný. Občanský průkaz mám, vystudoval jsem gymnázium, teď studuji technickou vysokou školu. Mám svůj vlastní názor a nenechám si do hlavy vtlouct názor někoho jiného, jako spousta warez uživatelů, takže jsem OK.
Premium účet? Neděkuji, nechci. To s tím pomalým internetem ať si každý rozhodne sám. Stahování z RapidShare je legální? Tak proč se tedy podle uživatele ten obsah promazává, když je nezávadný? A i kdyby to tak bylo (což nepopírám a ani nevyvracím), tak kde vezme výrobce a distributor peníze na vývoj nových her? Například v případě filmů se vydělává pomocí kin a v případě hudby pomocí koncertů, ale kde vezme výrobce her peníze na vývoj, než z koupí originálních médií?
Dále je pravda, že s warezem to takový boj je. Warez je možná vynalézavější a možná i často, podle uživatele warez fóra, “vyhrává”. Takže až úplně vyhraje, že si všichni lidé budou hry stahovat a nekupovat žádné nové, výrobcům her dojdou peníze a skončí, skončí také počítačové hry. Poděkuji tedy všem warezákům k jejich vítězství, poděkuji jim, že zvítězili a že zároveň zničili to, co stahují. Opravdu kvalitní logika. Když se všechno ukradne, budou mít všichni všechno, ale nic nového nevznikne, protože zadarmo dnes nic není, což asi někomu nedochází a ani nedojde.

Takže to je tak z komentářů asi vše. Každý má svůj názor, já také, tudíž jsem poukázat na to, že může existovat i jiný názor, než jejich. V komentářích jsem viděl, že si někteří z dotyčných přečetli jen něco a v článku také našli to, co tam není. A argumentace některých warezových uživatelů mi připomíná argumentaci žáků základní školy prvního stupně. Proč platit za věci, které můžu stáhnout (ukradnout) zadarmo? Prospějí však jen sobě (o nic jiného “warezákům” asi nejde).

Někteří uživatelé fora ke mně také měli připomínky, tak přeci mohli napsat komentář k tomu článku, já bych si své případné chyby uvědomil nebo bych se pokusil o upřesnění svého názoru.

Dále se chci omluvit, zda jsem v článku popsal něco dvojznačně. Opravdu jsem nechtěl, aby to vypadalo, že si myslím, že koupě nové hry se finančně vyplatí více než stažení z RapidShare. Jen jsem chtěl poukázat, že stahování z free serverů jako RapidShare je zdlouhavé (čas jsou také peníze) a Premium účty jsou pro mě trochu nesmyslné tím, že zaplatím za obsah, o kterém vím, že je nelegální.

Dále bych chtěl dnešním článkem popsat, že pokud člověk nemá na drahý software a k práci ho nepotřebuje, tak ke spoustě softwaru existuje i software ekvivalentní a zadarmo. Pochybuji, že všichni, co si stáhli Photoshop, potřebují všechny jeho funkce a nestačil by jim “normální” program. Toto sice u her neplatí, ale zase já osobně nepotřebuji dvacet her na 1 měsíc, protože bych je nestihl dohrát a “válely” by se mi na disku, tudíž si vyberu jen ty pro mě nejlepší.

Navíc kvůli warezových uživatelům dnešní hry obsahují až neuvěřitelně složité protikopírovací ochrany, které stejně “warezáci” prolomí. Navíc by mě ani nebavilo tyto ochrany obcházet. Například si chci zahrát nějakou hru, tak si ji stáhnu. Přečtu si návod, jak hru spustit, je tam třeba kolem 20 bodů. Píše se tam například něco jako:

Nejdříve vypalte tuto hru “zvláštním” programem na “zvláštní” médium, pak si nainstalujte další “zvláštní” program, nainstalujte si hru atd. Nakonec vypněte počítač, mechanicky odpojte všechny optické mechaniky, počítač zapněte. Připojte softwarově image CD přiložený u hry a hru spusťte. Pokud se objeví problém, zřejmě jste něco udělali špatně a začněte znova.

Tento návod jsem si právě vymyslel, ale něco v něm je pravda. Musím tudíž říci, že po takovém složitém popisu, který mi pár minut zabere, přestávám mít chuť si tu hru zahrát nebo mi již nezbývá čas. Zato když mám koupenou hru, tak vložím CD (DVD), nainstaluji, spustím, popřípadě zadám sériové číslo a hraji, jak prosté.

Nikomu svůj názor násilím a ani jiným způsobem nevnucuji, pouze jsem chtěl naznačit jiný způsob myšlení a možné důsledky činů warezu. Ale jak vidím, stejně se nikdo nezamyslí tak, jak bych potřeboval a stále vidí v mých článcích to, co tam není, a nevidí to, co tam je.

Tento příspěvek byl poslán: Pátek, 11. 9. 2009 v 18.15 a je uložen pod Antiwarez. Reakce na tento příspěvek můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu. Můžete napsat komentář, nebo sem poslat zpětný odkaz ze své vlastní stránky.

2 komentáře/ů o “Moje názory ke komentářům warez uživatelů”

  1. David říká:

    Musíš pochopit že pro ty co je warez z finančních důvodů jedinou možností k získání hudby či her reagují trošku agresivně na moralisty:-))

  2. admin říká:

    Děkuji za příspěvek. Mimochodem já bych pochopil, že ty, co jsou opravdu chudí, že si něco stáhnou. Ale na druhou stranu ti chudí asi nebudou mít ani počítač. A dále ti “agresivní” často porovnávají nějaký Premium účet s krabičkami cigaret, což svědčí o tom, že když mají na cigára, mají dost peněz. Já bych třeba každý den na cigarety neměl, ale jednou za čas si hru koupím.

    A ze spousty komentářů bylo vidět, že dotyční předchozí článek moc dobře nepřečetli a viděli tam něco, co tam nebylo.

    Vůbec ať si reagují agresivně, mě to celkem nevadí. Pokud jsem si jist, že dělám správnou věc, tak mě přeci nemůže nic rozhodit. :-)

Napište komentář