Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

A4Tech K5-52D - velice hezká notebooková myš

Neděle 20. Září 2009

Úvod

Asi rok jsem k notebooku Asus Eee 701 používal obyčejnou USB optickou myš od značky Genius (NetScroll 120). Myš mi dostatečně vyhovovala, ale když jsem třeba pracoval na stolním počítači, kde je připojena herní myš od značky A4Tech (X-750F), tak jsem citelně poznal ten rozdíl. A4Tech myš je velice přesná, pohodlná a tichá, zatímco obyčejná myš od Geniusu má “hlasitá” tlačítka, kolečko tiché také není, není tak přesná a chyběly mi zde další tlačítka pro návrat zpět a dopředu třeba v internetovém prohlížeči.

Výběr myši

Když jsem měl čas, rozhlížel jsem se po internetu po nějaké jiné zajímavé myši, zajímavé jak parametry, tak vzhledem. Narazil jsem na myš A4Tech K5-52D, která mě naprosto uchvátila vzhledem a parametry, tak jsem ji za přesně 300 Kč zakoupil. Sice má optický snímač, ne laserový, ale přesto je velice přesná, má měnitelné rozlišení pomocí speciálního tlačítka, zvládá 400, 800, 1200 a 1600 DPI.

Vzhled

Svrchní plocha této myši je celá lesklá, většinu zabírá plast, který má barvou a vzorováním napodobit karbonový vzhled, tento vzor mají také hlavní dvě tlačítka myši. Zbytek je černý plast, který obklopuje ten “karbonový”, a tento černý plast se také vyskytuje v oblasti kolečka, tlačítka pro změnu rozlišení a ještě jednoho malého tlačítka. I na bocích myši z části zasahuje černý lesklý plast, boky jsou však většinou tvořeny z matného a drsnějšího, tudíž méně klouzavého, plastu a na každém boku je také gumová protiskluzová ploška, záď myši obsahuje lesklý a matný plast vyrovnaně. Přední tlačítka mírně zasahují i do přední části myši, také jako matný a lesklý plast. Vepředu je však také konektor miniUSB pro připojení kabelu, myš má totiž odpojitelný kabel, o tom ještě později. Spodní strana myši je kromě kluzných plošek, optického snímače tvořena opět z již zmíněného matného plastu a spodní část také obsahuje otvor, kam se dá uložit smotaný USB kabel.

Velikost a tvar

Pokud budu mluvit o velikosti a tvaru této myši, tak musím říci, že její “kolegyně” A4Tech X-750F je prostě ve všech směrech o něco málo větší. X-750F je delší (tento rozdíl je dosti znatelný), v některých místech je X-750F také širší, X-750F je také vyšší, může se zdát také o něco málo těžší než K5-52D. A vůbec je X-750F lépe tvarovaná do ruky než její “kolegyně”, byla také dražší. Avšak barevně se mi líbí více moje nová myš K5-52D a řekl bych, že díky jejím standardním “myším” tvarům je taková decentnější než její větší “kolegyně”. X-750F je prostě vyloženě herní myš a K5-52D je notebooková, tudíž je spíše pro standardní práci. K5-52D délkou trochu zaostává i za Genius NetScroll 120, ale opravdu je malinko. Obecně však můžu říci, že A4Tech K5-52D není zas tak malá myš a že dokáže nahradit kdejakou myš u stolního počítače narozdíl od jiných přenosných notebookových myší.

Tlačítka

Teď něco málo k tlačítkům. Myš A4Tech K5-52D má celkem 7 tlačítek, z nichž 6 tlačítek si můžete pomocí dodávaného a i stažitelného softwaru přenastavit, pokud však software (Oscar Mouse Editor Software) nenainstalujete, myš bude přesto fungovat, avšak tlačítka budou mít základní nastavení. Myš nepotřebuje žádné zvláštní ovladače. Myš má tedy standardní dvě tlačítka, levé a pravé, další dnes již standardní ovládací prvek je kolečko s funkcí prostředního tlačítka. Jedno z tlačítek “navíc” je menší a je v malém výřezu levého tlačítka, toto menší tlačítko má jako standardní funkci dvojklik (na otevírání složek, dokumentů atd., nebo je použitelné i ve hrách). Dalším je malé tlačítko z průsvitného plastu (jehož barva osvícení určuje aktuální rozlišení myši) umístěnné v černém plastu za kolečkem, což je již zmíněné tlačítko na změnu rozlišení a jeho funkce je standardním softwarem neměnitelná. Poslední dvě tlačítka “navíc” jsou obě na levém boku, jsou umístěna za sebou, přední má standardní funkci, například v internetovém prohlížeči, o stránku zpět a to druhé vpřed.

Odpojitelný kabel

Tato myš má odpojitelný kabel, který má funkci samonavíjení na takovou plastovou cívku, se kterou kabel tvoří celek a bez poškození cívky kabel ven nedostanete. Celková délka kabelu bez konektorů je opravdu výrobcem udávaná délka 60 cm, což opravdu není moc. Délka kabelu se dá cívkou nastavit ve čtvřech krocích, kdy postupně taháte za konektory od sebe a v určité pozici se vždy kabel “zastaví”. Po úplném vytažení a uvolnění a následném dalším zatažením má kabel tendenci se automaticky zpět namotat na cívku. Jak jsem již psal kabel má asi 60 cm maximálně, což u většiny standardních notebooků (14″ a více), které mají USB porty pouze na levé straně, nestačí úplně dokonale k tomu, abyste notebook kabelem obkroužili a mohli “jezdit” s myši na pravé straně. Toto se netýká třeba Asus Eee 701, který nejen, že má 2 USB porty na pravé straně, ale kabel také dokáže notebook “obejít” ze strany levé, kvůli velikosti (maličkosti) toto Eee. Samozřejmě ale není problém použít kabel jiný, jelikož jde o standardní kabel miniUSB a ten se dá nahradit. Mě však k mému notebooku ten dodávaný stačí a vyhovuje, protože je skladný a také velice lehký, proto vám nestěžuje práci s myší. Smotaný kabel se dá uložit do již zmíněného otvoru na spodní straně.

Oscar Software

Něco málo k softwaru Oscar Mouse Editor. Pomocí tohoto softwaru si můžete přenastavit funkci jakéhokoli tlačítka kromě tedy tlačítka pro změnu rozlišení (zde se dá změnit pouze barevná kombinace označující aktuální rozlišení myši; standardní barevné rozlišení je: 400 DPI - nesvítí, 800 DPI - zelená, 1200 DPI - oranžová, 1600 DPI - červená; dá se nastavit i to, aby blikaly dvě barvy naráz). K ostatním tlačítkům tudíž můžete nastavit i jiné funkce, třeba spuštění internetového prohlížeče či multimediálního přehrávače, nebo spuštění, zastavení či přetočení skladby a videa, nebo zoomování internetových či dokumentových stránek, dále se dá nastavit spouštění aplikací, dokonce se dají nastavit různé klávesy či klávesové zkratky. Avšak velikým plusem této aplikace je, že se dají nastavit takzvaná gesta. Vyberete si třeba jedno tlačítko a k tomu můžete nastavit až 16 gest s podobnými funkcemi, jako jsou výše vyjmenované. Já jsem si třeba gesta nastavil na tlačítko dvojkliku, ale můžete použít třeba jedno z bočních tlačítek. Možností, jak využít softwaru je spousta a ani je nechci všechny vyjmenovat.

Závěr

Myš mě opravdu uchvátila vzhledem i funkcemi. Její vzhled je opravdu velice luxusní a decentní zároveň, její obecný tvar bude snad vyhovovat většině uživatelů, třeba jen jako záložní myš. Pokud si ji však pořídí levák, který používá myš v levé ruce, asi mu nebude vyhovovat pozice tlačítek “navíc”, což by byl asi problém a opačná myš se nedělá. Někde jsem však četl, že hodně leváků používá myš v pravé ruce, ale nevím, zdali je to pravda. Já tuto myš osobně doporučuji. Čekám na případné dotazy, které se pokusím zodpovědět. Ještě napíši, že uvedu radši jen odkaz na oficiální stránky, abyste věděli, jak myš vypadá, protože moje fotografie by její opravdovou krásu nedokázali popsat.

A4Tech.com (oficiální web myši K5-52D)
A4Tech.com (software a ovladač ke stažení)

Tento příspěvek byl poslán: Neděle, 20. 9. 2009 v 17.01 a je uložen pod Hardware a jiná technika. Reakce na tento příspěvek můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu. Můžete napsat komentář, nebo sem poslat zpětný odkaz ze své vlastní stránky.

Napište komentář