Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Přehrávač Teac MP-111 - moje recenze a poznatky

Pátek 27. Červenec 2007

Tak jsem si snad konečně vybral ten správný vzhled webu, i když není zas tak úplně dokonalý, ale je takový nenápadný, přesto hezký vzhled, možná mi někdy později “do oka padne” vzhled jiný, ale tento mi velice vyhovuje (alespoň prozatím). Ale abych se zase nevěnoval něčemu jinému než jsem vůbec nadepsal nad článkem, tak chci říci, že se opět pokusím zanechat zde mé osobní zkušenosti s velice jednoduchým a laciným MP3 přehrávačem a tím je Teac MP-111.

Seznámení s přehrávačem Teac MP-111

Některým možná už svítá, o čem že se to tu pokouším psát, ale někteří jsou možná stále v nevědomosti, no tak se přehrávač pokusím přiblížit. Přehrávač Teac MP-111 je velikostně asi 8,5 cm dlouhý, 2,5 cm široký a do hloubky (”tloušťky”) má asi 2 cm. Bez baterie, kterou může být obyčejná malá tužková baterie typu AAA (ovšem tužková baterie typu AAA může být i alkalická, ba dokonce nabíjecí), přehrávač váží asi 30 gramů. Zmíněné nabíjecí baterie jsou ale trochu větší a chce to “vychytat” správný grif (možná se příště pokusím o přiblížení vkládání nabíjecích baterií do přehrávače Teac MP-111).

Paměť, podporované formáty, mikrofon

Tyto přehrávače bývají obsazovány flash paměťmi, které se nedají rozšířit paměťovými kartami, a bývají ve velikostech 256 MB, 512 MB, 1024 MB, 2048 MB. Myslím si, ale že s velikostmi 256 MB se Teac MP-111 už moc neprodává a ani by se tato velikost finančně nevyplatila, 512 MB se také moc nevyplatí, 1 GB paměti už jde, ale v dnešní době bych asi u tohoto přehrávače pod 2 GB flash paměti “nešel”. Já jsem si sice koupil pouze 1 GB paměť, ale to byly zase trochu jiné ceny a mám ponětí, že ani se snad 2 GB ani ještě neprodávaly, to ale nevím jistě. Přehrávač Teac MP-111 umí přehrávat formáty MP3, WMA a WAV, do WAV umí nahrávat z mikrofonu, který má v sobě zabudován, ale mikrofon je použitelný pouze z malé vzdálenosti, nejvýše tak 2 metrová (se štesím 3 metrová) vzdálenost, ale určitá osoba musí mluvit zřetelně, nahlas a nesmí být ničím/nikým rušena. V takové školní třídě by asi nebyl moc dobře použitelný, už vůbec ne v přednáškových místnostech.

Struktura písní v přehrávači

Teac MP-111 standardně nedokáže procházet složkami uloženými v paměti, písně a skladby jsou vidět všechny najednou, musíte se prostě “přecvakat” k té skladbě, kterou chcete, ale písně řadí podle názvu a zároveň podle složek. Přehrávač vezme abecedně první složku, kterou zobrazí jako první a v ní zobrazí abecedně písně a pak bere další složku. Ale je internetovou záležitostí stáhnout si novější firmware a potom je to již záležitost pár sekund a přehrávač složky najednou vidí, v menu se objeví nabídka s názvem Folder (jak příznačné a pokud jsem se ještě nezmínil přehrávač není v českém jazyce a ani “čeština” neexistuje, možná by ji dokázal vytvořit nějaký kutil) a v ní si najdete složku, kterou chcete a potvrdíte ji tlačítkem PLAY, proč to zdůrazňuji, protože v menu se položky potvrzují tlačítkem MENU, pouze složky se vybírají tlačítkem PLAY.

Nastavení a možnosti přehrávače

Jinak v Teac MP-111 se dá nastavit ekvalizér, přehrávač umí módy Normal, Rock, Pop, Jazz a Classical s nejnovějším firmwarerem umí i mód pro zvýraznění basů. Přehrávač dokáže i opakovat melodie, takzvaný Repeat, a to buď pouze jednu, nebo všechny, dále umí hrát náhodné melodie (Shuffle repeat), standardně umí také přehrát každou melodii jen jednou a postupně zasebou. Dále se v přehrávači dá nastavit kontrast displeje (displej jen pouze monochromatický a je podsvícen jen modře, nebo vůbec), nastavení podsvícení (vůbec, zhasne po 5 sekundách, zhasne po 10 sekundách, svítí pořád), kvalitu nahrávání v Hz, nebo jestli se má přehrávač po čase nečinnosti sám vypnout (po 2, 10 minutách anebo vůbec/po vybití baterie). Nakonec si můžete vybrat jazyk menu, standardně je tam angličtina (moje volba), ale pokud jste lepší v němčině, španělštině, francouzštině, ba dokonce v italštině, tak si také přijdete na své. Přehrávač vám může zobrazit, kolik zbývá volné paměti (kolik je zabráno), dokáže smazat soubory, ale jen ty, které “vidí” a také neumí mazat složky (i když je “vidí”).

Zvukové podání přehrávače a firmware

Zvuk z tohoto přehrávače mě velice překvapil, záleží také na kvalitě MP3, ale zvuk je čistý, docela dost hlasitý (zase záleží na sluchátkách), podání je věruhodné a nejvíce se mi v ekvalizéru osvědčily módy rock a jazz, které jsou mimo jiné hlasitější než ostatní módy, ale také se mi zdají podáním nejpodobnější reálu, po nich bych zařadil mód normal, pak classical a nakonec se mi nejhorší zdá mód Pop, který se mi zdá velice “přidušený”. Ale také jsem zjistil, že i záleží na verzi firmwaru, jaký má být přednes tohoto přehrávače. Třeba u mě, původní firmware (2.50x.xxx, nevím přesně), mimo jiné nemá složky, ekvalizér a kvalita zvuku odpovídá tomu, co jsem již napsal. Novější firmware (2.600.100, doporučuji) umí složky, přidá vám do menu i položku rádio, i když ho váš přehrávač neumí, ale i přesto rádio můžete spustit, avšak je tu jeden problém, když přehrávač rádio neumí, neumí rádio ani naladit, je tam stále frekvence 108 MHz, ve sluchátkách je slyšet šum, ale s frekvencí se prostě nedá “hnout” (alespoň jsem nepřišel na to, jak). Ekvalizér a kvalita zvuku se moc znatelně nemění (už si moc nepamatuji, nemám možnost se vrátit k původnímu firmware). A v menu je hezčí písmo, ale stále Teac MP-111 neumí českou diakritiku (ani zatím nevím, jestli ji někdy bude umět). Dále jsem zkoušel i firmware novější (2.600.103, mě se moc nezamlouval), firmware jsem nainstaloval, nastavil jsem si ekvalizér na Rock, všiml jsem si, že firmware přidal i nový mód ekvalizéru, který zvyšuje basy (nevím, jak se jmenuje), ale nový mód “na basy”, akorát “rozostří” zvuk. Po čase poslouchání jsem ovšem také zjišťoval, že se mi nějak ta hudba nezdá, že je nějaká zvláštní, ale nevěděl jsem, čím to je. Nejdříve jsem si myslel, že je to mým aktuálním rozpoložením, ale potom jsem si uvědomoval, že je to asi v přehrávači, vrátil jsem ekvalizér na Normal a zvuk se zlepšil. Říkal jsem si, co teď, nevěděl jsem, jestli se můžu vrátit na předchozí firmware, tak jsem to zkusil a povedlo se (jak my ateisté říkáme, díkybohu). Už jsem poznával ten dobrý zvuk jako dříve. Tedy podle mě není mezi firmware 2.600.100 a 2.600.103 moc veliký rozdíl, rozdíl je pouze v tom, že firmware 2.600.103 je horší ve zvukovém podání, alespoň podle mě.

Nejčastější problémy s přehrávačem

Ještě před koupí tohoto přehrávače mě však zarážely poznatky ostatních majitelů, kteří si stěžovali například na to, že se jim po pár dnech přehrávač nezapnul, ukázal na displeji pouze nápis Hello a dál nic, nebo že jim potom přehrávač nešel ani připojit k PC (počítač ho nerozeznal), mezi mechanickými problémy se objevila upadávající krytka plnohodnotného USB konektoru a také že se uživatelům objevily problémy s konektorem jack. Se všemi softwarovými chybami a upadávající krytkou jsem se ještě nesetkal (musím zaklepat na dřevo), avšak s chybným konektorem jsem se bohužel setkal a to dokonce u svého přehrávače.

Můj problém s přehrávačem

Bylo to tak po dvou měsících, ale také tomu předcházelo to, že jsem si Teac MP-111 asi omylem trošku přeležel v posteli (když jsem poslouchal) a pak jsem si ho omylem shodil ze stolu. Ten den, když jsem si přehrávač shodil, jsem přehrávač zapnul, ale ze zvuku bylo slyšet, že má konektor špatný dotek, některé zvuky byly slyšet potichu a například hlavní zpěv nebyl slyšet vůbec. Tento problém se po přitisknutí zástrčky sluchátek blíže ke straně, kde má přehrávač displej, vrátil na normální zvukovou hodnotu, ale po puštění se to opět zhoršilo, také stlačení přehrávače z obou stran kolem konektoru jack zlepšilo zvuk, ale toto nebylo řešení. Přehrávač jsem dal na reklamaci a prodejce mi přehrávač Teac vyměnil za nový kus.

Moje rady a zkušenosti pro zacházení s tímto přehrávačem

Podle jedné z mých hypotéz se problém s jack konektorem může objevit, pokud s přehrávačem manipulujete velice hrubě, přeci jenom to je velice malý, křehký a levný přehrávač, takže by se s ním mělo jednat jemně, takže nějaké házení, pády jsou pro přehrávač špatné, hlavně neopatrné zacházení se zástrčkou sluchátek by mohlo vyvolat problém, například nějak se zástrčkou “kvrdlat” v přehrávači, nebo dokonce tahat přehrávač za zástrčku sluchátek bych nedoporučoval. Také jsem zjistil, že zástrčka sluchátek nemusí být v přehrávači “nadoraz”, ale může být trochu povystrčená a přesto má konektor správný dotek, toto také doporučuji, pokud nechcete, aby se objevily nějaké problémy, protože konektor tohoto přehrávače se mi zdá velice “fórový”, takže neopatrné dorážení zástrčky až “nadoraz” by mohlo být špatné. Tyto rady ale také berte trochu s odstupem a s nadsázkou, já jsem spíše psal o extrémně bezpečném jednání s přehrávačem, které by nemělo vyvolat problémy a i když se potíže objeví, máte asi špatný kus. Když jsem se zeptal uživatele, který si přehrávač vychvaloval, na obvyklé potíže s Teac MP-111 a jeho zkušenosti problémy, odvětil mi, že když se někdo neumí k přehrávači chovat a zachází s ním “jako prase”, tak se nemá co divit a že on žádné potíže neměl. Já se k přehrávači chovám velice slušně a zatím další problémy nemám (zase musím zaklepat na dřevo). Když problémy nastanou, tak vyměním přehrávač v reklamaci (pokud se problém objeví ještě v reklamaci) za nový kus, nebo si vyberu dražší.

Příslušenství přehrávače a závěr

V příslušenství k přehrávači dostanete český manuál, 8 cm CD s ovladači pro Windows 98 a rozsáhlejšími manuály (v češtině a v jiných jazycích), dále prodlužovací USB kabel (má oba standardně velké konektory, samec a samice), sluchátka, která jsou vlastně také šňůrkou pro zavěšení na krk (přehrávač má na straně dvě očka pro provlečení šňůrky), ale sluchátka jsou pro mě nepraktická, protože mají moc krátký kabel/šňůrku, jsou prostě jen pro zavěšení na krk, protože si s nimi přehrávač nemůžete dát například do kapsy, abyste zároveň mohli poslouchat. Sluchátka jsem chvíli u prvního mého Teac MP-111 testoval, pak jsem ale hned přešel na má sluchátka Koss UR/5 (malorecenzována ve starším článku, článek zde), u druhého Teac MP-111 jsem je ani nevyndaval z igelitového obalu. Názory na tento přehrávač jsou sporné, já a asi menšina lidí nemáme moc výhrad k tomuto Teacu, ale ostatní si stěžují, že přehrávače jsou chybové, i když chybové byly možná ty starší kusy, ty s novějšími firmwary už tolik problémy nedělají. Já si na tento přehrávač nemohu stěžovat, vyhovuje mi, je malý, lehký, skladný, jednoduchý na ovládání s novým firmware umí i složky.

Odkaz na oficiální specifikace: Teac.de

Odkazy na firmware: Verze 2.600.100. zde (doporučuji)
Verze 2.600.103 zde (moc se mi nezamlouvá)

Kdyby byly odkazy časem neaktivní, tak se omlouvám a případně mi napište E-mail, abych vám ten či onen firmware poslal (snad je budu mít). Budu se snažit i hledat nové firmwary.

Tento příspěvek byl poslán: Pátek, 27. 7. 2007 v 23.48 a je uložen pod Hardware a jiná technika. Reakce na tento příspěvek můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu. Můžete napsat komentář, nebo sem poslat zpětný odkaz ze své vlastní stránky.

6 komentáře/ů o “Přehrávač Teac MP-111 - moje recenze a poznatky”

 1. Lukáš říká:

  Ahoj,
  prosím tě, mám tenhle 1GB MP3-přehrávač (zakoupený), ale po reinstalaci PC jsem přišel na to, že nemohu najít to CD s ovladači pro Win 98..! Což je docela problém, protože jsem to na netu zatím nikde nenašel..
  Sice ho mám zálohované na HD, ale asi je tam nějaká chyba, protože když zadám cestu k načtení těchto ovladačů, tak to ten správný nenajde. Myslíš, že bys mi ho mohl vypálit a zaslat, nebo aspoň poradit, jak ty data sehnat?
  Díky za odpověď.
  Lukáš.

 2. admin říká:

  Já jsem nebyl dlouho doma, omlouvám se, po CD se podívám.

 3. Standa říká:

  Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli je firmware 2.600.100 i pro win xp a jestli tato verze umožní,
  aby přehrávač viděl složky interpretů a pod nimi skladby. Díky

  Standa

 4. admin říká:

  Standa: Firmware 2.600.100, který je také pro Win XP, přidá do menu přehrávače položku Folder a v ní si vyberete konkrétní složku v paměti s písněmi, ze které pak můžete poslouchat, můžete vidět i všechny písně za sebou, řazeny podle složky a názvu. Hezký den.

 5. andrea říká:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co bych měla (mohla) udělat, když přehrávač zapnu vyhodí mi jenom nápis Hello a pak nic, prostě jakoby se zaseknul, nevim už co s tím… předem děkuji za odpověď

 6. admin říká:

  Zkuste si nejdříve stáhnout nový (jiný) firmware a nainstalovat ho. Pokud by to nepomohlo, zkuste tento návod pro reset přístroje, který je přímo Teacu:

  please make the following steps to reactivate the MP-111:

  1. Take out the battery.
  (Vyndat baterii)

  2. Press the button ‘play’ and hold.
  (Stisknout tlačítko play a držet)

  3. Connect to USB.
  (Zapojit do USB)

  4. Upgrade firmware
  (Nainstalovat firmware)

  5. Finish upgrading and release the button ‘play’.
  (Ukončit instalaci a pustit tlačítko play.)

  Systém se vás asi také při instalaci zeptá na ovladače STMP3500, které byste alespoň podle mého měla najít ve složce s firmware, jsou ale i na této webové stránce: http://localize-it.narod.ru/firmware/app/drivers.zip

  Pokud by ani toto nepomohlo, tak už si nejsem jist, co s přehrávačem, pokud je v záruce, radím reklamaci, pokud není, nejsem si jist, jestli by ho někdo dokázal zprovoznit za menší peníze, než nový přehrávač.

Napište komentář