Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Průvodní zamyšlení nad Warezem

Čtvrtek 7. Červen 2007

Proč hodně lidí stahuje hry, programy, operační systémy, které jsou normálně placené? Asi proto, že za ně nemusí platit, dají se jednoduše stáhnout z internetu, nemusejí jít do obchodu a koupit si tu onu hru, či program.

Ale logicky se zamysleme, vezmeme si například nějakou hru, vývojáři do té hry dali hodně úsilí, práce, času, pro vývoj hry také museli najít a použít nějaké podklady, někde museli získat povolení použití značek chráněných licencí (třeba oficiální značky vozů v závodních hrách), tudíž je to něco stálo, něco, co by se dalo vyjádřit penězi. Z tohoto peněžního vyjádření vychází cena tohoto zboží, rozpočítána na více kusů.

Dejme si proto teoretickou otázku, kdyby vývojáři naprogramovali hru, pak ji začali prodávat, ale poté by zjistili, že si ji nikdo nekoupil, protože se mu nechce platit a radši by ji nějak ukradl, nebo počkal, až ji ukradne někdo jiný, který ji pak dá na internet ke stažení a mohlo si ji poté hodně lidí stáhnout, postupem času by ti vývojáři zjistili, že se jim nevyplatí vyrábět hru, kterou jim nikdo nezaplatí, hodně by na tom prodělali a hra by se přestala vyrábět.

V dnešní době existují lidé, kteří si hry kupují, je jich dost, ale nemuselo by jich v budoucnu být dostatek a mohlo by jich dokonce být méně, ale kdyby si každý, kdo si hry stahuje zdarma (ilegálně) na internetu, hru koupil, tak by firma měla dost finančních prostředků a dokonce by mohla postupem času snížit ceny (alespoň teoreticky).

Stahování her ilegálně také donutilo výrobce her, aby do svých výrobků dávali ochrany proti kopírování (Starforce, Securom atd.). Také jsem slyšel, že i když si pořídíte originální hru s ochranou Starforce, tak můžete kvůli této ochraně, která se vám vlastně do počítače nainstaluje, mít problémy s počítačem, s čímž jsem se sice ještě nesetkal, ale není důvod ani důkaz k vyvrácení této hypotézy, tyto ochrany by ale také nemusely ve hrách být, protože kdyby si lidé hry kupovali, výrobci by nemuseli do her vkládat tyto ochrany.

Já nechci nutit lidi, aby se změnili, přestali stahovat hry ilegálně, přestali je pálit, ale chci pouze poukázat na to, že ilegálnost není vždy výhodná a ne vždy se vyplácí (ilegálností se člověk také mimo jiné dostává do protizákonné situace), ale jde to i legálně a nemáte problém s prolamováním nějakých ochran. Toť vše v průvodním zamyšlení.

Tento příspěvek byl poslán: Čtvrtek, 7. 6. 2007 v 19.45 a je uložen pod Antiwarez. Reakce na tento příspěvek můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu. Komentáře jsou momentálně uzavřeny, ale můžete sem poslat zpětný odkaz ze své vlastní stránky.

Komentáře jsou uzavřeny.