Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Klávesnice Umax WK711 - elegantní tenká klávesnice

Pátek 12. Říjen 2007

Klávesnice Umax WK711 sice už není světovou novinkou, ale i dnes se dá stále ještě koupit a ještě stále může hodně lidí zaujmout. Tato klávesnice na první pohled zaujme její velice nízkou výškou, menšími rozměry a velice elegantním šedivým designem. Tuto klávesnici já sám vlastním, ale už ji moc nepoužívám a to kvůli pár drobnostem, které mi na ní chyběly, o těch se zmíním později.

WK711 mě opravdu moc zaujala také kvůli velice nízkému zdvihu kláves, multimediálním tlačítkům a dvěma USB porty umístěnými po stranách klávesnice. Jelikož nemáme doma na klávesnici moc místa, tak rozměry 43 cm x 17,8 cm x 3,45 mě velice potěšily a již méně by mohlo někoho potěšit to, že je tato klávesnice tak trochu ve stylu notebooků, protože má trochu jiné rozdělení kláves Insert, Home, kláves se šipkami a podobných kláves v tomto segmentu, protože tento blok kláves je připojen k oblasti alfanumerické části, a proto tam může být trochu zmatek a nemuselo by to prospívat dlouhodobému používání této klávesnice.

Klávesnice má vlastně dvě části, plnohodnotný samostatný standardní blok numerických kláves a blok “všeho ostatního”. Ke konkrétním případům změn kláves patří absence pravé klávesy Control, užší klávesa Mezerník (vůbec všechny klávesy v této řadě jsou užší), nalevo od Mezerníku se objevila nová klávesa se zpětným lomítkem. Klávesnice má napravo od tlačítka pro vyvolání nabídky (tato klávesa je umístěna vedle pravé “windowsovské” klávesy) netradičně umístěnou klávesu Delete, dále vpravo jsou již umístěny směrové šipky. Klávesa pravý Shift je užší, napravo od ní je šipka dopředu a napravo od šipky dopředu je klávesa End, nad klávesou End jsou postupně klávesy Page Down, Page Up a Home. Blok fukčních kláves spolu s klávesami Escape, Print Screen, Scroll Lock a Pause je také celistvý a tyto klávesy jsou na výšku užší. Klávesa Backspace je delší, hlavní Enter je delší, ale jednořádkový.

Hlavními výhodami této klávesnice jsou přesné české popisky (typu QWERTZ, anglické popisky nejsou vůbec obsaženy), na klávesnici jsou znázorněny i vedlejší znaky používané s klávesou pravý Alt. Dost obsáhlý blok multimediálních kláves je také velice praktický, ale jsou na něj potřeba zvláštní ovladače pro správnou funkci všech kláves. Tato klávesnice je na psaní velice pohodlná, je velice skromná na místo, ale nezdá se mi její každodenní využití u normálního domácího PC, protože pokud jste zvyklý na standardní rozložení kláves a měli byste s tímto klávesovým rozložením začínat, nemusela by vás tato klávesnice příliš potěšit. Já jsem ji sice vlastně používal jako hlavní klávesnici, ale dnes bych ji využíval asi jako klávesnici přenosnou, protože pro přenos je velice praktická.

Hlavním mým důvodem pro odchod od této klávesnice bylo jiné rozpoložení kláves, konkrétně jsem zvyklý při hraní na používání šipek, také jsem si zvykl, že u normální klávesnice je kolem šipek volné místo a protože já nemám prsty přesně na šipkách, ale mám je třeba trochu na kraji té klávesy a jelikož má Umax klávesnice šipky zakomponované uvnitř alfanumerické části, přišlo mi hraní trochu nepraktické. Dále mě nepotěšila absence pravého Control, protože tu jsem také hojně využíval při hraní, dále ale také při používání zkratek ve Windows (hlavně oblíbené zkratky CTRL+ALT+DELETE, kterou jsem se naučil spouštět jednou rukou a u klávesnice Umax to šlo jednou rukou bohužel trochu hůře). Jedním z dalších hlavních důvodů bylo to, že blok funkčních kláves je smrštěn k sobě, takže se nedá “po slepu” nahmatat ta správná klávesa.

Popisky kláves se mi nepodařilo používáním zničit, pouze u kláves se šipkami již bylo poznatelné malé opotřebování (jsou ale stále čitelné). Moc nepotěšily ani USB porty, protože se na ně nedalo připojit zařízení s větším odběrem proudu, nebo s větší zátěží. Například ke klávesnici šel připojit Gamepad s vibracemi, menší ventilátorek pro osvěžení uživatele, ale například při připojení flashdisku se mi ve Windows zobrazila hláška o přetížení.

V multimediálních klávesách můžete najít klávesy pro zobrazení domovské internetové adresy, emailové adresy, klávesa pro přechod na předchozí stránku nebo na následující stránku, aktualizace stránky atd. Těmito klávesami se dá také ovládat multimediální přehrávač: přehrávání/pauza, zastavit, další stopa, předchozí stopa, vypnout zvuk, zesilování a zeslabování zvuku. Z dalších jsou zde obsaženy pro přechod do režimu spánku či vypnutí PC.

Jak jsem již zmiňoval klávesnice Umax WK711 je velice pohodlná pro psaní, nezabírá místo, ale nemusí potěšit jiné rozpoložení kláves, doporučoval bych nemít pouze tuto klávesnici, ale mít k ní nějakou plnohodnotnou klávesnici a tuto používat například na psaní, jako přenosnou klávesnici, nebo třeba i u notebooku by se dala použít. Pokud si ale na ni zvyknete, není žádný problém ji využívat jako základní klávesnici.

Sice to teď vypadá, že mi tato klávesnice nevyhovovala, ale opak je pravdou, na jiné rozpoložení jsem si zvykl, ale postupem času jsem začal mít chuť na standardní rozpoložení kláves, proto mám opět klávesnici s klasickým rozpoložením, ale mám také chuť si opět připojit tuto Umax klávesnici a používat ji.

Odkaz na oficiální web: Umax.cz

Odkaz na ovladače z jiného webu: czc.cz (WinXP) a
czc.cz (jiné operační systémy)

Zde si dovoluji uvést obrázky:

Umax WK711

Umax WK711 shora

Tento příspěvek byl poslán: Pátek, 12. 10. 2007 v 22.24 a je uložen pod Hardware a jiná technika. Reakce na tento příspěvek můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu. Můžete napsat komentář, nebo sem poslat zpětný odkaz ze své vlastní stránky.

1 komentář o “Klávesnice Umax WK711 - elegantní tenká klávesnice”

  1. Michal Gamboš říká:

    Súhlasím s autorom článku, táto klávesnica je najlepšia akú som mal možnosť vyskúšať. Vzhľad, ergonómia, tichosť tlačidiel,…) - jednoducho komplet vydarený kus. Kúpil by som aj 2 nové, keby som vedel, že ich ešte niekto ponúka.

Napište komentář