Antiwarez

Tento web se věnuje zamyšlením nad Warezem (zda je opravdu výhoda mít stažené hry atd.), ale věnuje se také programům zdarma, internetu, možná autům.

Apple iPhone: mobil nebo skvělý multimediální přehrávač?

Úterý 23. Říjen 2007

Sice už to není úplně tak aktuální téma, ale stále kvůli nemožnosti použití Apple iPhonu v ČR se stále o něm mluví a mluvit se bude. Už od samého začátku, prvních náznaků možné výroby tohoto údajného telefonu jsem tyto informace nějak tak sledoval a čekal jsem, zda to bude opravdu dokonalý telefon ve všech směrech. Avšak s prvními informacemi jsem si začal o tomto přehrávači dělat vlastní obrázek.

Ne, že bych mluvil o tomto přístroji jako o “krámu”, který nic neumí, ale přesto mě překvapilo, že je tento telefon tak nějak zaměřen na jednu oblast a v ostatních se moc nedokáže pohybovat. Vlastně hodně revoluční věc, kterou přinesl, je podle mě ovládání celého přístroje pouze pomocí dotykového displeje bez potřeby nějaké hardwarové klávesnice (kterou ani nemá), avšak i to může přínést nevýhody, například by to nemuselo být vhodné a pohodlné pro nějaké delší psaní zpráv (ale pouze textových, s multimediálními si neporadí).

Kromě slušného dotykového ovládání tento přehrávač docela pohodlně umí přehrát videa či nějaké zvukové formáty. Dále je velice kvalitní prohlížení internetových stránek, i správa emailové schránky. Připojit se můžete přes GPRS, EDGE nebo WI-FI. Docela mě překvapilo, že tento “skvělý” nástroj neobsahuje sítě třetí generace. Prostě datové přenosy UMTS nejsou asi pro Američany potřebné, i když se mi zdá, že jsou Američani na vyšší úrovni. Sice už by měla mít nějaká novější verze přenosy UMTS v podpoře, ale první iPhone to nemá. Tento přístroj má fotoaparát, ale jen to, prostě zaměříte, stisknete spoušť digitálního fotoaparátu a máte fotku, to vše se dá udělat, nic víc, nic míň, videa si pomocí IPhonu nenatočíte vůbec. Natáčet videa uměly první mobilní telefony asi tak před 4 až 5 lety.

Další překvapením bylo, že se nedají soubory posílat přes Bluetooth, to snad dnes umí každý nový mobil. Další takovou zajímavou věcí je to, že iPhone “nechce” přijímat jiné aplikace než, které jsou přímo od Apple, sice se dnes už mluví o tom, že v budoucnu si s jinými aplikacemi poradí, ale nejsem si moc jistý podporou některých aplikací, protože je ovládání iPhonu tak revoluční, že by se s ním možná nedaly ovládat obyčejné aplikace.

Apple s iPhonem udělala veliký krok do budoucna, ale zdá se mi, že udělala s něčím také zároveň několik kroků zpět. Slyšel jsem hodně českých záporných názorů na iPhone, dále hodně názorů, že kdyby iPhone nestál kolem 15 000 Kč, že by si ho dotyčný koupil a i pár, že by si ho někdo normálně koupil. Ale stále u mě převládají myšlenky, že je iPhone spíše skvělý multimediální stroj s možností volat a že za tu cenu nestojí, alespoň v ČR. V USA mají asi jiný názor, tam uplatňují názor, že pokud to má velký displej, jednoduché intuitivní ovládání, které zvládne údajně i 2 leté dítě (viděl jsem takovéto video), umí to volat, dá se s tím machrovat a je to od Apple a jmenuje se to i….., jako také Appl iPod, tak je to jasná volba. Nevím a nechápu americké myšlení, je to ale zase hodně vzdálená země a je za velikou louží.

Tento příspěvek byl poslán: Úterý, 23. 10. 2007 v 15.30 a je uložen pod Mobilní koutek. Reakce na tento příspěvek můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu. Můžete napsat komentář, nebo sem poslat zpětný odkaz ze své vlastní stránky.

Napište komentář